logo

trugen jacn
30 April 2017

PAKİSTAN’DA GÖREVLİ ÇİNLİ DİPLOMAT, HESABINDAKİ ” MUHAMMED ” ADINI KALDIRDI

thumb

 

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)
Çin yönetiminin sırf Doğu Türkistan’da geçerli olmak üzere çıkardığı “Aşırı Dinciler ve Terörle Savaş” yasası 01 Nisan’da yürürlüğü konmuştu.Bu yasanın en can alıcı yasaklar listesi Müslümanca isimlere konan yasaklardı. Pakistan’daki Çin Büyükelçiliğinde görevli Çinli bir dipolamat ismini bu Çin Terör yasasından sonra Muhammed Lijian Zhao olan adındaki Muhammed kelimesini kaldırdığı bildirildi.
Turkistantimes haber sitesinin Hindistan merkezli İndia Today( Hindistan’da Bugün) adlı haber sitesine dayanarak bildirdiğine göre Çin’in İslamabat Büyükelçiliği’nde Temsil Heyeti Başkan yardımcısı olarak görev yapan Lijiang Zhao Pakistan’da yıllardan beri Tweeter hesabında kullandığı Muhammed Lijiang Zahao adı ile tanınıyordu. Ancak,Çinli diplomat’in 28 Nisan Cuma günün aniden hesabındaki Muhammed adını kaldırdığı ve sadece Çince olan Lijiang Zhao adını kullanmaya devam ettiği açıklandı.
Çinli diplomatın bu ani isim değişikliği yapması Pakistan sosyal medyasında en çok tartışılan ve paylaşılan bir konu haline geldiği belirtildi.Çünkü Çin yönetiminin Müslümanca isimlerin yasaklandığı 15 bölüm ve 50 maddeden oluşan Yeni Aşırı Dinci Akımlar ve Terör yasasının sadece işgali altındaki Doğu Türkistan’da uygulayacağı bu yasanın hükümlerinden biri olup,Çin’in başka bölgelerinde uygulanması söz konusu değildi. Pakistan’da görev yapan bir diplomatın bu yasa’dan kanuni olarak etkilenmemesi gerektiği bildirilmekle birlikte,Muhammed ismini uzun süreden beri kullanagelmekte olan Çinli diplomatın bu yasaklanan isim listesinde mevcut adı aniden hesabından kaldırmasını “Dini Radikalizmin Önlenmesinde Öncelikli bir Tedbir olduğunu”  belirtiliyor.


Çinliler Yerleştikleri Ülkelerden  Ad Almaları  Bir Gelenek
Etnik Çinli göçmenler göç ederek yerleştikleri yabancı ülkelerde ,o ülke insanlarının isimlerini almaları sinsilik ve kandırma amaçlı bir uygulama ve  geleneksel bir Çin taktiği olarak kullanılagelen bir yöntem olarak biliniyor. Ayrıca,Çinli diplomatlar da görev yaptıkları ülkelerde o ülke Vatandaşlarının sempatisi kazanabilmek için onların sevdikleri isimleri kullanmaları de rutin uygulama olarak öne çıkıyor. Ateist ve İslam düşmanı olmasına kesin gözü ile bakılan  veya kuvvetle muhtemel olan Çinli diplomat Lijiang Zhao’nun de Müslümanların Peygamberi’nin kutsal ismi olan,dünya ve Pakistan Müslümanalarının çok sevdiği Muhammed isimini alması de bu amaca yönelit bir aldatmaca olduğu  kesin olarak biliniyor. Ancak Çinli diplomat Zhao’nun bu durumu özel olarak öne çıkmakta ve twetter hesabinda 20 takipçisi bulunmakta idi.
Çinli Komünist ve ateist diplomat Zhao, yıllardan beri  düşman olduğu Muhammed ismini kullanarak Çin’in Pakistan’daki  ulusal çıkarlarını koruyor ve Pakistan kamu oyuna sempatik görünerek “ Ekonomik Koridor-Yeni yol-Yeni kuşak ve 21.yüzyıl İpek yolu” adlarındaki Çin’nin batı bölgelerine taşma ve yayılma amaçlı emperyal amaçlarına büyük hizmetler yapmak çabasında görünmekte idi.

Uzmanlar,Çinli Diplomak Zhao’nun  yıllardan beri sinsici ve aldatma amaçlı kullandığı Muhammed ismini Patronlarına hoş görünebilmek için bir günde ve aniden kaldırmasının Çin’in bu konudaki samimiyetsiz ve yalana dayalı  ve tamamen   çıkara dayalı  bir tavır olduğunun açık ve net ve bir kanıtı olduğunu ifade ediyorlar.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1125 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ