logo

trugen jacn
26 Mayıs 2016

ÖZBEKİSTAN’A YATIRIM YAPMA’DA RUSYA -ÇİN REKABETİ KIZIŞIYOR

Özbekistan’da gerçekleşen ŞİÖ dış işleri bakanları toplantısında konuşan Çinli yetkili Özbekistan’a yatırım konusunda Rusya ile aynı seviyeyi yakaladıklarını söyledi

kerimov-cin-disisleri-bakani-yi-yi-kabul-etti-4840709_300

Uygur Haber ve Araştırma  Merkezi (UYHAM)

Çin Dış işleri Bakanı Wang Yi, ülkesinin Özbekistan’a yatırım miktarında Rusya’nın yatırımları ile eşit seviyeye ulaştığını açıkladı.

Taşkent’te düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), dışişleri bakanları toplantısında gazetecilere konuşan Wang, Pekin’in şimdiye kadar Özbek ekonomisine 6 milyar dolar yatırım yaptığını söyledi. Wang, “Ülkemiz Orta Asya’daki ortaklarımız içinde en büyük yatırımcı haline geliyor” dedi.

Pekin hükümeti, Orta Asya doğal gazını Çin’e ulaştıran boru hattı projesi ile bölgedeki en önemli ekonomik ortaklardan biri olmuştu.

Çin’in Orta Asya faaliyetleri arasında Özbekistan’ın yanısıra Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Türkmenistan’da da önemli yatırımları bulunuyor.

Kazakistan Çin ve Rusya’nın yanısıra Batı’dan da önemli yatırımlar çekmeyi başarmış durumda.

Çin ve Rusya Dışişleri Bakanlarının Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile görüşmelerin gündeminde iki ülke ekonomilerinin yatırımları ana madde olarak göze çarptı.

Kerimov Çinli bakanı kabulünde, “2015 yılında ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi 4,1 milyar dolara ulaştı” açıklamasında bulundu.

Kerimov’un Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinde ise taraflar 2015-2019 yıllar dönemi ekonomik işbirliğini derinleştirme planı çerçevesinde yeni yatırım projelerinin uygulanmasını görüştü.

23-24 Haziran 2016 tarihleri arasında Özbekistan’in başkenti Taşkent’te, ŞİÖ Devlet  başkanlar  zirvesi toplanacak.

Kaynak ; Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

 

Etiketler: » » »
Share
618 Kez Görüntülendi.