logo

trugen jacn

BİNLERCE DOĞU TÜRKİSTANLI HAYKIRDI,YAŞASIN HÜR VE BAĞIMSIZ DOĞU TÜRKİSTAN !

Çin işgal yönetiminin 05 Temmuz 2009’da Doğu Türkistan’da başkenti Urumçi’de gerçekleştirdiği faşist temelli  etnik Soykırımın 9.yılı bugün saat 12,00’de  Çin’in İstanbul Tarabya’da bulunan Başkonsolosluğu önünde yapılan  gösterileri ile protesto edildi ve  lanetlendi.  Gösterici Doğu Türkistanlılar Çin Nazi Kamplarında tutulan  ve sayılarının bir milyon civarında olduğu tahmin edilen Tutukluların serbest   bırakılmasını ve Çin’in Doğu Türkistan’daki işgale bir an önce son vermesi  en kısa zamanda  işgale son vererek ülkelerine geri dönmesini  de talep ettiler.

Protesto gösterilerine katılan Binlerce Doğu Türkistanlı  hep bir ağızdan Haykırdılar ;

YAŞASIN HÜR VE BAĞIMSIZ DOĞU TÜRKİSTAN !  

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, Hidayetullah Oğuzhan dahil, oturan insanlar

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM) 

Tarabya’daki Çin Başkonsoslosluğu önünde toplanan Doğu Türkistan Türkleri, 5 Temmuz 2009’da Doğu Türkistan’da yaşanan katliamı protesto etti.

5 Temmuz 2009’da Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çinliler tarafından yapılan katliamı protesto etmek için Tarabya’daki Çin Konsolosluğu önünde toplanan Doğu Türkistan Türk’ü vatandaşlara polis müdahale etti.

XI JINPING FOTOĞRAFLARINI ÇİĞNEDİLER

Başkonsolosluğa yürüyüşe geçen grup, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in fotoğraflarını çiğnediler. Polis barikatına kadar gelen grup üyeleri adına burada bir basın açıklaması okundu. Açıklamada, “Bundan tam 9 sene önce 5 Temmuz 2009 tarihinde Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çin işgal güçleri ile Çin yönetiminin silahlandırdığı etnik, şovenist Çinli paramiliter çetelerin Müslüman Uygur Türkleri’ne karşı yaptığı soykırım temelli büyük bir katliam gerçekleşmişti” denildi.Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, Enver Enver Karakaş, Hamit Göktürk, Hidayetullah Oğuzhan ve Deniz Güzelay dahil, kalabalık ve açık hava

Açıklama şöyle devam etti:

“Bugün 5 Temmuz 2018’dir. Bundan 9 yıl önce Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çinliler binlerce Doğu Türkistanlı kardeşimizi şehit etmiştir. Bu şehadetin 9’uncu yıl dönümün de bizler Çin Komünist yönetiminin işgalini nefretle ve şiddetle bir kez daha kınıyoruz.

Biz bugün Çin’in Doğu Türkistan’da ki işgalini ve oradaki katliamlarını anarken maalesef bugün 5 Temmuz 2009’da ki bu katliamdan daha ağır bir katliam ile Doğu Türkistan karşı karşıyadır. 5 Temmuz’da binlerce Doğu Türkistanlı şehit edilirken bugün 2018 yılında Çin’in modern Nazi kamplarında işkenceden geçirilen kardeşlerimizin sayısı on binleri bulmuş durumdadır.

Hidayetullah Oğuzhan paylaştı: 5 Temmuz 2018 Perşembe

Dünya bu Çin’de ki Nazi kamplarına ve 5 milyona yakın Müslüman Türk’ün kamplarda işkenceyle öldürülmesine sessiz, sağır ve kördür. Doğu Türkistan her gün bir katliam ile ilgili anılmaktan bıktı. Doğu Türkistan her gün bir katliam yaşamaktan bıktı. Çin katliam yapmaktan bıkmadı. Bizler de bu katliamları anmaktan bıktık. Dünya Çin’deki bu katliama karşı sessiz kalıyor.”

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar, kalabalık ve açık hava

Öte yandan Çin devlet adamlarının asılı olarak tasvir edildiği 2 kukla da göstericiler tarafından taşınmak istedi. Kuklalar polis tarafından göstericilerden alındı.Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, ayakta duran insanlar ve kalabalık

POLİS MÜDAHALE ETTİ

Açıklamanın ardından gruptan bazı göstericiler Çin bayrağı yaktı. Grup daha sonra bariyerleri aşıp başkonsolosluğa girmek isteyince, polis ve göstericiler arasında arbede çıktı. Uzun süren arbede araya giren grup üyeleri tarafından sona erdirildi. Grup içinden seçilen temsilciler ise başkonsolosluk binası önüne siyah çelenk bıraktı.

Kaynak :  http://www.yenicaggazetesi.com.tr/dogu-turkistan-turklerine-polis-mudahalesi-197558h.htm.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1457 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ