logo

trugen jacn
02 April 2019

ABD’Lİ MÜSLÜMANLAR WASHİNGTON’DA MÜSLÜMAN UYGURLAR İÇİN TOPLANTI DÜZENLEDİ

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)ABD’

ABD’de yaşayan Müslümanlar Çin yönetiminin işgalı altındaki Doğu Türkistan’daki Müslüman Türklere yönelik baskı zulüm,insanlık dışı cinayet,ÇKP devlet terörü ve soykırım uygulamaları ile Milyonlarca Müslümanın Çin Toplama Kamplarında hapsedilmelerini gündeme getirimek ve bu konuda kamu oyu oluşturmak amacı ile Başkent
Washington Capitol Hill’de ” UYGUR MÜSLÜMANLAR İÇİN AYAĞA KALK!” adı ile bir toplantı düzendiği bildirildi. Toplantıda konuşan ABD’lı Müslüman liderler ve sivil toplum kuruluş temsilcilcileri Çin işgal yönetiminin Müslüman Uygur,Kazak,Kırgiz ve diğer Türk asıllı Müslümanlara Eğitim Merkezi yalanı ile kamfle edilen Çin Nazi Kamplarında fiziki ve psikolojik baskı,zulüm ve işikenceye ma manevi ve fiziki işkence yaptıklarını belirterek “Çin’in bu insanlık dışı baskı ve zulmü asla kabul edilemez ! Bu zulme sessiz kalmamız mümkün değildir.” açıklamalarında bulundular.

Toplantı’da davet üzerine bir konuşma yapan Uygur Türkü ayadın ve insan hakları aktivisti Ruşen Abbas akıcı İngilizcesi ile Doğu Türkistan’da dini,etnik soykırım başta olmak üzere Çin tarafından uygulanmakta olan jenosid uygulamalarını kanıtları ile anlattı.

ABD’lı Müslümanların düzenlediği bu toplantı’ya ABD. Kongresi üyesi Rep Tom Suozzi ve diğer çok önemli politik şahsiyetler katılarak mazlum ve mağdur durumda bulunan Uygur toplumuna olan desteklerini ortaya koydular.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
11035 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ