logo

trugen jacn
13 Eylül 2014

TUTUKLU UYGUR AKADEMİSYEN Dr.TOHTİ’NİN MAHKEMESİ HAFTA’YA BAŞLIYOR.

           Geçtiğimiz Ocak ayında dersten çıktıktan sonra evinin önünde tutuklanan Doğu Türkistanlı profesör İlham Tohti’nin mahkemesi 17 Eylül’de yapılacak. Tohti, sekiz ay sonra geçtiğimiz hafta ön duruşmaya çıkarılmıştı

Muhalif Uygur akademisyenin mahkemesi haftaya başlıyor

Kadir Ertuğrul/ Dünya Bülteni- Pekin
2014 yılı başında, dersten çıktıktan sonra evinin önünde tutuklanan ve ondan sonra geçtiğimiz haftaya kadar bir daha haber alınamayan Doğu türkistanlı profesör İlham Tohti’nin mahkemesi 17 Eylül’de Urumçi’de başlayacak. Tohti, geçtiğimiz hafta ön duruşmaya çıkarılmış ve hakkındaki iddialar okunmuştu.
Urumçi Mahkemesinden Tohti’nin avukatına yapılan telefon bildiriminde, davanın 17 Eylül sabah 10.30’da Urumçi’de yapılacağının bilgisi verildi. Tohti’nin avukatları, davanın Urumçi’de yapılacak olmasına itiraz ettiklerini açıkladı. Avukat Li, “Tohti hayatı boyunca Pekin’de yaşadı. Evi, okulu ve şirketi Pekin’de kayıtlı. Gözaltına da Pekin’de evinin önünde alındı. Tüm bunlara rağmen davanın neden Urumçi’de yapıldığını anlayamıyoruz. Karara itiraz edeceğiz” dedi.
İlham Tohti’nin yanı sıra 7 Uygur öğrencisinin de kendisiyle birlikte tutuklandığı ortaya çıkmıştı. İnsan hakları derneklerinden yapılan açıklamalarda, Uygur hakları savunucusu olarak bilinen Tohti’nin cezalandırılarak Uygurların bir anlamda seslerinin de bastırılmak istendiği belirtiliyor.
Tohti’nin halen Pekin’de yaşayan eşi ve 2 çocuğu da davayı takip ediyor. Sürekli polis gözetiminde olan aile davayı izlemek için Urumçi’ye de gideceklerini belirttiler.
ÇİN’İ PARÇALAMAYA ÇALIŞMAKLA SUÇLANIYOR
Toplam 3 saat 15 dakika süren ön duruşmada Dr. Tohti hakkında hazırlanan iddianame beş savcı tarafından okunmuştu. Mahkeme, Tohti’nin savunmasını yapacak avukat sayısını iki olarak belirlerken, müdahil savcı ve avukat sayısına ise herhangi bir sınırlama getirmemişti.
İddianamede Dr. Tohti “Devleti Parçalamaya Teşebbüs” ile suçlanıyor. Daha önce kaleme aldığı ve büyük bir kısmı 2008’de Çin yönetimince kapatılan Uygurbiz internet sitesinde yayınlanan 200’den fazla makalesinin suç olduğu iddiasıyla tutuklanan Tohti, “Bu iddianame bana göre ideolojik ve siyasidir ve tamamen düşünceyi suç saymaktadır. Bu nedenle bu iddianame beni fikir ve düşüncemden dolayı cezalandırmak istemektedir” diye konuşmuştu

KAYNAK  : http://www.dunyabulteni.net/manset/309088/muhalif-uygur-akademisyenin-mahkemesi-haftaya-basliyor

Etiketler: »

Share
763 Kez Görüntülendi.