logo

trugen jacn
01 Eylül 2019

MİLLİ KURTULUŞ YOLUNDA DÜŞÜNCELER (3.BÖLÜM)

Mehmet Emin Hazret

Mehmet Emin HAZRET

                                              Uluslar Arası Dengeleri Gözetmek

Kendini yönetme vasfını kaybeden milletler, uluslar arası oyunlarda piyon olmaktan kurtulamazlar. Toplum içindeki etnik, ideolojik, mezhepsel ve bölgesel bölünmeler, değişik yabancı oyuncuların sevdiği ortamdır. Ancak biz bütün ufak-tefek farklılıklardan aşarak milli menfaat etrafında birleşebilirsek, bizi bölmek isteyenlerin hevesleri kursaklarında kalacaktır. Bunun için değişik dış ülkelerin, kendi  ülke çıkarlarına yönelik projeleri ile beraber meddi ve askeri desteğini koz olarak kullanıp, birlik beraberliğimizi bozmasına kesinlikle izin vermemek için bugünlerden hazırlıklı olmalı ve karşı proje ile tedbirler geliştirmeliyiz.

Doğu Türkistanlıların, İşgalcı Çin’e karşı bağımsızlık savaşında dengeyi sağlayabilmesi için,Çin’i dengeleyebilecek yabancı güçlerin  desteğine ihtiyacı vardır. Çin,  hak,hukuk ve adaletten değil,güçten anlayan bir ülkedir. Çin’in uzun  tarihi bu iddiamızı onaylamaktadır.

Çin’in ,  muhtemel  3. Dünya savaşına taraf olarak girmesinden önce, bizim harekete geçmemiz kendimize zarar verecektir. Asya-Pasifik  bölgesindeki Ülkelerin  safları netleşiyor. Büyük savaş ufukta gözükmektedir.Ancak şimdilik ortada savaş yoktur. Yükselen güç, mevcut durumunu korumak ve daha da yükselmek,  sürekli  atılımlar yapmak zorundadır. Yükselen Çin, gücünü Pasifikte   kudurmuş  ve saldırgan hali ile sergilemektedir. Hakim güç hakimiyetini kaybetmek istemez. Faaliyet alanlarına  başka oyuncularin madahil olmasına ve  ihlal etmesi halinde ise,aniden hırçınlaşır. ABD., ,Pasifik ve güney Asya’da Çin tehdidi altında kalan tüm ülkeleri bir askeri ittifak şemsiyesi altında bir araya toplamıştır. Kuduran Çin,  Güney Çin denizindeki uluslar arası sularda mercanlar üzerinde yapay adaları yapmak sureti ile oraları kendi sınırları içindeki  kıta sahanlığı (su sahası) olarak ilan  etmiştir.  Çin, Filipinler , Vietnam,Malezya, Brunei gibi ülkelerin onlarca balıkçı  tekne ve gemilerine saldırarak  batırmıştı.Bu sulara giren her hangi  deniz aracı ve gemilerin ,sınır ihlali olarak görüleceğini, gerekli angajman kurallarının işleteceğini ilan etmiştir.

ABD. deniz kuvvetlerine ait uçak gemisi USS Theodor Roosevelt tartışmalı o denize girdi. Böbürlenip hırçınlığa bürünen   Pekin karakteri gereği bu olaya karşı sesi-suluğu çıkmadı. Japonya USS uçak gemisini desteklemek için savaş gemilerini göndereceğini açıkladı. Avustralya’nın da filoya savaş gemileri ile  destek vermek  istediğini belirtti.  ABD. uçak gemisi, Çin kendi sınırları içinde olduğunu iddia ettiği kara sularında gezmeyi sürdürürken,Malezya’da ziyarette bulunan A.B.D savunma bakanı Ashton Carter  Bir hafta öncesinden dünya medyasına programını açıklaya,açıklaya 5 kasım 2015 günü USS uçak gemisini ziyaret etti. Gemiyi ziyaret ederken Malezya savunma bakanı Hişamuddin Hüseyin, Carter’e eşlik etmiştir. Senelerdir güney Çin denizi konusunda yaygara koparan Çin, bu defa   azarlanarak dövülmüş ve bir de suya atılmış kedi yavrusuna dönmüştür.  Sesi ve soluğu da kesilmiştir. Doğu Türkistan’da masum Uygurları ezerken, saldırgan ve vahşi bir kaplan kesilen İşgalcı Çin,güç karşısında kedi yavrusuna dönmüş ve kendinin gerçek anlamda   kağıttan bir  kaplan olduğunu  tüm aleme  böylece göstermiştir.

Çin tarihten beri deniz aşırı ülkelerde toprak kazanmak için hiç bir zaman açık denizlere ve  okyanuslara açılma gücüne ve cesaretine sahip olamamıştır. Çin topraklarını bugünkü büyüklüğüne kavuşturanlar ise,etnik Çinliler(Han’lar) değildir. Çin’in bugünkü sınırlarını çizenler ise.Çinli olmayan Moğollar ve  Mançurlar olmuştur. Çin hep çevresinde yaşayan  kendisinden az ve zayıf toplumları  ezen, uzaktan gelen Çin topraklarını işgal eden güçlülere ise  kolayca teslim olan ve onlar tarafından sürekli aşağlanan ve hep ezilen bir ülke olmuştur. Pekin’in  bu karakteri hala değişmemiştir.  5 Kasım 2015  günü  Çin Devlet başkanı Şi, Vietnamda ziyarette iken, Japon savunma bakanı ile Vietnam savunma bakanı Hanoi’de bir dizi askeri iş birliği  anlaşması imzalamıştır. Vietnam yönetimi, Vietnam Limanalarının  Japon savaş gemilerine süresiz  olarak  tahsis  edildiğini açıklamıştır.   ÇKP.emrindeki Çin medyası ile Çin  sosyal medyasınin  başkan Şi’nin bu denli küçük düşürülmesine karşı yaygara koparmalarına ve protestolarına  ve çok hiddetlenip  öfkelenmelerine,Vietnam aldırmamıştır bile. Bölge’de genel durum, gün geçtikçe savaşa doğru  gittiğini gösteriyor. Herkes korku içindedir. Ancak gelecek belirsiz gözükmektedir.İleri’de ne tür değişiklerin olacağını kimse  şimdiden kestiremiyor. Gidişatı çok dikkatli izlemek gerekiyor.

Dünya’yı Çürütmeye Başlayan “Çin Virüsü “‘ne Dikkat

Çin’in “Sunzi savaş stratejisi” diye bir askeri teorisi vardır. Bu askeri teori’nin yazım tarihi M.Ö.yıllara kadar uzanıyor.  Sunzi savaş stratejisini bir cümle ile özetlersek;  “ Düşmanı içten parçalamak ve bu suretle Düşman kalesini  savaşsız düşürmek.” tir. Bugün Pekin, karşısında rakip olarak gördüğü  batı ittifakını parçalamak için  çok  büyük çabalar  harcamaktadır. Çin’in yumuşak gücü yoktur.Yumuşak güç olarak elinde  sadece nakit parası(ABD.doları)   vardır. Pekin’in elinde bulunan bu çok ve  büyük miktardaki para.bugün virüse dönüşerek tüm Çin’i ve sistemini  çürütmüştür. Çin virüsü  bu kez  Çin’den dünya’ya  yönelmiştir. Çin, Afrika  Ülkelerinin diktatörlerine rüşvetler  vererek Afrika’nın büyük bir kısmını ele geçirmiştir. Orta Asya’da ise,Türkistan Cumhuriyetlerinin  demokrasiye dönüşmesini, insani  değerlerin gelişmesini  frenlemiştir.

Pekin’deki ÇKP.Diktatörleri ,  günümüzde  Çin virüsü’nü   hür ve  Demokrasi blokuna  bağlı batı ülkelerin bünyesine enjekte etmektedir. Çin devlet başkanı  Şi jenping’in son bir ay içindeki dış gezisi ve sonrasındaki olaylar,Çin’in bu sinsi  amacını  gözler önüne sermektedir. Şi, Washington ziyareti  için geldiği ABD’de  13 eylül 2015 günü  ilk olarak Seattle kentine indi.  Boeing firması ile 300 uçak  alımı için   38 miyar dolarlık   sipariş verdi ve  kontratı de hemen imzaladı.  ABD medyasına yaptığı açıklama’da ise, bu ülkenin  44 eyaletinde faaliyet gösteren  bin 600 Çin şirketi’nin toplam  80 bin ABD.vatandaşına  istihdam sağlamakta olduğunu hatırlattı. Böylece Şi,Washington’a bana saygılı davranmak zorundasın,yolunda aklınca mesaj vermek istedi. Aslında Çin,Şanghay’da Boeing uçağınının tipa tip  benzeri,  ebat,dış ve iç tasarımda bire bir kopyası olan ve C919 adı ile ürettiği  Çin yolcu uçağını dünya piyasalarına sunmak üzeredir. Kendi üretimi uçak orta’da hazırken, bu kadar çok sayıda Boeing uçağına ihtiyaç olmadığını Çinli   akademisyenler ve ekonomistler  dile getirmektedirler. Bu 38 milyar dolar  aslında, ABD.’li  uçak Firmalarını Çin devletine bağlayan bir  rüşvettir.Washington’u zehirlemeye yönelik enjekte edilen  bir Çin virüsü’dür. Çin diktatörü Şi jingping  New York’ta BM.lerin yıllık olağan genel kurulu’na   katılarak konuşmalar yaparken, öte yandan Çinli Bürokratlar ve bakanlar okyanuslardaki ada ülkelerini rüşvetle  Çin’e bağlamak için 4 gün içinde toplam 18.21 milyar dolar  rüşvet parası  dağıtmıştır.

Çin diktatörü Şi,Pekine döner dönmez, ABD.’de iken bizzat davet ettiği 92 yaşındaki eski ABD. dış işleri bakanı Henry Kissinger bir sürü yaşlı  İş adamları ve para babaları ile  birlikte Pekin’de ortaya çıkmıştır.Kurt  Politikacı Kissinger  Şi jinpeng ile görüşürken,ona övgüler yağdırmıştır.1971 yılından beri  Çin’e 73 kez  gelen Kissinger yalnızca Çin’de yatırım yapan Amerikan para babalarının  danışmanı veya hamisi değil,aynı zamanda ÇKP iktidarını  ayakta tutmak için ABD’da gece gündüz  hiç durmadan çalışan Çin lobisinin baş organizatörüdür. O her defa Çine geldiğinde Çin diktatörlerine övgüler yağdırmaktan hiç yüzü kızarmamıştır. Kissinger 2011 tarihinde Çin’e 70. kez  geldiğinde Çin’de o tarihlerde popülür  olan ve  ÇKP.genel sekreteri olmasına kesin gözü ile bakılan  Mao’cu Bo Xiley’i ziyeret etmek için  onun  başkanlığı yaptığı Çungçing şhrine gitmiştir. Bo Xiley tarafından “ devrim şarkları” adı verilen  Mao şarkılarından oluşan şarkıları seselendiren   100 bin kişilik  korunun toplu şarkıları ve göstermelik ve sırıtan aşırı şölenlerle  karşılanmıştır. İkiyüzlü Kisisinger  bu törende de   Bo şiley’e övgüler yağdırmıştı. Çünkü,  o tarihlerde Bo’un  özel mülküne dönüşmüş Çungçing şehrinde  500 ABD. şirketi vardır.  Bu şehirde yıllık üretimi 100 milyon adet olan bilgisayar Üretim Şiriketleri, köle Çinli işçiler  çalıştıran ABD.Firmalarına aittir. Şi jinping’e rakip çıkan Bo Xiley   şimdi cezaevindedir. Dün Bo’yu yere göğe sığdıramayan ve bugün 92 zyaşında olan ve bastonu ile ayakta zor durabilen  Kissinger bugünkü Çin Diktatörü  Şi’ye methiyeler düzüyor. Kassinger 1973 de Nobel barış ödülü almış bir kişidir. O 70.kez ve ondan sonraki   Çin ziyaretlerinde, Nobel barış ödüllü Çinli muhalif Liu Xaobo ceza evindeydi. ABD’nin bu Nobel barış ödüllü eski dış işleri bakanı Çin’deki ziyareteleri esnasında tutuklu  Liu şaobo veya Çin’deki insan hakları tutukluları veya insan hakları ihlalleri konusunda bir kelime  söz etmemiştir.

Şu anda Çin’deki ABD. şirketlerinin  ülkelerine  transfer etmekte olduğu yıllık kazancları 250-300 milyar dolar civarındadır. Batılı finans  kurumlarının yardımı ile rüşvetçi komünist yöneticilerin son 3 ayda dış ülkelere kaçırdığı kara para miktarı  ise, 500 milyar dolar olarak açıklanmıştır. (Forbes Ekonomi Dergisi  2 kasım 2015).Son 7 ayda Çin’den kara para kaçırma sırasında Çin güvenlik kuvvetlerince yakalanan 92 şebekeden ele geçirilen  toplam para miktarı 800 milyar dolardır.(xinhua Ajansı  5 Kasım 2015). Ünlü Finansçı, para spekülatörü George Soros mayıs ayında “ Çin parasına uluslararası döviz statüsü verilmezse nükleer savaş çıkacaktır” diye demeç veriyor ve ABD.’nın Ünlü Siyaset bilimcisi ve Teorisyeni  Zbigniew Brzezinsk “ABD. donanmaları güney Çin denizinde dolaşmamalı.” diye açıklamalar yapmaktadır. Çin virüsü, ABD.lı para  baronlarını ÇKP.nın çürümüş sistemini koruyan bir zırh ve ABD.demokrasısi ile insanı değerlerini çürütecek bir hale dönüştürmüştür.

Çin,tarihte savaş ile yenemedikleri Hunları  ve diğer Türk devletlerini  kadın ve rüşveti silah olarak kullanmak sureti ile önce parçalamış,sonra içten dağılmasını sağlamıştır. Çinlilerin dini yoktur. Çinlilerin dini tarihleridir.Bugünkü sorunu çözmek için tarihe baş vururlar. Pekin, tarihte Hunlara,Türklere,Moğollara kullandığı ve başardığı yöntemi şimdi batı dünyasına kullanmak için “demokrasi kuralı ile demokrasiyi vurma”  stratejisini keşfetmiştir ve kullanmaktadır.

Kapitalist ülkeleri yıkan da, ayakta tutanda para olmuştur.Kapitalizm dünyasında para karşısında pes etmeyen hiçbir ülke yoktur. Kapitalist sistemin bu zaafını iyi bilen Çin, Batı dünyasını dev Finans ağları ile kontrolünde tutan para baronlarını paraya boğarak kendi saflarına katmada başarılı olduğunu düşünmektedir.

Çin virüsü Avrupa’ya da hızlı yayılmaktadır. Amerika ziyaretinde istediğini elde edemeyen Çin  Başkanı Şi,Ekim 2015 ortasında İngiltereyi ziyaret etti ve  bu ülke  ile 159 ticari anlaşma imzaladı.  Bu ülkeye 25 milyar sterlin (38.3 milyar Amerikan doları) yatırım yapma sözü verdi. Bu sene İngiltere’nin resmi parlamenter hukuk sistemine geçmesinin 800.yıl dönümüdür. Londra’da şerefine verilen yemekte Şi jingping, Çinin 4 bin yıllık hukuk sistemi tarihi olduğunu iddia etti ve kendi hukuk sistemlerinin daha eski tarihlere dayandığını   öne sürdü.

İngilizler  büyük bir şaşkınlık içinde,Şarnk’ın bu kurnaz diktatörünü  alkışlayarak “Çin ile bütün dünya çapında  stratejik ortak olmak” istediklerini ifade ettiler. Şi jinping Londra’dan Pekin’e döndükten bir hafta sonra Almanya başbakanı Angela Merkel soluğu Pekin’de aldı.Bu, Merkel başbakan olduktan sonra Çin’i  8. kez  ziyaret edişidir.Şansölye Markel Çin  ile toplam 13 anlaşma imzalamıştır. Çin’in Airbus  şirketinden  130 uçak alımı dahil 17 milyar Euroluk mal siparişi kontratını çantasına koyan Merkel Berline döndükten iki gün sonra Firansa cumhurbaşkanı François Hollande  Pekine uçmuştur.

Rusya ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin kendisine olan muhtaç durumundan yararlanarak  bu ülkeleri kendisine tamamen bağladıklarına inanan  Çin yönetimi “Sunzi savaş stratejisi” ile düşmanı içten parçalamak, kaleyi içten yıkmak için, elinde virüse dönüşen parayı rüşvet olarak batının zayıf noktasından vurmaktadır. Çin işgalindeki Doğu Türkistan’da kocaları ceza evinde tutuklu bulunan yüz binden fazla dul ve 200 bin’den fazla yetim çocuk  sefalet içinde  çöplüklerde, sokaklarda yiyecek ararken, bu topraklardan elde ettiği petrol, doğal gaz paralarını Avrupa, ve Amerika’da rüşvet olarak dağıtmaktan utanmamaktadır.

Çin uygar batı dünyasını içten parçalayabilecek mi? Avrupa’yı Amerika ve Japonya  ekseni ve ittifakından ayırabilecek mi?  ABD yönetimi  rakip olarak zayıflamakta olan,ancak demokrasi yolunda ilerleyen Rusya’yi mi,   yoksa katı Komünist rejimin avantajını kullanarak  yükselmekte olan Çin’i mi rakip seçecektir ? Asıl düğüm bu noktada çözülecektir.

Kimin eli kimin cebinde olduğu daha netleşmeyen bu küresel siyasi ortamda, Uygurlar dikkatini toplayıp,nefesini tutup düşünmelidirler. Düşünürken,kimin piyonu olacağım diye değil, benim çıkarım ne olacak? Nerede durmalıyım? Kurtuluşun yolu nerede? diye düşünmeli ve uluslar arası satranç oyununun gidişatını büyük bir dikkatle ve hassasiyet ile takip etmelidir.

Şunu unutmamamız gerekiyor ki, eninde sonunda tarih bize son bir fırsatı sunacaktır. Bu fırsat bize yaklaşıyor. Bu fırsat, millet olarak var olma veya yok olmamızı belirleyecek çok önemli bir faktördür. Ancak biz kendi gücümüzle kendimizi kurtarabilecek fırsatı çoktan kaçırmış ve milletçe esir düşmüş durumdayız.

Öyleyse;kurtuluş stratejimiz ne olmalı? Bunu yazımızın devamında 4.bölümünde   bilgilerinize sunmaya çalışacağız. (3.bölümün  sonu..Yazı devam edecektir.)

Kaynaklar ;

  • 中国宣布购买300架波音飞机
  • 习近平同美国总统奥巴马会晤
  • 习近平的联合国时间:三天两夜16场活动
  • 地下钱庄黑幕:7个月转移8000亿 银行内鬼频
  • 章家敦:一季度跑5000亿美元,中国失去的不只资本
  • 习近平访英 英军方插手维护核电安全
  • 默克尔今天第八次访问中国 或将涉十三五议题
 • 法国总统奥朗德访问中国

Kasım 2015

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
4423 Kez Görüntülendi.