logo

trugen jacn
30 Nisan 2014

MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ VURAL : UYGUR TÜRKLERİNİN SIKINTILARINI AZALTMAK İÇİN ATILAN HER ADIMI DESTEKLEDİK,DESTEKLEMEYE DE DEVAM EDECEĞİZ !

MHP Gup Başkanvekili Oktay Vural, Uygur Türkleri’nin sıkıntılarını azaltmak için atılan her adımı desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

       Vural, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı seçim süreci yaklaştıkça Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni siyasi manevralara girdiğini, yeniden milliyetçi söylemlere sarılmaya başladığını ileri sürdü. Bir televizyon kanalında gençlerle yaptıkları konuşma üzerine Erdoğan’ın milliyetçilik konusunda kendileri ile polemiğe girdiğini savunan Vural, “Bunu yaparken de her zaman yaptığı en iyi şeyi, yani gerçekleri çarpıtarak yalana başvurmayı seçmiştir. Başbakan, yalan ve iftira siyasetinde her geçen gün kendini aşmakta, iftira hatipliği unvanını her geçen gün fazlasıyla hak etmektedir” iddiasında bulundu. Vural, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu haddini bilmez zat, 18 Nisan 2014 tarihinde genişletilmiş AKP İl Başkanları toplantısında ‘Bu MHP’nin Genel Başkanı ve yanındakiler acaba bugüne kadar Uygurlar’ın yaşadığı o Çin’deki yerlere kaç kere gittiler? İnanın, bir kere gittiklerine ben inanmıyorum’ şeklinde gerçeklere uymayan, hakikatten uzak bir açıklama yapmıştır.

Recep Tayyip Erdoğan 27 Mayıs 1 Haziran 2002 tarihleri arasında Genel Başkanımızla gerçekleştirdiğimiz yine Aralık 2011’de MHP milletvekillerinin Doğu Türkistan, Uygur bölgesi ziyaretlerimizi bilmesine rağmen yalan söylemekten utanmamaktadır. Erdoğan’ın ifadeleri külliyen yalandır. Ben söylediklerinin yalan olduğunu ispat ettim. Şimdi kendisine ‘hodri meydan’ diyorum. Eğer dediklerini ispat etmezsen şeref ve haysiyet bahsinde yine boşa çıkmış olacaksın.”

“Siyaset malzemesi yapılmasına izin vermeyiz”

Erdoğan’dan Doğu Türkistan davasını anlamasını ve sahiplenmesini beklemenin haksızlık olacağını savunan Vural, “Orhun Kitabeleri’ndeki kutlu nasihatlerden istifade etmek ve milletini müreffeh huzurlu bir şekilde yaşatmak üzere gece gündüz çalışmayı değil kitabelere giden yolu asfaltlamış olmayı milliyetçilik sananların bunları anlamalarını beklemiyoruz” dedi.

Vural, Türklük davası güdenlere en son söz söyleyecek kişinin Erdoğan olduğunu anlatarak, “Hayatı boyunca Türklük’le problemi olan her fırsatta Türk milletinin değerlerini, kimliğini, tarihini çarpıtan, aşağılayan, hor gören Erdoğan’a buradan sesleniyorum: Sen kim, milliyetçilik kim? Milliyetçilik sana teğet bile geçmez” ifadesini kullandı.

Başbakan Erdoğan’a “2012 yılını Çin yılı ilan ederken Doğu Türkistan şehitlerimizi, Türkiye sevgisiyle dolu Uygur kardeşlerimizin kalplerini mi düşündün?” sorusunu yönelten Vural, şu görüşleri savundu:

“Türk milletinin adını silmeye çalışan, milletimize ‘Türk’ diyemeyenler, milletimizden ‘paralel millet’, devletimizden ‘paralel devlet’ inşa etmek isteyenler, Doğu Türkistan davasını, Uygur Türkeri’ni bilmez.

Şurası unutulmasın ki Uygur Türkleri’nin sıkıntılarını azaltmak için atılan her adımı destekledik, desteklemeye de devam edeceğiz. Bunu da Türk devletinin milleti için bir görevi görürüz. Ancak Uygur Türkleri’ni, Doğu Türkistan davasını, Türklüğü ayaklar altına alanların, Türk milletinin adını silmek isteyenlerin, bu Türklüğü reddeden çarpık zihniyetlerinin üstünü örtmek için kullanmasına, istismar etmesine, Uygur Türkler’ini siyaset malzemesi yapmasına asla izin vermeyiz. Kimsenin şüphesi olmasın ki, bu konuda bize dil uzatanlara her zaman haddini bildiririz, bundan sonra da bildirmeye devam edeceğiz.

Kaynak  : AA.(TBMM.)

Etiketler:
Share
1226 Kez Görüntülendi.