logo

trugen jacn

MERHABA TURSUN: YAKINLARIM VE HALKIM ÖZGÜR OLANA DEK MÜCADELEMİ SÜRDÜRECEĞİM !

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, gökyüzü ve açık hava

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin işgali altındaki ülkesi Doğu Türkistan’dan 2009 yılında Norveç’e sığınan ve halen bu ülkede yaşayan Doğu Türkistanlı aydın ve insan hakları aktivisti Merhaba Tursun 2 yıl önce önce haksız ve hukuksuz olarak tutuklanan Ağabeyi Enver Tursun Hoca ile Yeğeni Azamat Enver’in ve diğer tutukluların serbest bırakılması için görüntülü bir mesaj yayınladı.Tursun mesajinda tutuklu yakınları ile suçsuz yere Eğitim Merkezleri adı verilen Toplama kamplarında tutulan binlerce masumun serbest bırakılması için mücadele edeceğini açıkladı.Merhaba Tursun mesajinda Çin yönetimine de seslenerek ; ” Yakınlarım ile diğer suzsuz insanların tutuklanması ve kamplara kapatılması uluslar arası yasalar,normlar ve Çin yasalarına da tamamen aykırıdır.Bu haksız ve hukuksuz suçlama ve cezalandırmaları kabul etmem asla mümkün değildir.Ben  haksız ve hukuksuz olarak tutuklan bu iki  yakınımin suçsuz oldaklarına Çin yönetimine isbat etmek için elimden gelen bütün gayret ve çabayı göstereceğim. ” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, açık hava

BM. Ve Uluslar Arası İnsan Hakları Kuruluşlarına Da Mektup Gönderdi

Özgür Asya Radyosunun bildirdiğine göre Merhaba Tursun tutuklu yakınları ve diğer tutukluların durumu ile ilgili mektuplar hazırlayarak bunları BM.başta olmak üzere uluslar arası hukuk ve insan hakları Örgütlerine de sunduğu belirtildi.

Gepostet von Hamit Göktürk am Donnerstag, 7. November 2019

Merhaba Tursun’un Yayınıladığı Görüntülü Mesaji

Ben Merhaba Tursun.  Doğu Türkistan’ın Gulca şehrinden ve 1979  doğumluyum.2009’dan beri Norveç’te ikamet ediyorum.

Ben bu mürcaatnameyi sesli olarak kamu oyunun bilgisine sunmak  ve vatanım Doğu Türkistan’da yaşayan  Kardeşlerimiz ile Ana-Baba,Kardeşlerim ve diğer aile  bireylerimizin içinde bulundukları dramatik durum hakkında  sizleri ve uluslar arası toplumu   bilgilendirmek için bu Çağrıyı bilgilerinize sunmaktayım.

Güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgilere göre 2 yıldır tutuklu bulunan  Ağabeyim Enver Tursun Hoca ile Yeğinim Azamat Enver’ın yargılandığı ve çeşitli ceszalara çarptırıldığı habereni almış bulunmaktayım.Yeğenim Azamet Enver’e isnat edilen suç ise  Türkiye’de öğrenim görmüy olmasıdır.

1969 doğumlu Ağabeyim Enver Tursun Hoca  29.04.2018 ‘de  ve  onun  1994 doğumlu oğlu ve benim de Yeğenim Azamet Enver  27.01.2018  tarihinde Çin polisi tarafından  göz altına alınmış olup, yaklaşık 2 yıldır   bilinmeyen bir Çin Hapishanesinde tutuluyorlar. Kendilerinin tutuldukları yer hakkında Çin makamları bize bilgi vermeyi reddediyorlar. Yaklaşık 3 yıldan beri Gulca şehrinde yaşayan yaşlı AnneBaaba ve diğer yakınlarım ile haberleşmemiz kesik durumda.Telefon ve diğer  iletişim kanalları  yasaklanmıştır.

 Ağabeyim  Enver Tursun Hoca ile  Yeğenim Azamet Enver’e isnat edilen suçlamalar şunlar ;

  1. Çin Halk Cumhuriyeti  9 yıl olan zorunlu Eğitim-Öğretim yasasına aykırı hareket etmek
  2. Çocuklarını ve yakınlarını eğitim için Türkiye’ye  yollayarak bu ülkede okumalarını sağlamak
  3. Hac ve umre ziyareti için  yasalara aykırı  ve izinsiz olarak  Suudi Arabistan’a gitmek
  4. Avrupa’da yaşayan yakınılarını ziyaret etmek(Beni birkaç yıl önce ziyaret etmişlerdi.)
  5.  Yurt dışında yaşayanlarla haberleşmek.

Çin Hükümeti  2 yıldır tutuklu bulunan Ağabeyim Enver Tursun Hoca ile Yeğenim Azamat Enver’i 10 Ekim 2019 günü yargı önüne çıkaracaklarını beyan etselerde de bu mahkeme tarihini 08 Ekim 2019 tarihine ön almıştır. 2 yıldır görüşemediği 80 yaşalarındaki Anne ve Babam ile bunların eş ve çocuklarınıa dahi  haber vermeden gizli celsede yargılayarak mahkum etmişlerdir.Mahkeme kararının 3 ay sonra açıklanacağını bildirmişlerdir.Büyük bir  ümit ile Mahkemedeki duruşmasında görebileceklerini ümit eden Anne Babam ile Ağabeyimin eşi ve çocukları büyük bir üzüntü içinde  ahu feryat içinde geri dönmek zornda kalmışlardır.

Çin yönetiminin  Ağabeyim Enver Tursun Hoca ile Yeğenim Azamat Enver’in yargılamasını gizli yapması ve  Anne-Babası,Eşi ve çocuklarına haber vermemesi  Çin yasalarına tamamen aykırı bir tutumdur ve asla insani bir tutum değildir.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar

Çin Halk Cumhuriyeti Yönetimine Çağrımdır ;

2 yıldır tutuklu Ağabeyim ve Yeğenim Azamet’e isnat edilen suçlamalar tamamen keyfi ve hiçbir hukuki dayanağı bulunmamaktadır.Çin yasalarına da tamamen aykırıdır.Bu suçlama ve cezalandırmala kabul etmem asla mümkün değildir.Ben  haksız ve hukuksuz olarak tutuklan u bu iki  yakınımin suçsuz oldaklarına Çin yönetimine isbat etmek için elimden gelen bütün gayret ve çabayı göstereceğim.

  1. 2 yıldır  haksız ve hukuksuz olarak hapiste tutulan Ağabeyim ve Yeğenimi bir an önce serbest bırıkınız !
  2. Ülkemede yüz binlerce kişi sebepsiz  ve Çin yasaları ile Uluslara arası  hukuk normları ile sözleşmelere aykırı olarak Eğitim  Merkezi olarak adlandırılan Toplama Kamplarında sorgusuz ve sualsız  olarak tutulmakatadır. Bunların da bir an önce serbest bırakılmalıdır.  
  3.  Uygur bölgesinde  yaşayan Azınlık olarak tanımlanan Uygurlar,Kazaklar ve diğer Müslümanlara Çin yasalarının tanıdığı haklar uygulamada da tanınmalıdır.
  4. Halkımıza  uluslar arası yasalar ile Çin yasalarına uygun şekilde ve adaletli  davranılmalıdır.

             Ağabeyim,Yeğenim ile ülkemde yaşayan   Ağabeyim,Yeğenim başta olmak üzere mağdur durumda olan ve toplama kamplarında tutulan Kardeşlerima  çiğnenen yasal haklarının geri  verilmesi ve bir an önce serbest bırakılıncaya kadar mücadelemi sürdüreceğim.

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, ağaç ve açık hava
Share
818 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ