logo

trugen jacn
01 Şubat 2014

BENİ İNTİHAR ETTİ,DESELER İNANMAYIN !

Beyjing Milletler Üniversitesi öğretim görevlisi,Uygur hukuk harekatı lideri  Prof İlham tohti  Çin polislerince 15.ocak 2014.tarihinde evinde tutuklanıp götürülmüştü.aradan  17 gün geçtikten sonra 31.ocak 2014.tarihinde Washington da yayın yapan hür Asya Radyosu  Muhabiri  Mihriban,Tohti tutuklanmadan bir müddet önce kayıta aldığı ses kaydını Radyoda yayınladı.İlham Tohti şöyle sesleniyor;

Şuan durum ciddi.Polis arabaları kaç gündür 24 saat apartmanı çevrilemiş durumda.Ondan başka Çin istihbaratın adamları bir dakika bile benden uzaklaşmıyor.tuvalette bile.Çevremdeki Çinli,Uygur arkadaşlarımı tek-tek götürmeye başladı.Bunların niyetinin çok kötü olduğunu hissediyorum. Başıma daha kütü günler gelmeden önce (halkıma) birkaç  kelime söz söylemeyi  gerekli görüyorum. Benim (halkıma) diyeceğim şudur;

1.Benim vücudumda her hangi bir hastalık yoktur.Sağlığım iyidir. İki ay öce Chek-up  yaptırdım.Sonuçlar Bejingdeki  hastane bilgisayarında  saklı.Fakat  02.02.2013.tarihinde Beyjing hava limanında (yurt dışına çıkarken) Çin polisleri göksüme ağır darpla vurduğu için bir müddet, yorğun düştüğüm,yada aşırı stresli zamanlarda kalbim sıkışıp ağrıyordu.Şuan iyi.Eğer ben bir gün aniden ölürsem, ölümüm hastalıktan değildir.Eğer intihar etti deninse ,Ben bir  Uygur,bir babayım.kültürümüzde intihar yoktur.Üstüne ben bir erkeğim.intihar edenleri hep aciz insanlar olarak görmüşümdür. İntihar etmem kesinlikle mümkün değildir.

2.(Devlet tarafından) verilen Avukatı  kabul etmem.Kabul etmemde mümkün değil.Benim Avukatım var.Woeserlar.Daha başkaları da var.Ben kesinlikle kendi Avukatımı kendim seçeceğim.

3.Eğer o zaman(Hapiste tutsak iken) benim tarafımdan,kendi vicdanıma,haysiyetime,insani onuruma aykırı,milletimin zararına her hangi bir ses kaydım yayınlanırsa,(halkım)bunun bana ait olmadığına inansınlar.Bunlar montaj edilmiş yada fiziki işkence ile bilincim tamamen kaybettirildikten sonra konuşturulduğum söz olarak bilinsin.Ben normal şartlarda,hatta en ağır fiziki işkence altında bile bilincim yerinde iken ve hatta  vücudum parça-parçaya ayrıldığı zaman dahi milletime zarar getirecek söz ve davranışta olmam mümkün değildir.

4. Benim yaptığım iş, akademik alanda Barışçıl yöntemle,mürekkep kullanarak,diplomatik kanallarla Uygurların insani hakları,Anayasal hakları,Özerklik hakları savunmak olmuştur.Ben hep (Uygurlara)eşitlik istedim.İster bireysel olsun,ister Kültür,Din olsun Uygur’umun bu alanlarda ki eşit vatandaşlık hukuka kavuşturulmasını haykırdım, savundum.Ben her hangi bir şiddet kullanıcı gurup içinde yer almadım.Çin de her hangi bir örgüt kurmadım (kurma imkanı da yok)Gene de çevremde beni destekleyenler çoğaldı,çoğalıyor.. Çin hükümeti,  bütün bunları kötü niyet ile bana karşı şantaj olarak kullanamaz. Çin hükümetinden benim istediğim sadece adalet.eşitlik.Ama,Şuan durum 2009’dan daha kötü. ve yıldan yıla de kötüleşiyor.  Beni (fiziki olarak) yok etmenin peşindeler.

Kaynak:

http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/kishilik-hoquq/ilham-tohti-01312014215304.html/story_main?encoding=latin

Etiketler: » »
Share
3564 Kez Görüntülendi.