logo

trugen jacn

MALEZYALI MİLLETVEKİLİ CHARLES SANTİAGO : UYGURLAR ÇİN’E İADE EDİLMEMELİDİR !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Doğu Türkistan’daki İşgalci Çin’in baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarından kaçarak Tayland’a sığınan ve 214 yılından beri bu ülke’de tutuklu iken,geçtiğimiz yılın yaz aylarında Hapishaneden kaçan ve daha sonra komşu İslam ülkesi Malezya’ya sığınan ancak bu ülke tarafından da tutuklanarak hapsedilen    11 Uygur Türkü’nün dramı sürüyor. Şimdiye kadar bir kaç  kez Yargı önüne çıkarılan bu tutuklu Uygurlar  için yargı son kararını  henüz vermiş değil. Diğer yandan ise Çin  bu Uygurların kendi vatandaşları olduğunu ve ülkeden yasa dışı yollardan kaçarak suç işlediklerini iddia ediyor  ve kendilerini teslim edilmesini talep ediyor.

Milletvekili Santiago : Uygurlar Çin’e  Teslim Edilmemeli

Malezya’nın Klang Eyaleti Milletvekili Charles Santiago Çin zulmünden kaçarakTayland’a sığınan ancak. bu ülke tarafından tutuklanarak 4 yıldan beri hapiste tutulan ve geçtiğimiz yıl Hapishaneden kaçarak Malezya’ya kaçak yollardan giriş yapan 11 Uygur Müslüman’ın  Çin’e iade edilmemesini,iade edildikleri taktirde bu insanların baskı ve zülme maruz kalabileceklerini  ve daha sonra ise ömür boyu hapis veya idam cezasına maruz kalabilecekeleri ihtimalinin  yüksek olduğunu bildirdi. Malezya basınına açıklamalarda bulunan Klang Eyaleti Milletvekili Charles Santiago geçtiğimiz yıllarda Tacikistan yönetiminin Çin’i iade ettiği 4 Uygur’un akibetini hatırlataarak ”  Bugün  duruşması yapılacak bu Uygurlar  Çin’e teslim edilmemesi yönünde bir karar alınmasının  bekliyoruz. Mahkemenin  de bu insanların hayatını  göz önünde bulunduracağını umut  ediyoruz. BM.İnsan hakları sözleşmesi ile Mülteciler ile ilgili uluslar arası  Taahhütnameler ,Kurallar ve teamüllere göre  ülkesinde  hayatı tehlike riski taşıyanlar ile  baskı,şiddet ve ölüm  tehdidiyle karşı karşıya bulunan bir kişinin,  bulunduğu ülke tarafından korunması gerekir.”  şeklinde konuştu.  FREE MALAYSIA TODAY

Bilindiği  gibi söz konusu 11 Uygur,  2017’de Tayland’da  tutuldukları bir  Göçmen Geçici Barınma Merkezin’den  kaçmış ve ormanlık yolları kullanarak yasa  kaçak  yollardan   Malezya’ya giriş yapmışlardı. Geçtiğimiz Şubat ayında, Malezya (Barisan Nasional)  yönetimi Çin’in  bu Uygurları kendilerine teslim edilmelerini resmi olarak talep ettiğini açıklamıştı.

Kaynak://www.freemalaysiatoday.com/category/nation/2018/07/05/dont-deport-11-uighurs-pleads-santiago/

Etiketler: » » » » » »
Share
1766 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ