logo

trugen jacn

KONYA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI PLATFORMUNDAN ORTAK DOĞU TÜRKİSTAN AÇIKLAMASI

Konya STK dan Doğu Türkistan Türk’leri Açıklaması

KONYA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI  PLATFORMUNDAN ORTAK  DOĞU TÜRKİSTAN    AÇIKLAMASI 

Dünya Devletleri, 1949’dan bugüne Komünist Çin rejiminin zulmü altında var olma mücadelesi veren Doğu Türkistan’a karşı üç maymunu oynamaktadır. Çin Hükümeti yıllardır bölgede yaşayan Müslüman Türklere karşı soykırım uygulamakta, yıllara yaydığı katliamları devlet politikası halinde yürütmektedir.
Dünya liderleri güya terörizmle mücadele etmek için bir araya gelirken, Çin Hükümetinin Doğu Türkistan’da uyguladığı devlet terörünü görmezlikten gelmekte, duymayarak, görmeyerek, konuşmayarak üç maymunu oynamaktadır. Uygurlar üzerin deki dini, siyasi, ekonomik ve kültürel alanda ki baskılarını her geçen gün artıran Çin Hükümeti, yaptıkları karşısında sessiz kalan dünya devletleri tarafından bir nevi ödüllendirilmektedir. Ne yazık ki bu sessiz duruşu, halkı Türk ve İslam olan devletlerde sürdürmekte, Çin’in dindaşlarına ve soydaşlarına yaptıkları karşısında sessiz kalarak zulme ortak olmaktadır.

Anadolu’nun bağrından Ulu pamir’in eteklerindeki kardeşlerimize sesleniyoruz. Biz Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak; üç maymunu oynamayacağız. Her fırsatta ve platformda sizlerin haklı davasını dile getireceğiz ve bunun savunucusu olacağız.

Bu gün buradan Yüce Türk milletine sesleniyoruz… Çin zulmü altında her gün namusunu, iffetini, dinini, dilini korumaya yaşatmaya çalışan Müslüman-Türk kardeşlerimize yapılan zulme sessiz kalmamalıyız,

Çok değerli halkımız; Öz vatanında özgürce yaşama hakkı elinden alınan Uygur Türkü kardeşlerimize sahip çıkmalıyız. Ayrıca bu acı olayların devamının gelmesinin göz önün de bulundurularak Doğu Türkistan Davası’nın devlet politikası haline dönüştürülmesi gerekliğine inanıyoruz.

Çin Hükümeti Doğu Türkistan üzerinde yaşayan kardeşlerimizin dini özgürlüklerini ellerinden almaktadır. Evrensel hukuku çiğnemektedir. İnsanın en tabi haklarından biri olan inanç özgürlüğüne kurşun sıkmaktadır.

Komünist Çin Hükümeti, Doğu Türkistan’da namaz kılmayı yasaklamıştır, artık İslam’ın en mühim şiarı ezan-ı Muhammediye’yide susturmak için karar almış bulunmaktadır, Başörtüsü takan Uygur kadınlarının hükümete karşı gelmiş sayılacağını ilan etmiştir. Çin Hükümeti aldığı bu kararla alenen İslam’a, Müslüman Türk kardeşlerimize savaş açmıştır.

Konya Sivil Toplumunun; bu savaşta safı açık ve nettir. Uygur Türklerinin, kardeşlerimizin yanındayız ve haklı davalarının savunucusuyuz. Müslüman kardeşlerimizin, Çin mezalimi altında yok olmasına göz yummanın, bu çığlığı duymamanın vebali olduğu biliyor ve haykırıyoruz. “Müslümanlar Kardeştir. Çin’de verilen hak ile batılın mücadelesinde Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu mensupları olan bizler; Uygur Türklerinin kardeşidir.” Tüm İslam âlemi bu zulme karşı dik durmalıdır. Kardeşlerimiz üzerinde İslam’a açılmış olan savaşa sesiz kalmamalıyız.

Başta Türkiye Cumhuriyeti Devleti olmak üzere Türk ve İslam devletlerinin, İslam Konferansı Örgütü’nün bu zulme dur demek için harekete geçmesi gerektiğine inanıyoruz ve bunu talep ediyoruz.

Buradan bir defa da sesleniyoruz; Ezanı, Namazı ve başörtüsünü yasaklayan Çin Hükümeti’nin aldığı bu kararın derhal en yüksek ağızdan kınanmasını ve Çin’in bu insan hakları

ihlalinden vazgeçmesini sağlamak için her türlü ulusal ve uluslararası alanda kamuoyu oluşturulmasının gerekliliğine inanıyoruz. Devletimizi idare edenlerin, Türk milleti adına, bu zulme dur demeleri gerekmektedir.

Biz Selçuklu kadim başkenti Konya halkı ve sivil insiyatifin sesi olarak buradayız ve kamuoyunu duyarlı olmaya davet ediyoruz.

KAYNAK :  http://www.sunhaber.com/haber/Konya-STK-dan-Dogu-Turkistan-Turk-leri-Aciklamasi/205699? 

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1482 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ