logo

trugen jacn
15 Eylül 2015

KOMÜNİST ÇİN’DEN KUTSAL TOPRAKLARDA HACI ADAYLARINA AKIL ALMAZ “5 YASAK”

vAHDET-hAC
İşgalci Çin yönetimi gizli servis (En Çüen Ting) ajanlarının yönetim ve kontrölünde getirdikleri Müslüman Çinli (Hui) ve Uygur Türkü hacı adaylarına Mekke’de bile zulmetmeye devam ediyor.

İşgalcı Çin yönetimi işbirlikçisi ve Çin Hac Kafilesi başkanı Adil Hacı Kerim’in 03 Eylül 2015’te Medine-i Münevvere’de Uygur ve Hui Hacı adayalarını toplayarak bir konuşma yaptığı ve hacı adaylarını tehdit ettiği bildirildi.

Çin Kuklası Kafile başkanı Adil Hacı Kerim, Hacı adaylarını “5 Hususa Kesinlikle Uymaları = 5’e kat’i riayet Kılış” hakkında ikaz ederken tehditler savurdu.

Adil bu “5 Yasak”a uymamaları halinde, haklarında rapor hazırlanacağını ve ülkelerine döndükten sonra adli soruşturma açılacağını söylediği.

Uygur Hacı adaylarından tehdit ve şantaj ile uyulması istenilen “5 yasak” şöyle:

1. Hacı adayları Suudi Arabitan’da (özellikle daha önceleri gelerek Mekke, Medine, Taif, Cidde ve benzeri şehirlerde yerleşen) yaşayan akrabaları, yakınıları ve dost ve tanıdıkları ile kesinlikte görüşmeyecek ve hiçbir şekilde onlarla temas kurmayacaklar.

2. Bu ülkede yaşayan ve dünyanın diğer bölgelerinden hac yapmak amacı ile gelen Uygur Türkleri ile Haremi Şerif başta olmak üzere; cami, mescit gibi ibadet yerleri ile sokak, cadde ve otellerde karşılaştıklarında kesinlikle onlarla görüşmeyecek, konuşmayacak ve hiçbir şekilde temasta bulunulmayacaklar.

3. Bu ülkede çeşitli kişi ve kuruluşlar tarafından dağıtılan Kur’an-ı Kerim başta olmak üzere; hiçbir dini kitap, sesli ve görüntülü içerikli yayınlar, kesinlikle alınmayacak. Bu tür yayınları kabul etmek zorunda kaldıkları takdirde, aldıkları bu materyalleri kafile başkanlarına derhal teslim edecekler.

4. Uygur bölgesinin siyasi, sosyal ve diğer vaziyeti hakkında bu ülkede ve diğer ülkelerden gelen Uygurlar başta olmak üzere hiçbir yabancı kişi ve kuruluş temsilcileri ile kesinlikle konuşmayacaklar.

5. Çin yönetiminin Uygur bölgesinde geçen Ramazan ayında yürürlüğe koyduğu oruç yasağı ile Ramazan ayına mahsus ibadetlere konulan kısıtlama, engel ve yasaklamalar hakkında hiç kimiseye söz edilmeyecek.

Özgür Asya Radyosu Tokyo muhabiri Hacı Kutluk Kadiri’ye konuşan ve adını vermeyen bir hacı adayı ise, Medine’de Uygur ve Hui (Çinli Müslüman) hacı adaylarına yönelik yapılan toplantıda konuşan Kafile Başkanı Adil Haacı Kerim’in, hacıları otelin salonuna toplayarak astırdığı Çin bayrağı önünde bir konuşma yaptığını anlattı.

Kafile Başkanı Adil Hacı Kerim hacılara şunları söylediği bildirildi : “70 yıl önce bugün, devletimiz Japon saldıganlarına karşı zafer kazandı. Bugün başkent Pekin’de görkemeli törenler yapılmakta. Bugün yapılan tören ve resmi geçitleri büyük bir sevinç ve kıvançla takip etmemiz gerek. Bugünü hiçbir zaman unutmamalıyız. Her insanın barışı sevmesi ve onu koruması gerekir.Bunu buraya gelen bütün hacı adaylarına anlatılmalı ve teşvik etmeliyiz.”

Çin Hac Kafile Başkan Yardımıcısı Hüi asıllı Ma ise, Yünnen Eyaleti başta olmak üzere Çin’in değişik bölgelerinden gelen Çinli Müslüman hacı adaylarını toplayarak Çin Başkanı Xi’nin başarılı olması için Haremeyin’de dua etmelerini istedi.

Gözlemciler işgalcı Çin’in Kutsal topraklarda Uygur ve Çinli hacı adaylarına yaptığı bu zulmün bir ilk olduğunu söylüyorlar. Suudi Arabistanlı yetkililerin Çin’in bu zulmüne karşı tepkisinin ne olacağı ise merak ediliyor.

Kaynak: Vahdet Gazetesi 15.09.2015

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1172 Kez Görüntülendi.