logo

trugen jacn

KOMÜNİST ÇİN İSTİHBARATININ TÜRKİYE’DEKİ FAALİYETLERİ!

Komünist Çin istihbaratı için Türkiye hayatı önem taşıyor. Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlıları baskı, şantaj ve tehdit ile   baskı altına alarak  kontrol altında tutmak istiyor.Böylece onları Doğu Türkistan Milli hareketinden soyutlayarak  bu kutsal  Doğu Türkistan bağımsızlık hareketini  yalnız bırakmak ve etkisizleştirmek istiyor. 

Yucel TANAY

Çin istihbaratının Türkiyede kullandığı bir medya ayağı var.Bu ayak Global medya grubu CRI’nın (China Radio International – Çin Uluslararası Radyosu) Türkiye’deki uzantısı CRI TÜRK, . CRI TÜRK Fm, Türkiye’de İstanbul – Ankara ve İzmir’in dışında toplam 11 metropol merkezde yayın yapan ulusal bir radyo kanalı olarak faaliyet yapıyor.. Üç il dışında, Antalya – Bodrum – Gaziantep – Eskişehir – Adana- Kocaeli – Tekirdağ– Bursa – Kayseri illerinde yayın yapan CRI Türk FM, tarzında Türkiye’nin en geniş kapsamlı yayın yapan radyosu ı. CRI TÜRK FM aynı zamanda Türksat uydusu ile de yayınlarını geniş kitlelere ulaştırıyor.Radyo, bir haber ajansı gibi de çalışıyor. Ürettiği özel haberleri hem Türkiye’de hem de Çin ve Asya bölgesine İngilizce ve Türkçe dillerinde servis ediyor.
Aydınlık gazetesine bağlı kaynak yayınevi adeta bir Çin yayınevi gibi Doğu Türkistan konusunda Çinlilerin bilimsel olmayan çalışmalarını Türkçeye kazandırarak Çin propagandası yapıyor.

İstanbul’da bir Çin Radyosu CRITURK

Çin’in medya yatırımları içerisinde en çok bilineni hiç kuşkusuz haber ve müzik yayını yapan CRI TURK. Çin-Türk Dostluk Vakfı ile aynı binada faaliyet gösteren bu radyoyu önce GBTimes ismiyle satın aldı Çinliler. Medyada büyüme planları çerçevesinde ilk önemli yatırım olan radyo ile Türkiye’ye açılan Çinliler, televizyon satın almayı da düşündüler. Bunun için NTV ile pazarlıklar yürütüldü ama sonuçsuz kaldı. Sonrasında ise büyüme planları ertelendi ve radyo yatırımına odaklanıldı.

Tamamen Çin’in kamu kaynaklarından finanse edilen radyoda Türkiye’nin yakından tanıdığı isimler yer alıyor. Doğu Perinçek’in Aydınlık ekibiyle yakın temas içerisinde oldukları bilinen radyonun genel müdürlüğünü ise ünlü radyocu Michael Kuyucu üstlenmiş durumda. Çin’in medya yatırımları açısından kilit bir isim olan Kamil Erdoğdu ise haber yönetmeni olarak görev yapıyor. Çin Konsolosluğu ile de çok yakın teması olan ve geçmişte Çin’de gazetecilik yaptığı bilinen Erdoğdu, aynı zamanda Aydınlık gazetesi yazarları arasında yer alıyor.

Ağırlıklı olarak müzik, kültür ve haber kanalı olarak yayın yapan radyoda belki de en ilgi çekici isim Cem Küçük. Son olarak TGRT’de program yapan Küçük, kanalda siyasi yorumlar yapıyor ve gündemi değerlendiriyor. Yine radyonun programcıları arasında Can Ataklı, Erkan Tan, Yusuf Özkan, İlkim Kocamaz, Ekin Gün, Hayri Hiçler gibi isimler de yer alıyor.

Modern İpek Yolu dergisi

CRI Türk ve ulusalcı yayınlarla bilinen Kırmızı Kedi Yayınevi’nin birlikte çıkardığı dergi, Çin kültürünü ve günümüzdeki Çin gerçeğini anlatmayı hedefliyor. Finans kaynağını yine Çin devletinin karşıladığı dergide hayli geniş yelpazeden yazılar ve araştırma dosyaları yer alıyor. Çin’in diğer yayınlarında olduğu gibi dergide de birinci önceliği adından da anlaşılacağı gibi İpek Yolu Projesi. Çin’den başlayıp Fransa’da son bulan tarihi yolu yeniden canlandırmaya çalışan Çin, bu amaçla çok büyük paralar harcıyor.

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan bir haberde Çin’in İpek Yolu Projesi için belgesel ve sinema filmlerine de çok ciddi fon ayırdığı yer alıyordu. Sinema ve belgeselcileri destekleme kararı alan Çin, bunun için İpek Yolu Projesinin ve bu hattaki kültürlerin görüntülenmesini talep ediyor.

Sessiz ve derinden ilerleyen Çin, çok iyi Türkçe ve Arapça konuşan Çinli gazetecileri bu bölgede görevlendiriyor. Devlet televizyonunun bölge merkezi olarak Katar’ı, ajans olarak Mısır’ı tercih eden Çin’in, politik rüzgârların da etkisiyle gelecekte Türkiye’ye daha fazla odaklanabileceği yorumları yapılıyor.

Son yıllardaMuhafazakar medya diye bilinen medya gruplarında yapılan haber ve yazılan makalelerde Doğu türkistana Çin ağzıyla Xinjiang(sinkiang) diyen ATV-Sabah grubu
Çin istihbaratı MSS’nin Türkiye’de faaliyetleri biliniyor. İstihbarat raporlarında Çin gizli servisinin Türkiye’den devşirdiği birçok ajanını uluslararası Pekin radyosunun Türkçe bölümünde istidam ederek, Türkiye yapılan Türkçe yayınlarda propaganda ajanı olarak kullandığı bilgileri mevcut. Çin Halk Cumhuriyeti, 1960’lı yılların sonlarından itibaren Türkiye’deki casusluk faaliyetleri iki ayrı yönden müdahale etmektedir: birincisi, Türkiye’de “Maocu” olarak ortaya çıkan yapılanmalara tam bir lojistik destek vermek;ikincisi ise, daha önce Türkiye’ye göç etmiş Doğu Türkistan cemaatini kontrol altında tutmak Uygur derneklerine sızmak Özellikle İş dünyasında faaliyet gösteren Uygur derneklerine sızmak, üçüncü Türkiye- Çin İşadamları dernekleri adı altında faaliyet gösteren derneklere sızıp eleman devşirmek,dürdüncüsü Türkiye üniversitelerinde Konfüçyüs Enstitüsü kurmayı teşvik etmek veya açılanları İstihbarat için kullanmak.
Türkiye’de öğrenim gören master yapan Çinlileri Türkiye’de İşyeri açan Çinlileri kullanmak.
Türkiye’de faaliyet gösteren Çin şirketleri üst düzey yöneticilerini Çin İstihbaratının casusluk faaliyetlerinde kullanacağı bir gerçektir.
Türkiye’de faaliyet gösteren Çin Firmaları:
China Railway Construction
Chian National Aero-Technology
Dongfang Electric Corporation
China General Technology Holding
China National Machinery and Equipment Corp
China National Petroleum Corporation
Shangde (Güneş enerjisi şirketi)
Chongqing Lifan (Chery marka otomobil üreticisi) lHuawei Technology (3. nesil cep telefonu) Özellikle Doğu Türkistanlıların yaşadığı İstanbul ve kayseri gibi kentlerdeki Çin şirketlerinin çalışmaları mercek altına alınmalı.
Çin istihbaratının bir hedefi’de Zeytinburnu ve Küçükçekmece’de ki Uygur lokantalardır. Doğu Türkistanlı Uygurların çtığı ve işlettiği Uygur lokantaları bu ajanların birinci hedefleri. Bu lokantaların genel anlamda çalışanları ve müşterilerinin Uygur olması sebebi ile, Çin ajanlarının birinci hedefi bu lokantalar.

Lokantaya yakın konumda oturan, sigara içen otobüs bekleyen, arkadaşını bekleyen ajanlar buralarda görüntülü ve sesli kayıtlar yapıyor.
Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi’ne bağlı MSS (Devlet Güvenlik Bakanlığı), Guoanbu (Guojia Anquan Bu), MPS (Kamu Güvenlik Bakanlığı), Halk Kurtuluş Ordusu bünyesi içindeki 8341 Unit-Central Security Regiment örgütünün İkinci Departmanı ve Uluslar arası İrtibat Departmanı ve Yeni Çin Haber Ajansı (Xinhua), Türkiye ile ilgili tüm istihbarat ve ajitasyon faaliyetlerinden sorumlu. Çin İstihbaratının faaliyet gösterdiği 50’nin üzerindeki ülke arasında Türkiye ön sıralardadır.

Kaynakça;
1)Ömür Çelikdönmez-Çin ve ABD istihbarat savaşları ve Türkiye http://kafkassam.com/cin-ve-abd-istihbarat-savaslari-ve-tur…Yücel Tanay/ http://gokbayrak.com/haber_detay.asp?id=5050

2)- http://tr.euronews.com/…/alman-istihbarati-cinli-casuslarin…

Kaynak :  https://www.tahtapod.com/blog/cin-istihbaratinin-tuerkiye-faaliyetleri

Etiketler: » » » » » » »
Share
2628 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ