logo

trugen jacn
30 March 2018

KIZIL ÇİN’İN TÜRKİYE’DEKİ İSTİHBARAT FAALİYETLERİ

Çin,istihbaratı için Türkiye hayatı önem taşımaktadır.  Çin işgal yönetimi bu istihbarı  faaliyetleri ile Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlılar hakkında bilgi toplamak,onları  kontrol altında tutmak ve bu suretle Türkiye merkezli  yasal ve barışçıl tarzda yapılacak,tanıtım,  kültürel ve sosyal amaçlı Doğu Türkistan  ilgili faaliyetlerini kendi kontrolleri altına almak ve faaliyetleri   etkisizleştirmek  istemektedir.
Çin istihbaratının Türkiyede kullandığı bir medya ayağı var.Bu ayak Global medya grubu CRI’nın (China Radio International – Çin Uluslararası Radyosu) Türkiye’deki uzantısı CRI TÜRK, . CRI TÜRK Fm, Türkiye’de İstanbul – Ankara ve İzmir’in dışında toplam 11 metropol merkezde yayın yapan ulusal bir radyo kanalı olarak faaliyet yapıyor.. Üç il dışında, Antalya – Bodrum – Gaziantep – Eskişehir – Adana- Kocaeli – Tekirdağ– Bursa – Kayseri illerinde yayın yapan CRI Türk FM, tarzında Türkiye’nin en geniş kapsamlı yayın yapan radyosu ı. CRI TÜRK FM aynı zamanda Türksat uydusu ile de yayınlarını geniş kitlelere ulaştırıyor.Radyo, bir haber ajansı gibi de çalışıyor. Ürettiği özel haberleri hem Türkiye’de hem de Çin ve Asya bölgesine İngilizce ve Türkçe dillerinde servis ediyor.
Aydınlık gazetesine bağlı kaynak yayınevi adeta bir Çin yayınevi gibi Doğu Türkistan konusunda Çinlilerin bilimsel olmayan çalışmalarını Türkçeye kazandırarak Çin propagandası yapıyor.
Çin istihbaratı MSS’nin Türkiye’de faaliyetleri biliniyor. İstihbarat raporlarında Çin gizli servisinin Türkiye’den devşirdiği birçok ajanını uluslararası Pekin radyosunun Türkçe bölümünde istidam ederek, Türkiye yapılan Türkçe yayınlarda propaganda ajanı olarak kullandığı bilgileri mevcut. Çin Halk Cumhuriyeti, 1960’lı yılların sonlarından itibaren Türkiye’deki casusluk faaliyetleri iki ayrı yönden müdahale etmektedir: birincisi, Türkiye’de “Maocu” olarak ortaya çıkan yapılanmalara tam bir lojistik destek vermek;ikincisi ise, daha önce Türkiye’ye göç etmiş Doğu Türkistan cemaatini kontrol altında tutmak Uygur derneklerine sızmak Özellikle İş dünyasında faaliyet gösteren Uygur derneklerine sızmak, üçüncü Türkiye- Çin İşadamları dernekleri adı altında faaliyet gösteren derneklere sızıp eleman devşirmek,dürdüncüsü Türkiye üniversitelerinde Konfüçyüs Enstitüsü kurmayı teşvik etmek veya açılanları İstihbarat için kullanmak.
Türkiye’de öğrenim gören master yapan Çinlileri İşyeri açan Çinlileri kullanmak.
Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi’ne bağlı MSS (Devlet Güvenlik Bakanlığı), Guoanbu (Guojia Anquan Bu), MPS (Kamu Güvenlik Bakanlığı), Halk Kurtuluş Ordusu bünyesi içindeki 8341 Unit-Central Security Regiment örgütünün İkinci Departmanı ve Uluslar arası İrtibat Departmanı ve Yeni Çin Haber Ajansı (Xinhua), Türkiye ile ilgili tüm istihbarat ve ajitasyon faaliyetlerinden sorumlu. Çin İstihbaratının faaliyet gösterdiği 50’nin üzerindeki ülke arasında Türkiye ön sıralardadır.

Etiketler:
Share
608 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ