logo

trugen jacn

KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KURULU ÇİN’İN CASUS AĞI TİKTOK HAKKINDA İNCELEME BAŞLATTI

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Çin’in sosyal paylaşım ağı TikTok hakkında inceleme başlattığı açıklandı.ÇKP yönetimi bu sosyal medya platformunu casus ağı olarak kullandığı Çin yönetiminin bu ağı kullananların kişisel bilgilerini onlardan habersiz olarak çaldığı bildiriliyor.
Son dakika... Kişisel Verileri Koruma Kurulu, TikTok hakkında inceleme başlattı!

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Çin’in kendisine ait sosyal medya platformu Tiktok’u casus ağı olarak kullandığı ve bu ağı kullananların kişisel bilgilerini onlardan habersiz olarak çalarak arşivlediği bildirildi.

Alınan bilgiye göre, Kurul, fotoğraf, video paylaşım ve  mesajlaşma uygulaması TikTok hakkında son günlerde basın-yayın organlarında yer  alan, “kişisel verilerin korunmasına yönelik veri güvenliği açığı” haberleri ve  ihbarlar üzerine harekete geçti.

Kurul, TikTok hakkında resen inceleme başlattı. Kurul daha önce, veri ihlalleri sebebiyle Facebook’a toplam 3 milyon 250 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar vermişti.

AA’nın konuyla ilgili haberinde, “Kurul, fotoğraf, video paylaşım ve mesajlaşma uygulaması TikTok hakkında son günlerde basın – yayın organlarında yer alan, kişisel verilerin korunmasına yönelik veri güvenliği açığı haberleri ve ihbarlar üzerine harekete geçti. Kurul, TikTok hakkında resen inceleme başlattı” denildi.
Neler yapıyor?


ABD’li sosyal haber ve tartışma sitesi Reddit’in TikTok’un topladığı verilerle ciddi güvenlik ve gizlilik ihlali yaptığı hatırlatılarak kullanıcıların TikTok ve diğer sosyal ağlara verdiği izinleri gözden geçirmeleri uyarısı paylaşılmıştı. TikTok’un yaptığı iddia edilen veri ihlalleri ise şu şekilde:

Cep telefonu kapalıyken ses ve görüntü kaydediyor.

Telefonun kamerası ve mikrofonuna ulaşıyor.

İstediği dosyayı cep telefonunuza yükleyebiliyor.

Kopyaladığınız her içeriği saklıyor.

Kullandığınız telefonun tüm donanım özellikleriyle ilgili bilgi topluyor.

Ağla ilgili IP adresini ve Wi-Fi erişim adınızı takip ediyor.

Uygulama açık olmasa bile konumu takip edip, GPS Ping’le her 30 saniyede bir konum bilgisinin güncel olarak alabiliyor.

Kurul daha önce, veri ihlalleri sebebiyle Facebook’a toplam 3 milyon 250 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar vermişti.

Kaynak : Milliyet.com.tr ( 2 ve 3 Temmuz 2020)

Etiketler: » » » » » »
Share
417 Kez Görüntülendi.