logo

trugen jacn
26 July 2016

KIRGİZİSTAN UYGURLARI : KALKIŞMAYI KINIYORUZ. TÜRK MİLLETİ VE DEVLETİNİN YANINDAYIZ

indir Uygur haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Resmi  açıklamalara  göre 50 bin, Uygur Türklerine göre ise, yaklaşık 100 bin Uygur Türkü’nün yaşadığı Kırgizistan Cumhuriyeti’nde  Uygur Türkleri Türkiye’deki darbe kalkışmasına duyarsız kalmadı ve Türkiye Cumhuriyeti devletimizi destekleyen gösteriler yaptı ve şehitlerimiz için dua ettiler.

Kırgizistan Uygurları İttifak Cemiyeti Genel Başakanı Artıkhacı Haciyev başkanlığında Uygur Türklerinin oluşan bir Heyet başkent Bişkek’teki Türkiye Büyükelçiliğine geçmiş olsun ve destek ziyaretinde bulundu.
Trt Avaz Bişikek muhabiri  Oğuz Özen’in TRT AVAZ Tv.kanalında  yayınlanan ve Trt.internet sitesinde de yer alan haberine göre ; 18 Temmuz’da ellerinde Türk bayrakları olduğu halde Türkiye Büyükelçiliği önüne gelen gurup,bir süre Türkiye’yi destekleyen sloganlar atarak gösterisi yaptılar.Daha sonra Türk Büyükelçiliğini ziyaret eden Heyet Büyükelçi Metin Kılıç  tarafından kabul edildi. Kabul’de konuşan Uygur İttifak Cemiyeti Başkanı Artıkhacı Hocayev Büyükelçi’nin şahsında Türkiye Devletimize  Türk Milletine baş sağlığı diledi ve üzüntülerini iletti.

Kırgizistan Uygurları İttifak Cemiyeti Başkanı Artıkhacı Hocayev kabul’de şöyle konuştu ; “ Türkiye’deki darbe kalkışmasından Uygur Türkleri olarak çok üzüntülüyüz. Şehitlerimiz için de  istirabımız çok büyüktür.Allah’dan şehitlerimize rahmet diliyoruz ve olaylardan dolayı geçmiş olsun dileklerimizi ifade etmek istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devletimizi  ve Türk Milletini Uygur Türkleri  için  ilham, moral ve manevi güç kaynağı olarak görüyoruz. Türkiye son yıllarda çok büyük siyasi ve ekonomik gelişmeler göstermiştir.Türkiye’mizin gelişmesinden ve güçlenmesinden son derece mutluyuz ve bu durumdan gurur duyuyoruz. Türkiye’de olup bitenler bizi son derece yakından ilgilendirir. Uygur Türkleri olarak,Türk Milletinin sevinci bizim de sevincimizdir,kaderi ise bizim de kaderimizdir.Bu alçak darbe kalkışmasını net ve açık bir biçimde kınıyor ve lanetliyoruz. Türkiye’nin istikrarı ve selameti biz Uygur Türkleri ve Ülkemiz Kırgizistan için son derece hayatı öneme sahiptir.  Darbe kalkışmasında hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnet ile anıyor ve mağfiret diliyoruz.İstikrar her ülke için çok önemlidir.Kırgizistan’ın bağımsızlığından sonra biz de 3 kez darbe yaşadık ve çok sıkıntılar çektik.Şimdi ülkemiz çok şükür istikrara kavuştu.Barış ve huzur içinde hayatımızı sürdürüyoruz.” Şeklinde konuştu.

Büyükelçi  Sinan Kılıç Uygur Türklerinin bu vefakarlığı  ve duyarlılğından dolayı çok müteşekkir olduğunu belirtti.
Heyet daha sonra Kur’an Kerim okudu ve şehitlerimiz ve Türkiyemizin selameti ve istikrarı için dua ettiler.

Etiketler: » » » » » »

Share
779 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ