logo

trugen jacn
23 Haziran 2017

KAZAK TÜRKÜ TUTUKLU HAPİSHANE’DE ÇİN’İ PROTESTO İÇİN AÇLIK GREVİNE BAŞLADI

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Geçtiğimiz 2016 yılında  Çin karşıtı  eylemlerinden dolayı  göz altına alınan Max Bokayev, kız kardeşi Jarnagül Bokayeva’nın bildirdiğine göre  9 Haziran’dan itibaren açlık grevine başladığı bildirildi. . Çin’in Kazakistan’dan toprak satın alması uygulamaları Kazak halkında büyük tepkilere yol açmıştı. Sosyal medyada başlayan bu tepkiler bölgesel eylemlere de dönüşmüştü. Bokayev bu gelişmelere tepki gösterince Kazak hükümetinin takibatına uğradı. Sadece su içerek açlık grevinde bulunan Bokayev  44 yaşında ve bugüne kadar 9 kilo kaybetti.

Bokayev ve arkadaşı Talgat Ayan, Kasım ayında toplumsal huzursuzluğu teşvik etmek, yanlış bilgi yaymak ve kamu düzenini bozmaktan suçlu bulundu ve buna göre beş yıl hapis cezasına çarptırıldılar. Bokayev, kamusal arazilerin Çin’e peşkeş çekilmesi adına özelleştirilmesi kanuna tepki gösterenlerden yalnızca biri.

Son dönemlerde Çin ve Kazakistan arasında toplumsal bir gerilim yaşanıyor. Özellikle Çin’in Kazakistan’dan bağımsızlık sonrası toprak talepleri ve son yıllarda toprak satın alması halk nezninde büyük tepkiyle karşılanıyor. Edinilen haberlere göre Kazak sitelerine düşen bir Çin propaganda videosu Çin’in Kazakistan’dan toprak talebini içeriyor, Balkaş gölünün de Çin sınırları içerisinde olması gerektiğini iddia ediyor. Bahsi geçen video büyük bir infiale yol açarak protesto ile karşılandığı ifade ediliyor.

Bilindiği gibi Astana yönetimi Çin ile ilişkilerini bu havanın aksine geliştirme peşinde. Çin ve Kazakistan, Şangay İşbirliği Örgütü’nün Astana’daki son toplantısında birçok anlaşma imzalayarak İpek Yolu projesini sürdüreceklerini ifade etti.

Kaynak :  http://qha.com.ua/tr/turk-dunyasi/kazakistan-da-cin-karsiti-mahkum-aclik-grevinde/156941/

Etiketler: » » » » »
Share
705 Kez Görüntülendi.