logo

trugen jacn
16 October 2019

ÇİN ZULMÜNDEN KAZAKİSTAN’A SIĞINAN 2 KAZAK’İN ÇİN’E İADESİNDEN ENDİŞE EDİLİYOR

Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm etnik ayırımcılık ve soykırım uygulamalarından sınırı kaçak yollardar geçerek Kazakistan’a sığınan Doğu TÜrkistanlı Kaskar Musahan ile Murager Alimoğlu adlarındaki 2 Kazak Türkü sığınmacının Kazakistan’da tutuklandığı bildiriliyor.Kazak Polisinin bu sığınmacıları Çin’e geri vermesinden endişe ediliyor

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Ülkeleri Doğu Türkistan’dan İşgalci Çin’in baskı ve zulmünden kaçarak Kazakistan’a sığınan Kasker Musahan ile Murager Alimoğlu’nun tutuklanarak hapsedildikleri bildirildi.

Kazak Haber sitesi ile sosyal medya’da yer alan bilgilere göre 05 Ekim 2019 günü Doğu Türkistan’ın Çöçek vilayetinden Kazakistan sınırını kaçak olarak geçen ve Kazakistan’a sığınan Doğu Türkistanlı 2 Kazak Türkü sığınma başvurularını yapmak üzere göç idaresine baş vuruda bulundu.Ancak,Kazakistan yönetimi bu 2 sığınmacıyı tutukladı ve sınır ihlali yaparak yasadışı geçtikleri gerekçesi ile Kazakistan’in Zaysan sınır bölgesine götürdü. Ancak,Zaysan Göç idaresi Yetkilileri 15 Ekim 2019 günü kendilerini sınır ihlali suçu işledikleri gerekçesi ile tutuklayıp hapsettiler.

Görüntünün olası içeriği: 21 kişi, ayakta duran insanlar

Atayurt Kazak İnsan Hakları Gurubu Devrede

Çin yönetiminin baskısı ile uluuslar arası normlara ve yasalara aykırı olarak bu iki sığınmacıyı göz altna alarak Zeysan İlçesine götüren Kazakistan yönetimine karşı Alma-Ata merkezli Atayurt İnsan Hakları Gurubu itirazda bulundu.Bu iki sığınmacı Kazak gencine
Avukatı Bauyrzhan Azanov adlı Kazak Türkü Avukatı vekil tayin etti. Kazakistan yönetimi olay yerinde keşif yapacağı ve ifadesinin alınacağını ileri sürdü.Avukatları Azanov’un kendilerine refakat etmesi ve Zeysan’a birlikte gitmesi talebini ise Ulusal güvenlik Görevlisi Bekzat Maksuthanoğlu uçakta yer olmadığını ileri sürerek reddettiği bildirildi.Ulusal Güvenlik elemanı Maksuthanoğlu’nun General rütbesi taşıdığı belirtilen bir üst düzey Güvenlik yetkilisi ile sürekli telefonla konuştuğu ve onun talimatları doğrltusunda hareket ettiği belirtiliyor.

Dünyayı Başlarına Yıkarız!!!
Atayurt Kazak İnsan Hakları Gurubu sosyal medya üzerinden bu sığınmacılar ile ilgili sürekli bilgi paylaşımlar yapıyor. Doğu Türkistanlı Kazak Türkü sığınmacılarn KaskerMusahan ve #MuragerAlimoğlu’nun akıbeti ne olacak ? soruları ile endişelerini dile getirerek kamu oyunun bilgilendiriyor. Kazakistan yönetiminin Çin elçiliğinin baskısıyla paniklediğini ileri sürüyor. Ayrıca Kazakistan yönetiminin bu sığınmacıları Çin’e iade etmesinden endişe ettiklerini de belirtiyor.

Atayurt Kazak İnsan Hakları Gurubu ayrıca endişelerini şu çarpıcı cümlelerle ifade ediyor ;
== Kazakistan, Yoksa soydaşlarımızı sınıra götürüp bir şekilde Çin’e iade mi etmek istiyor ?..
== Kazakistan’in böylesi bir insanı değerlere aykırı bu geri iade işlemine niyetleri varsa şunu unutmasınlar,

== Biz yıllardır Doğu Türkistanlı Kazak Türklerinin hukukunu koruyan Atajurt Kazak İnsan Hakları Gurubu olarak soydaşlarımızla ilgili tüm belge bilgi ve siyasi sığınma taleplerini ulusal ve uluslararası insan hakları örgütlerine BM.İnsan Hakları Yüksek Konseyine ABD.yönetimi,AB. İnsan Hakları Komisyonu ile ve Avrupa Parlementosu insan hakları komisyonlarına ilettik ve takipçisi olageldik.
== Bu iki Kazak Sığınmacı Kardeşimiz için de elimizden geleni ardımıza koymayacağız ve çalışmaya ve mücadeleye devam edeceğiz !

== Eğer Kazakistan yönetimi Maazallah bu Sığınmacı Kardeşlerimizi Çin’e iade etmeye kalkışırsa bunun hesabını sorar ve Dünyayı başlarına yıkarız!

Kaynak : Kazak haber – Babüsselam Okutan paylaşımı ve kalman.kocyigit/videos/10157566850087264/

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
952 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ