logo

trugen jacn
13 August 2018

KAZAKİSTAN DIŞ İŞLERİ BAKANI : ÇİN’DE YAŞAYAN KAZAKLAR ÇOK ZOR DURUMDA !

Kazakistan Diş işleri bakanı resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kairat Abdrakhmanov, Çin’de Kazak kökenli 700 Çin vatandaşının yaşadığını söyledi.

Abdrakhmanov yaptığı açıklamada, Çin’de yaşayan Kazak kökenli vatandaşların, Çin Hükümeti tarafından konulan yasak nedeniyle ülke dışına çıkamadıklarını belirtti.Yakın zamana kadar, Çin sınırları içinde yer alan Doğu Türkistan (Sincan Uygur Özerk Bölgesi) Yönetimi tarafından 675 Kazak vatandaşa ülkeden çıkış hakkı tanıyabileceği söylentisi vardı. 7 Ağustos’ta alınan bilgiye göre, çifte vatandaşlığa sahip 19 Kazak vatandaştan 15’inin ülkeden çıkış yasağının kaldırıldığı öğrenildi.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in Dışişleri Bakanlığı’na sorunun çözülmesi için verdiği talimat neticesinde, Dışişleri görevlilerimiz, gerek Pekin ve Urumçi’deki Çinli yetkililer ile, gerekse Astana’daki Çin Büyükelçiliği ve Almatı’da bulunan Çin Başkonsolosluğu ile resmi olarak temas halindedir. ” denildi.

Yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması ile Çin’de yaşayan Kazakların yaşadıkları sorunlar bitmiş sayılmıyor. Kazaakistan Hükümeti’nin Çin’de yaşayan Kazaklarla ilgili gerekli önlemleri aldığı da gelen haberler arasında.

Kaynak :  http://kaztr.com/haber/cinde-yasayan-kazaklar-zor-durumda-h97795.html

Etiketler: » » » » »
Share
1247 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ