logo

trugen jacn
17 October 2019

KAZAKİSTAN KENDİSİNE SIĞINAN 2 KAZAK TÜRKÜ’NÜN İLTİCASINI KABULE YANAŞMIYOR

Babusselam Okutan'ın Profil Fotoğrafı, Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, takım elbise

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin işgali altındaki ülkesi Doğu Türkistan’da Çin işgal yönetiminin baskı,zulüm,etnik ayırımcılık ve soykırım cinayetlerine dayanamayarak Kazakistan’a sığınan Doğu Türkistanlı 2 Kazak Türkü’nün iltica taleplerinin Çin’in baskısı nedeniyle Kazakistan yönetimince kabul edilmediği bildiriliyor.

Alma-Ata merkezli Atayurt Kazak İnsan Hakaları İnsiyatifi Türkiye Temsilcisi Babüsselam Okutan’ın sosoyal medya hesabı üzerinden konuu ile ilgili olarak verdiği bilgiler şöyle ;

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Атажұрт Жастары dahil

Çin yönetiminin baskısı altındaki Kazakistan hükümeti 2 Kazak Türkü sığınmacının iltica taleplerini kabul etmemek için ayak oyunlarına başladı.
Kazakhstan Ulusal Güvenlik ve Sınırlardan sorumlu Başkan Yardımcısı Darhan ” KasterMusahan ve #MuragerAlimoğlu adlarındaki siyasi sığınmacı değil onlar Doğu Türkistan’da serbestçe yaşıyorlardı sınırı kaçak geçtiler ve sınır ihlalı suçlarından dolayı yargılanacaklar.” sözleri Kazak yönetiminin sığınmacılar konusuundaki tutumu hakkında ipuçları vermiş bulunuyor.

"Босқын мәртебесін сұраймыз". ҰҚК Қытайдан қашқан екі қазақты әкетті

"Қазақ-қытай шекарасын кесіп, бергі бетке өткен" Шыңжаң қазақтары Қастер Мұсаханұлы мен Мұрагер Әлімұлын 14 қазанда Ұлттық қауіпсіздік комитетінің шекара қызметі әкетті.

Gepostet von Азаттық радиосы am Montag, 14. Oktober 2019

Çin’in Baskısı Kazakistan’da Devlet Poltikası Haline Gelmiştir

Çin’un baskı ve dayatmaları artık Kazakistan’ın devlet politikası haline gelmiştir.Kazakistan yönetimi Doğu Türkistan’daki Çin’in Toplama Kamplarının varlığını kabul etmiyor ve yok sayıyor. Bu yüzden kendi Vatandaşları olan Kazaklara dahi Çin yüzünden sahip çıkmıyor. Sığınmacı Kaster Musahan’ın 2006 yılında yine sınırı kaçak geçtiğini ve yakalanıp sınır dışı edildiğini öne sürüyor. Çin işgal yönetimi ise bu sığınmacı Kardeşimizi hayvan çalmakla suçluyor ve bu yüzden tutuklanmamak için Kazakhstan’a kaçmakla iitham ediyor ve bu konuda yalan söylüyor.Biz Atayurt İnsan Hakları İnsiyatifi olarak araştırdık, Kaster Musahan 2006 yılında Kanat isimli bir Kazak gençle birlikte sınırı yaya olarak kaçak olarak geçiyorlar ve yolda rastladıkları iki atı binek olarak kullanıp Kanat’ın sınırdaki köylerden birinde yaşayan akrabalarının evine geliyorlar,Çin istihbaratı durumu Kazakhstan istihbaratına bildirip gençleri yakalatıp sorgusuz sualsiz iade ettiriyor: Durum böyle iken Kazakhstan hükümeti Çin’in iftira dolu tezlerini kaale alarak bu gençlerimizin iltica taleplerini kabule yanaşmak istemiyor. Üstelik BM.lerce varlığı kanıtlanan bütün dünyanın nefretle kınayarak tepki gösterdiği Çin Nazi Kamplarının varlığını inkar ediyor, siyasi sığınmayı kabul etmiyor. Buna karşılık 2 Kazak sığınmacı Kardeşlerimizi tam Çin ağzı ile “delillenmemiş at hırsızlığı” ifiırasını öne sürerek bu geçleri suçluyor ve konuyu sulandırıyor.
Öncelikle Kazakhstan hükümetine,BM üyesi olduğunu ve kendisine iltica için gelenleri kabul edeceğine dair 2011 yılında attığı imzayı hatırlatırız, Kazakhstan burada sığınmacıların hukukunu tanımalı ve uluslararası anlaşmalara tam uygun hareket etmelidir. Bu 2 Kazak sığınmacıların iltica gerekçesi BM raporları ile örtüşmektedir. Çin’in işgali altındaki Doğu Türkisan’daki acımasız ve korkunç insan hakları ihlalleri ve insanlık dışı toplama kamplarının varlığı BM.Batı ülkeleri ve uluslar arası toplum tarafından kabul edilmiştir.
Kazakhstan hükümeti sığınmacıları iade ederse BM yasalarını çiğneyerek Çin’in suçuna ortak olmuş olacaktır.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
635 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ