logo

trugen jacn
29 Mart 2014

KAŞGARILI ÇİFTÇİLERİN ÇİN’İN HİLE İLE EL KOYDUĞU TOPRAKLARINI GERİ ALMAK İÇİN BAŞLATTIKLARI ZORLU MÜCADELESİ SÜRÜYOR.

         
image  Doğu Türkistan’daki Çin işgal İdaresi Uygur Çiftçilerin topraklarına devlete gerekli iddiası ile zorla el koyarak Çinli göçmenlere verirken,bazen de kırsal kesimde yaşayan Uygur çiftçilerin topraklarını hile ile gasbederek fahiş fiyatla sattıkleri bilinen bir gerçek. Bunun tipik örneği geçtiğimiz yıllarda Kaşgar’ın Nazarbağ bölgesinde yaşandı. 10 yıl önce Çin yönetimi Tarım ile uğraşan uygur çiftçilere ait 5 bin mo(3bin 500 dönüm) büyüklüğündeki verimli tarım arazısıne zorla el koymuştu. Çiftçilerin bu duruma tepki göstermesi üzerine yönetim “Kaşgar Hava Alanına komşu bölgeyi yeşillerdirip güzelleştireceklerini” söyleyerek halkı zorla ikna etmişti. Ayrıca,güzelleştirme bedeli olarak kişi başına 40 Yen( 7 $ x 3200 kişi = 16.250 $) para de toplamıştı. Ancak, yeşillendirmek bahanesi ile el konulan, üstelik yeşillendirme bedeli de tahsil edilen bu topraktan yaklaşık bin dönümlük bir parçasını Merkezi Çin’deki Şin Cin bölgesinde faaliyet gösteren bir Kalkınma Ajansına fahiş bedelle gizlice sattığı ortaya çıktı. Bölge sakini Uygur Çiftçilerin itirazını önlemek için bu bölgede yaşayan 3 bin 200 kişinin her birine bin 500 yenden Toluklama( Takviye) bedeli adı altında bir para ödeyerek bu olayı geçiştirmeye ve kapatmaya çalışmıştı. Ancak,Çiftçiler bu hileye kanmadı ve tek geçim kaynakları olan tarım arazilerine tekrar sahip olabilmek için 10 yıldan beri zorlu bir hukuk mücadelesi veriyorlar. Çiftçileri İlçe ve İl Mahkemelerine dava açtı. Ancak,davaları reddedildi.Bunun üzerine geçen Aralık ayında Özerk bölge merkezi Urumçi’ye giderek Yüksek Mahkeme nezdinde dava açtılar. Ancak,Kaşgar’dan  yerel yetkililer  Muhtar ve Alim Urumçi’ye gidip bunları topraklarını geri vereceklerine ikna ederek dönmelerini sağladı. Kaşgar’a dönen Çiftçilere İlçe yönetimine çağırılarak elindeki belgelerin asıllarına el koydu ve bu belgeler hala geri verilmedi, Bunun üzerine Çiftçiler , bu olayı Çinli Yetkililere duyurmak, benzer durumlara karşı toplumu ikaz için internet ve sosyal medya üzerinden  dava konusu olayı kamu oyuna taşıdılar . Bu olay Kısa sürede tüm ülkeye çiğ gibi yayıldı ve ülke çapında büyük bir yankı yarattı , Bunun üzerine İşgal Yönetimi yetkililerinin verdikleri sözü yerine getirecekleri yerde bu davada sözcülük yapan 3 Vekili tutuklayarak Çiftçilere gözdağı vermeye ve korkutarak susturmaya çalışıyorlar.

          Washington merkezli rfa.radyosunun bölgeden aldığı bilgilere göre, göz altına alınan Çiftçilerin Temsilcileri Turgun Mahmut,Mehmet Tursun Abdulvahit ve Abdulkayyum Mehmet Polis tarafından gözlem altına alındığı bildirildi. Radyoya bilgi veren bölge sakini bir kadın, tutuklananların Tazgun kentine götürleceği bildirilse de bunların Kaşgar’dan yaklaşık 500 Km. uzaklıktakı Hoten şehrine götürüldüğü ve orada bir Otelde zorla tutulduğunu ifade etti.
Ancak, bölgeden alınan bilgilere göre; Çiftçilerin hile ile gasbedilip Çinli Şirketlere fahiş fiyattan satıldığı anlaşılan topraklarını gergi almak için verdikleri zorlu mücadelede pes etmeyecekleri söyleniyor. Kaşgarlı Çiftçilerin ecdat mirası olan kutsal vatan topraklarını geri alma mücadelerini her şeye rağmen, sürdürmeye kararlı oldukları bildiriliyor.

Kaynak  : http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/kishilik-hoquq/yer-dewasi-03262014153235.html/dolet-zemin-bayliqi-nazariti-Qaziriq-dehqan-erz-305.jpg/image

Etiketler: »
Share
1363 Kez Görüntülendi.