logo

trugen jacn
11 Haziran 2014

KAŞGAR’DA ÇATIŞMA : 5 ÖLÜ,2 YARALI

xitay-saqchi-uyghur-qizi-chong-bazar.jpg

Uyghur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

       Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki son şiddet olaylarını gerekçe göstererek ülke çapında gerçekleştirmekte olduğu “Çin Devlet Terörü”bütün şiddeti ile sürerken, hemen her gün Doğu Türkistan’ın çeşitli yerlerinden direnme,karşı koyma ve protesto haberleri gelmeye devam ediyor.
Geçen 4 Haziran 2014 Perşembe günü Kaşgar’a bağlı Tokkuzak= Dokuz Azak) ilçesi Lenger Kenti Seleyçong(Büyükseley)köyünde evlerini arayan Polisler ile ev sahibi,yakınları ve komşuları arasında tartışma çıktığı ve daha sonra bu çatışmaya dönüştüğü bildiriliyor.Çatışmalara Silahlı özel Çin birliklerinin de katıldığı, ölenlerden bir kişinin polis,bir kişinin İlçede görevli memur olduğu, evi aranan bölge sakininden iki kişinin olay mahallinde vurularak, bir kişinin ise kaçarken Çin polislerince arkadan vurularak öldürüldüğü ifade ediliyor. Çatışmalarda 2 kent memurunun da yaralandığı bildiriliyor. Çatışmanın sebebi ise,evlere baskın yapan polislerin evde bulunan tesettürlü bir Hanıma fiili müdahelede bulunmak istemesi olarak gösteriliyor.
Washingon merkezli Hür Asya Radyosu muhabiri Şöhret Hoşur Facebook’ta geçen hafta Kaşgar’ın Lenger kentinde bir kanlı olayın meydana geldiği yolunda bir haber teyit etmek için Lenger Kenti Polis Merkezine telefonla ulaşarak bilgi almaya çalışmıştır.
Merkezde görevli Polis memuru catışma haberini doğrulamış,”Terör Olaylarını Planlamakta olan Terör Zanlıları ile güvenlik güçleri arasındaki karşılıklı Çatışma” olduğunu öne sürmüştür. Olayda ölen ve yaralananlar hakkındaki soruyu ise, 2 Terör zanlısı olay mahallinde vurularak bir yaralı sanık ise Hastanede,bir zanlının ise kaçarken Polislerle girdiği çatışma’da öldürüldüğünü,çatışmalarda bir Polisin de hayatını kaybettiğini ve bir memurun ise yaralandığını de ifade etmiştir.
Muhabirin olayın meydana gelmesinin nedeni ve ayrıntıları hakkındaki sorusunu ise şöyle cevaplandırmıştır : “ Polisler ve kent memurları evleri tek tek aramakta iken, girdiği bir evde 4 kişinin çay içmekte olduğunu,aramanın sonlarına doğru evde bulunan 4 kişi onlara hücum etmiştir. Bunun üzerine olay mahalline çağırılan silahlı polisler ile evde bulunanlar arasında çatışma meyedana gelmiştir.” Şeklinde konuşmuştur.
Ölenlerin isimlerinin Turhacı Ebulkasım, Davutem(Davut) Zunnun,  Tursuncan Hüseyin ve ağabeyi olduğu, ölen kent polisinin adının ise,Tursun Abdulhamit olarak açıklanmıştır.Ayrıca,kent’in Su işleri Sorumlusu ile Kent Başkan Yardımcısın ise  çatışmalarda yaralandığı bildirilmiştir.
Çin işgal Ordusunun sıkı kontrölünden sıyrılabilen kent sakinlerinin birisinin olayı sosyal medya aracılığı ile duyurmuş olması dikkat çekici bulunmakta.

Kaynak : rfa.org.Uygurca Sitesi

Etiketler: »
Share
808 Kez Görüntülendi.