logo

trugen jacn
21 Haziran 2014

KARGALIK SALDIRISINA AİT YENİ BİLGİLER

Çin polisi, 13 Doğu Türkistanlıyı öldürdü

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Bugün sabah saatlerinde Doğu Türkistan’in Kaşgar Vilayetine bağlı Kargalık İlçesinde Uygur Fedai’ler ile Çin İşgal güçleri arasında çıkan çatışmalarda 13 Müslüman Uygur Fedai’nin Polislerce vurularak öldürüldüğü haberi verilmiş ve yeni bilgilere ulaşılması halinde paylaşılacağı belirtilmişti.
Çin Devlet Tv.CCTV.’nın Son Dakika haberi olarak olayı duyurmuş ve Saldırganların Kamu Güvenliği Ofisine (İlçe Kamu Güvenliği Müdürlüğüne) patlayıcı yüklü kamyonetlerle binaya daldığı ve patlayıcıları infilak ettirerek saldırdığınni duyurdu ve olayda 13 saldırganın vurularak öldürüldüğü ve 3 Güvenlik mensubunun hafif yaralandığını iddia etti.
Tv.ayrıca Yeni Çin Haber Ajansının bir haber yorumuna de yer vererek; “ Uygur Bölgesinde 2009’dan beri(5 Temmuz 2009 Katliamını kasdediyor.) beri artan ve cihat adına yapılan şiddet saldırıları bölgede en büyük tehdidi oluşturuyor.Bu nedenle yönetim son günlerde “Terörle Mücadeleyi sıklaştırıyor.””  iddiasını tekrarladı.
Bağımsız gözlemciler ; Çin hükümetinin ülke çapına yayılarak dozu giderek artan şiddet olaylarını ‘terör saldırısı’ olarak nitelendirerek, olaylardan ‘radikal İslamcı’ örgütleri sorumlu tuttuğunu ifade etmesine rağmen, bağımsız Uluslararası insan hakları örgütleriyse, Uygurlar üzerinde giderek ağırlaşan kültürel ve dini baskıların şiddet eylemlerine yol açtığını kaydediyorlar.
Bağımsız gözlemciler ve yabancı gazetecilerin iddialara ilişkin olarak bölgeye gitmesine izin verilmiyor. Çin’de 2013 yılından bu yana meydana gelen şiddet eylemlerinde hayatını kaybedenlerin sayısının 200’e yaklaştığı tahmin ediliyor.

Kaynaklar :

– http://www.dunyabulteni.net/manset/301735/cin-polisi-13-dogu-turkistanliyi-oldurdu

– http://www.haberler.com/cin-polisi-13-uyguru-oldurdu-6177705-haberi/

Etiketler: »
Share
804 Kez Görüntülendi.