logo

trugen jacn

DOÇ.DR.EMET KANADA,ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ETNİK SOYKIRIM İÇİN RAPOR HAZIRLIYOR

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Ankara Üniversitesi DTC.Fakültesi öğretim üyesi ve DUK.İcra Kurulu Sekreteri Doç.Dr.Erkin Emet,Kanada hükümetinin Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm ve etnik soykurum uygulamaları için bir rapor hazırlığında olduğunu açıkladı.

Dünya Uygur Kurultayı İcra Komitsi Sekreteri Doç.Emet bu açıklamayı Qırım Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada dile getirdi.

Doğu Türkistan Konulu Konferas’ta Rapor Konusu Gündeme Getirildi.

20- 21 Temmuz 2020 tarihlerinde gerçekleştirilen Doğu Türkistan konulu konferans sonucunda, Uygur Türklerine yönelik zulme ilişkin rapor hazırlıyor.

Kanada’nın Uluslararası İnsan Hakları Parlamento Alt Komitesi, Çin hükumetinin Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine uyguladığı baskılara ilişkin raporu 14 Ağustos 2020’de yayımlayacak.

Kanada hükumeti, Soykırım Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmek amacıyla Doğu Türkistan raporu hazırlıyor. 14 Ağustos tarihinde yayımlanacak olan rapor neticesinde Kanada’nın, Magnitsky Yasası uyarınca ilgili tüm yetkililere ve birimlere yaptırım uygulaması bekleniyor. Kanada özellikle, Doğu Türkistan’da köle işçi olarak çalıştırılan Uygur Türkleri konusu üzerinde özellikle duruyor.

“DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM”

Bu tür gelişmelerin Doğu Türkistan davası adına önemli gelişmeler olduğunu belirten Dünya Uygur Kurultayı İcra Komitesi Sekreteri ve Ankara Üniversitesi DTCF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkin Emet, “Bunlar Doğu Türkistan davası için çok önemli gelişmeler… Kanada Parlamentosunda 2 gün devam eden özel bir toplantı yapıldı. Bu toplantıda, ‘Doğu Türkistan için ne yapılabilir?’, ‘Doğu Türkistan için ne yapılması lazım?’, ‘Çin ile olan ilişkiler nasıl olmalı?’, ‘Toplama kampları konusunda neler yapılmalı?’ gibi çok sayıda konunun ele alındığı ve 2 gün devam eden bir toplantı yapıldı.

Bu toplantıya önemli kişiler katıldı. Doğu Türkistan ile ilgili çok sayıda raporu ve makalesi yayımlanan Alman vatandaşı Çin uzmanı Adrian Zenz, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarını dünyaya deşifre eden Arnavut gazeteci Olsi Jazexhi(Yazici) ve Doğu Türkistanlı birçok kişi bu toplantıya katıldı. “

“RAPOR DİĞER ÜLKELERE ÖRNEK OLACAK”

Doç. Dr. Emet, Kanada’da yayımlanacak raporun bir diğer öneminin ise diğer ülkelere yol gösterici bir belge niteliğinde olacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Bu rapor önemli;Amerika Birleşik Devletleri’nde kabul edilen bir yasa gibi Kanada’da bir yasa kabul edilmesi söz konusu olacaktır. Yasa içeriğinde de yine Doğu Türkistan’da maaş ödemeden Uygur Türklerini çalıştıran şirketlerin cezalandırılması, Uygur Türklerine yapılan zulümle ilişkisi olan yöneticilerin cezalandırılması gibi bir çok konunun yer almasını öngörüyoruz. Doğu Türkistan konusundaki hassasiyetin, Kanada’dan sonra Avustralya, Yeni Zelanda gibi Beş Göz İttifakında (Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda) yer alan diğer ülkelere de yayılmasını bekliyoruz. Beş Göz İttifakındaki diğer ülkelerin de Doğu Türkistan’daki zulüm konusunda yaptıkları çalışmalara Kanada’daki bu raporun katkısının büyük olacağını biliyoruz.”

Kaynak : https://qha.com.tr/haberler/kanada-dogu-turkistandaki-zulumle-ilgili-rapor-yayimlayacak/233445/?fbclid=IwA

Share
319 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ