logo

trugen jacn

KAHRAMANMARAŞ TÜRK OCAĞI’NDAN “ÇİN İLE KARDEŞ ŞEHİR” PROTOKOLUNA TEPKİ

Kahramanmaraş Türk Ocağı'nın Profil Fotoğrafı, Fotoğraf açıklaması yok.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Kahramanmaraş Türk Ocakları, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Çin ile imzaladığı ‘kardeş şehir’ protokolüne tepki göstererek, 2009 Urumçi katliamını hatırlattı. 

Türk Ocakları’ndan yapılan açıklamada, yetkililer sağ duyulu ve tarih bilincine sahip olma vurgusu yapılarak şunlar kaydedildi: 

“29 Ağustos 2019 günü Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Komünist Çin Halk Cumhuriyeti’nin Yiwu şehri arasında “Kardeş Şehir Protokolü” imzalanmıştır. Bu protokol, milli hassasiyetleri yüksek olan Kahraman şehrimiz evlatları ve Yüce Türk Milleti tarafından şaşkınlık ve üzüntü ile karşılanmıştır. Gerek yerel ve ulusal basındaki haberler gerek sosyal medyaya yansıyan tepkilerle bu durum açıkça anlaşılmaktadır.

Çünkü Komünist Çin’in, işgal ettiği 1949 yılından beri, bütün bir Müslüman Doğu Türkistan Halkına uyguladığı kıyım, işkence ve maddî-manevî asimilasyon politikası dünyanın malumudur. Özellikle de son yıllarda, ihdas ettiği “Nazi türü ” sözde ”eğitim kampları”nda ki üç buçuk dört milyonluk halka uyguladığı akıl almaz işkence ve zulümleri, bir şekilde oralara ulaşan vicdan sahibi uluslararası gazeteci ve gözlemciler ağlayarak anlatmaktadır.

Uygur Türkü ailelere yönelik sinsice planlanmış zulümler ise her Müslüman Türk’ün yüreğini sızlatmaktadır. Bütün dünya medyasına yansıyan resimlerden birisinde biliyorsunuz erkekleri kamplara gönderilmiş Uygur ailelerin evlerine, sözde “kardeş aile projesi gereği” yerleştirilen genç Çinli erkekler, genç ve mazlum Uygur hanımlarıyla ayni battaniyenin altında sırıtarak görüntü vermektedir. Böyle bir “kardeşlik projesi”ni dünyaya yutturmaya çalışan Komünist Çin, şimdi de Müslüman Anadolu kentlerinde, gözüne kestirdiği stratejik önemdeki şehirlere aynı “kardeşlik” kavramını kullanarak el atmış durumda ve ülkemizin ekonomik dar boğazını fırsat bilerek güya ticarî işbirliklerini geliştirme bahanesiyle “kardeş şehirler” ilân etme şampiyonluğuna soyunmaktadır.

Kahramanmaraş belediyesi Çin Kardeş şehir resimleri ile ilgili görsel sonucu

Sayın Başkan, Sayın Meclis Üyeleri;

Böylesi tuzaklara hangi Müslüman Anadolu şehri düşüyorsa vahim bir hata işliyordur. Ama 12 Şubatları idrak ermiş, daha Millî Mücadele başlamadan 1920’de Ali Sezaî Efendilerin, Arslan Beylerin liderliğinde bağrından çıkardığı Kuvay-ı Milliye hareketiyle boğazına geçirilmek istenen esaret zincirini kırmış, namusunu küffarın eline (alim etmemiş. o sayede tek madalyalı şehir unvanını kazanmış KAHRAMANMARAŞ, böylesi bir vahim hataya kurban olmaz, olamaz. Evet, işte bu saydığımız özellikleriyle Kahramanmaraş stratejik öneme sahip bir şehirdir. Şöyle ki, Doğu Türkistan istiklal ve bağımsızlık mücadelesinde Kahraman şehrimizi örnek almaktadır. Çünkü bütün imkansızlıklara rağmen kendini kurtaran tarihî, millî ve dinî duyarlıkları en yüksek olan şehirlerimizden birisidir. Komünist Çin, böylesi şehirlerin duyarlıklarını örselendikten sonra, gerisi kolay gelir diye düşünmektedir. Maraş’ın bu hatayı işlemesinin diğerlerinden farklı olarakikinci bir vahim sebebi daha var: Urumçi Katliamı. Dünyanın gözleri önünde işlenmiş 5 Temmuz2009 Urumçi Katliamı, bizim “kardeş şehir“ olmaya yeltendiğimiz işte bu Yiwu şehrindeki olaylarla başlamıştı.

Kahramanmaraş belediyesi Çin Kardeş şehir resimleri ile ilgili görsel sonucu

26 Haziran 2009 tarihinde ilk kıvılcım, Yiwu şehrindeki fabrikalarda çalışan Uygur asıllı Müslüman ucuz işçi kızlara, Çinli erkeklerce yapılan cinsel tacizlerle patlak vermişti. Ne var ki bu katliam, taciz olaylarına dayanamayıp protesto için sokağa dökülen 180.000 Urumçi halkının hunharca katledilmesiyle sonuçlandı. İşle Maraş’ın Yiwu şehriyle kardeş olmayacağının katmerli diğer sebebi budur. Bunları bilen Maraşlıların hatırına şöyle bir teklif gelmekte: Çin’in aklında hile yoksa eğer, Maraş ile dini ve soyu bizden olmayan Yiwu şehrini değil de Müslüman-Türk Urumçi’yi kardeş şehir ilân edelim; hem daha çok yakışır, hem de 2009 olaylarından dolayı zımnen özür dilenmiş olur; var mı bu teklifi yapacak olan Belediyemiz yetkilileri ?

Açıklamada son olarak Büyükşehir yetkililerinden sağduyulu hizmet anlayışı temennisinde bulunuldu. 

Kaynak : //www.enpolitik.com/haber/316054/urumciyi-unutma-kahramanmaras-buyuksehir-belediyesine-kardes-sehir-protokolu-tepkisi.htm

Share
1678 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ