logo

trugen jacn
26 Ekim 2015
Genel

JAPONYA’DAN TÜRKMENİSTAN’A 18 MİLYOR DOLARLIK YATIRIM

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve beraberindeki heyet, Türkmenistan’da resmi temaslarda bulundu.

Japonya'dan Türkmenistan'a 18 Milyar Dolarlık Yatırım

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve beraberindeki heyet, Türkmenistan‘da resmi temaslarda bulundu. Japon Başbakanı Abe’nin Türkmenistan‘a gerçekleştirdiği ilk ziyarette, iki ülke arasındaki ekonomik, mühendislik ve enerji alanındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesi ve sözkonusu sektörlere 18 milyar dolarlık Japon yatırımının yapılması konusunda dev anlaşmalara imza atıldı.

ATLI BİRLİK İLE KARŞILANDI

Japonya Başbakanı Abe, Aşkabat’ta atlı birlik tarafından karşılandı. Dün akşam başkent Aşkabat’a gelen konuk Başbakan Abe’yi taşıyan makam aracına, ikamet ettiği Oğuzkent Oteli’nden Oğuzhan Köşk’üne kadar atlı birlik eşlik etti. Daha sonra Oğuzhan Köşkü’nin merdivenlerinde Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Abe’yi karşıladı. Resmi törenden sonra liderler baş başa görüşme gerçekleştirdi. ArdındanBerdimuhamedov ile Abe heyetler arası görüşmelere eşlik etti.
Resmi görüşmelerden sonra maliye, eğitim, kültür, demiryolu ulaşımı gibi birçok başlık altında ikili anlaşmalara imza atıldı. Berdimuhamedov ile Abe, iki ülke ilişkilerine yeni bir ivme kazandırması beklenen ortak bildiriyi imzaladı.

18 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Başbakan Abe ile Devlet Başkanı Berdimuhamedov, altyapı projeleri başta olmak üzere doğalgaz, petrol, kimya sanayisi ve elektrik santralleri inşasına kadar pekçok alanda 18 milyar dolarlık yatırım projelerinin gerçekleştirilmesi konusunda mutabık kaldı. Dünyanın en büyük 4. doğalgaz ülkesi Türkmenistan‘da, Japon şirketler doğalgaz işleme tesisleri ile birlikte kimya sanayisi tesislerinin inşasında yer alacak. Başbakan Abe ayrıca, Japonşirketlerinin dünyanın en büyük 2. doğalgaz sahası olan Türkmenistan‘daki Galkınış sahasının sanayiye kazandırılması projesinden yer alarak, bu arada GTL yakıtı üretim tesisi inşa edebileceklerini söyledi.

ZİYARETE BÜYÜK DEĞER VERİYORUZ

Resmi görüşmelerin ardından liderler ortak basın toplantısı düzenledi. Berdimuhamedov,Japon Başbakanı Abe’nin ziyaretine büyük önem verdiklerini kaydetti. Başbakan Abe ile başta uluslararası ve bölgesel konular olmak üzere ikili ekonomik işbirliğini masaya yatırdıklarını söyleyen Berdimuhamedov, yeni yatırım projeleri üzerinde konuştuklarını belirtti. Türkmenistan‘ın Japonya‘nın yüksek teknoloji alanındaki tecrübelerinden istifade etmek istediğini kaydeden Berdimuhamedov; ulaşım, tarım, tekstil, güneş enerjisinin üretimi gibi alanlarda işbirliği yapmak istediklerini ifade etti.

Konuk Başbakan Abe ise Türkmenistan ziyaretinin önemli olduğunu ve bu ülkede Japonişadamlarının gelecekte pekçok alanda yeni yatırım projelerine imza atacaklarını söyledi. Abe, 18 milyar dolarlık yatırım paketinde daha önce mutabık kalınan mevcut projeler dışında yeni birçok altyapı ve enerji projelerinin yer aldığını ifade etti.

Başbakan Abe, bugün Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile Türkmenistan-Japonya İş Forumu’na katıldı. Bugün akşam Aşkabat temaslarını tamamlayacak olan Abe ve beraberindeki heyet, yarın Tacikistan‘a hareket edecek.

Abe’nin dün başlayan Orta Asya temasları, 28 Ekim’ kadar devam edecek. Başbakan Abe ve beraberindeki heyet Moğolistan ve Türkmenistan‘dan sonra sırasıyla; Tacikistan,Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan‘ı ziyaret edecek. Abe’nin ilk Orta Asya ziyareti olması açısından ayrı bir öneme sahip. Ayrıca Abe, 2006 yılından sonra bölgeyi ziyaret eden Japon Başbakanı olacak.

http://www.haberler.com/japonya-dan-turkmenistan-a-18-milyar-dolarlik-7807538-haberi/

Etiketler: »
Share
1100 Kez Görüntülendi.

BENZER HABERLER