logo

trugen jacn

İYİ PARTİ’DEN TUTUKLU 11 UYGUR TÜRKÜ İÇİN ATATÜRK HAVA LİMANINDA BASIN AÇIKLAMASI

 İYİ PARTİ İstanbul İl Başkanı Sayın  Satuk Buğra Kavuncu bazı İYİ Parti  İl  ve İlçe yönetileri ve kalabalık bir Partili gurup  ve bazı Doğu Türkistanlıların da  katılımı ile Atatürk Hava Limanında bir  basın açıklaması yaptı. İYİ Parti İl Başkanı Çin zulmünden kaçarak Türkiye’ye sığınan ve 17 gündür hava limanında bekletilen Uygur Türklerinin tutuklu kalmalarına tepki gösterdi.  İYİ Parti İstanbul İl Başkanı  Kavuncu, ” Uygur Türkleri Soydaşlarımızın  Ülkemizde Suriyeliler kadar değeri yok mu?  Eğer devlet bu Kardeşlerimize  bakamıyorsa  biz  Millet olarak ve İYİ Parti olarak en iyi şekilde bakarız” dedi.

İYİ Parti'den Uygur Türklerine destek

 Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin zulmünden kaçarak önce Malezya’ya daha sonra Türkiye’ye sığınan Uygur Türkleri’nin 17 gündür Atatürk Havalimanı’nda gözaltında tutulması İYİ Parti tarafından protesto edildi.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik, İl Başkanı Buğra Kavuncu, il yöneticileri  ile bir grup partili hava alanına giderek gözaltındaki Uygur Türkleri’nin durumu hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, yazı

Daha sonra İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu basın açıklaması yaptı. Hükümete tepki gösteren Kavuncu, 4 milyon Suriyelinin rahat koşullarda Türkiye’de yaşamasına rağmen 11 Uygur Türk’ünün günlerdir havalimanında bekletildiğine dikkat çekti. Kavuncu, “Çin’deki insanlık dışı uygulamalardan kaçarak hayatlarını kurtarma telaşı ile önce Malezya’ya ardından ana vatanları Türkiye’ye sığınan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 11 Uygur Türk’ü 17 gündür Atatürk Havalimanı’nda akıbetleri belli olmadan giriş izni bekliyor” dedi.Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

Kavuncu şöyle devam etti:

“Soydaşlarımızın; ülkemizde hayatlarını devam ettiren, sayıları neredeyse 4 Milyona yaklaşan Suriyeli göçmenlerden, Afgan göçmenlerden ne farkı var? Soydaşlarımızın; ülkemizde yıllardır misafir olarak hayatlarını devam ettiren, her türlü eğitim, sağlık, ulaşım gibi giderleri kuruşuna kadar, ödediğimiz vergiler ile devletimiz tarafından karşılanan Suriyeli sığınmacılar kadar değeri yok mu?  Ülkemizdeki Suriyeli sığınmacıların iade edildiğinde yaşayacakları akıbetten tedirgin olan ve endişe duyan iktidarın, bu 11 soydaşımızın Çin’e iade edildiği zaman uğrayacakları akıbet hakkında bilgisi var mıdır? İYİ Parti olarak hükümet ve devlet yetkililerine sesleniyoruz; Emniyet Teşkilatı yetkililerinden aldığımız bilgilere göre soydaşlarımız herhangi bir terör olayına karışmamıştır ve herhangi bir terör grubuna mensup değillerdir.Soydaşlarımızın anavatanları Türkiye’de sığınmacı değil göçmen olarak karşılanması gerekmektedir. Soydaşlarımızın en az Suriyeli, Afgan sığınmacılar kadar anavatanlarında yaşama hakları vardır.

img_0071.jpg

Sayıları 4 milyona yaklaşan sığınmacılara eğitim, sağlık, ulaşım ve barınma yardımlarında bulunan devletimizin ’11 soydaşımız’ için de aynı özveri ve hassasiyeti göstermesini istemekteyiz. Bu hususta Yüce Türk Devleti’nin imkanları 11 Soydaşımız için yeterli değil ise biz İYİ Parti olarak soydaşlarımızı evlerimizde misafir etmenin eğitim, sağlık, barınma gibi ihtiyaçlarını  karşılamaktan onur duyacağımızı bildiririz. Türk devletinden ve hükümetinden bu mağduriyetin acilen giderilmesini ve soydaşlarımızın göz göre göre ölüme terk edilmemelerini talep ediyoruz.

4 yıldır tutuklu bulunduğu Taylan'daki bir Hapishaneden kaçarak Malezya'ya sığınan 11 Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Mülteci geldiği Atatürk Hava alanında tutuluyor. Bu durumu gündeme getirmek ve bir an önce serbest kalmalarını talep etmek amacı ile 01.11.2018 Perşembe günü İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Sayın Satuk Buğra Kavuncu Atatürk Hava Limanı girişinde bir basın açıklaması yaptı. İl Başkanı Kavuncu konuşmasında bu 11 Uygur Mültecinin bir an önce serbest bırakılmasını talep etti, Doğu Türkistanlı Mültecilere de Suriyeli ve Afganistanlı ve diğer Kardeş mazlum coğrafyalardan gelenlere uygulanan prosedürün uygulanmasını isteyen Başkan Kavuncu Çin'in Doğu Türkistan'da büyük bir soykırım icra etmekte olduğunu ifade ederek hükumetin ve uluslar arası toplumun bu soykırıma duyar olmalarını ve Çin'e tepki göstermelerini de istedi. İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Sayın Satuk Buğra Kavuncu'ya ve değerli çalışma arkadaşlarına Doğu Türkistan duyarlılıkları için teşekkür ederiz

Hamit Göktürk paylaştı: 1 Kasım 2018 Perşembe

Kaynak Yeniçağ gazetesi.com İYİ Parti’den Uygur Türklerine destek

 

Etiketler: » » » » » » »
Share
1423 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ