logo

trugen jacn

M. NİTROVİGİNİ : ÇİN, MÜSLÜMAN UYGURLARI ALLAH’A DEĞİL, ÇKP’YE TAPINMAYA ZORLUYOR

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

ÇKP işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da günden güne artan  baskı,zulüm insanlık dışı cinayet,dini,etnik ve kültürel soykırım uygulamaları ile Çin Nazi Kamplarına kapattıkları bir milyon Mslüman Türk’ün dramatik durumu uluslar arası toplumun,İnsan hakları ve Hukuk organları ile ülkelerin dikkatini çekmeye ve uluslar arası düzeyde günde oluşturmayı sürdürüyor. Bir çok batılı aydın,bilim insanı ve Çin uzmanı Çin İşgal yönetiminin  Doğu Türkistan’daki bu insanlık trajedisine tepkilerini ortaya koymaya devam ediyorlar.

Bu kişilerden biri de uzun yıllar Çin’de yaşayan ve ve bu ülke konusunda uluslar arası düzeyde uzman olarak tanına  ve aynı zamanda bir bilim insanı olan İtalyan Massimo Nitrovegini çarpıcı tesbit ve açıılamaları ile dikkati çekiyor.
Özgür Asya radyosunun (Uygurca bölümünün) bildirdiğine göre ; ABD. Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Uluslar arası Dini Özgürlükler Komitesinde 23 Temmuz 2018’de ABD’ Kongresinde yapılan Çin’de Dini Özgürlükler konulu özel oturuma davet üzerine katılan Massimo Nitrogini Doğu Türkistan’da yaşayan yaşayan Müslüman Uygur ve Kazakların durumlarını  çok iyi bildiğini ve bu dini özgürlükleri ÇKP tarafından nasıl ayaklan altına alındığını  örönekleri ile ortaya koyan çok dikkat çekici bir konuşma yaptı ve şunları ifade etti ;

ÇİN, MÜSLÜMAN UYGURLARI ALLAH’A DEĞİL, ÇKP’YE TAPMASINI İSTİYOR
Özel oturumda konuşan İtalyan bilim adamı ve Çin uzmanı Massimo  Nitrovigini kendisinin uzun yıllar Çin’de kaldığını   özellikle Uygur bölgesindeki dini özgürlükleri yakından gözlemlediğini  ifade etti. Kendisinin Uygur bölgesinde  bu konudaki gözlemlerinin  sonuçları ile elde ettiği bilgileri yakınlarda “Acı Kış  = Aççık Zemistan “ adlı bir Dergi’de yayınladığını belirtti ve şunları söyledi; “ Bugün Çin’de iktidarın tek hakimi ve sahibi ÇKP kendisini “Tartışmasız ve Tek Tapınma Objesi” olarak görmektedir. Çin bu nedenle Müslüman Uygur halkını ve diğer Müslümanları  İlahi Kudret olan Allah’a değil,ÇKP’ne tapınmaya zorlamaktadır. ÇKP.kendisinden başka bütün dini düşünce ve ideolojileri yanı  ilahi Kudreti “Bid’at “ olarak tanımlamakta ve buna inanaları cezalandırmaktadır. Bu sebepledir ki, günümüzde  en az bir milyon Doğu Türkistanlı Uygur ve Kazak Müslümanları Eğitim Merkezleri adı altında yaygınlaştırdıkları “Toplu Cezalandırma Kamplarında eğiterek  düşüncelerini değişim ve dönüştürmek için  iistemektedir.  ÇKP yönetimi kendisinin bu insanlık dışı Toplu Cezalandırma Kamplarını dünya’ya ve uluslar arası topluma “Dini Radikalizme Karşı Mücadele Etmenin Bir Eğitim Aracı “ olarak yutturmaya çalışmaktadır.

Çin,Yeniden Eğitim Merkezlerinde Uygurları Katlediyor
Massimu Nitrogini , ÇKP.yönetiminin Doğu Türkistan’daki eskiden kurduğu ve yüz binlerce Uygur’un hayatını kaybettiği “ Emek İle Dönüştürme Kamplarını” 2013’de kapattıklarını ileri sürdüğünü ancak,bu kampları  Yeniden Eğitim merkezleri adı ile yeniden açtıklarını bildirdi. Çin’in yeniden açtıkları  bu Toplu Cezalandırma Kamplarının varlığını hala inkar edegeldiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü ; “ Çin’in kapattığıni deklare ettiği   Emekle Eğitim Kamplarına göre  tesis ettikleri bu   Yeniden Eğitim Merkezlerinin şartları çok daha kötü ve insanlık dışı uygulamaların yapıldığı bir toplu cezalandırıma merkezleridir. Ayrıca Çin’in bu yeni Toplu Cezalandırma Kamplarına  hapsettiklerinin  sayısı kapattıklarını iddia ettikileri Emek ile Dönüştürme Kamplarına hapsedilenlerin sayından birkaç  kat fazladır. Çin her na kadar bu Toplu Ceza Kampları “Okul- Eğitim Merkezi” vebeenzeri başka isimler ile üstünü sinsice örtmeye ve gizlemeye çalışsa da bu kamplardaki tutukluların ağır fiziki ve psikolojik şartlar altında  ve diğer insanlık dışı baskı ve zulüm metodları kullanılarak  ” Eğitildiklerini” çok iyi biliyoruz. ÇKP yönetiminin bu uygulamaları sayısız facialara yol açmakta ve bu  kamplarda tutulanların insanlık dışı ağır yaşam şartları ve uygulanan çeşitli baskılarla toplu şekilde  hayatlarını kaybetmektedirler.

GULAG KAMPI
Çin’in Yeniden Eğitim Merkezleri, Stalin Rusyası’nın “Gulag”ları ile Aynı
İtalyan Bilim adamı ve Çin uzmanı Nitrivigoni Çin’in Uygur bölgesinide Eğitim Merkezleri adı ile günden güne sayılarını arttırarak yaygınlaştırdığı Toplu Cezalandırma Kamplarında icra edilen psikolojik ve fiziki baskılar ve uygulanan mevcut yönetim sisteminin türüne göre  Eğitim Merkezi veya Mektep tanımına  asla uygun olmadıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü ; “ Çin’in Uygur bölgesinde etnik  Çinlilerden başka azınlık olarak tanımladığı bu toprakların tarihi sakinleri Uygur ve Kazak Müslümanlara karşı uyguladığı bu dönüştürme,Beyin Yıkama  ve ölüm Kampları Sovyetler Birliği devrinde 1930’lu yıllarda Stalin’in uçsuz bucaksız ve ıssız Sibirya Steplerinde kurduğu “Gulag” ölüm kamplarının bir benzeridir. Bu ölüm kamplarında insanların hayatlarını kaybetmesi olağan hadise olarak karşılanmaktadır.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Çin Uygurları Terörist Olarak Suçlayarak  Kendi Baskı ve Zulümlerini Gizlemek istiyor
ÇKP Tek Parti Yönetimi uluslar arası toplumun ve dünya kamuoyunu bu konuda sinsice aldatmak ve kafa karışıklığı yaratmak için Müslüman Uygurları “Terörist” olaraksuçlamakta ve onları toptan mahkum ettirmek istemektedir.  Çin yönetimi bu suretle kendisinin bu insanı olmayan hak ve hukuk ihlallerini dünyadan ustaca ve sinsice gizlemek istemektedir. Bu nedenle uluslar arası toplum Çin’in Müslüman Uygurlar ve diğer bu konudaki asılsız ve sahte haber ve bilgilerine aldanmamalıdır.” Sözleri ile  konuşmasını sonlandırdı.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
2090 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ