logo

trugen jacn
30 January 2016

İSTANBUL ÖĞRETMEN’E ETNİK AYIRIMCILIK VE IRKI AŞAĞILAMA

34693d3a-1c04-4af7-83d4-901edbeb6445

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Çin işgal yönetiminin  bu yılın Ocak ayından itibaren yürürlüğe koyduğu sözde “Yeni Terör Yasası”’ndan sonra Doğu  Türkistan’da Müslüman Uygurlara karşı etnik ayırımcılık ve faşizan temelli etnik aşağılama ,keyfi sıra dışı ve yasalara aykırı uygulamaların arttırarak sürdürdüğü bildiriliyor.
Çin hava yollarının 23 yıllık Uygur Türkü başarılı Kaptan pilotu Ekber Mehmet’in Çin’in Huanju kentinde kaldığı otelde maruz kaldığı   ırkçı muamelenin bir benzerinin yine merkezi Çin’de görevli olarak bulunan bir Uygur öğretmen Hanım’a 23 Ocak’ta yapıldığı orta çıktı.
Çin sosyal medyası Wechat başta bir çok platformda paylaşılan ve izlenme rekorları kılar  bu olaya ait bir kısa görüntü Çin polisinin uyguladığı etnik aşağılayıcı muameleyı ayrıntıları bayan escort istanbul ile göz önüne seriyor. Adı açıklanmayan Uygur öğretmen tarafından kaldığı otal odasına Polisler gelmeden önce yerleştiridiği tahmin edilen gizli kamera görüntülerinde polisler ile etnik aşağılamaya maruz kalan kadın Uygur öğretmen arasında geçen ilginç tartışmalar dikkat çekici bulunuyor. Bu kısa video görüntünün sosyal medya’da paylaşılması Doğu Türkistan ve Çin kamu oyunda güçlü ve büyük tartışmalarara sebep olduğu görülüyor.


Sosyal medya’da paylaşılan video’da Çin polislerinin kaba ve şiddet içerikli arama sahneleri ile aşağılayıcı ses tonu ile konuşmaları ve Uygur kadın Öğretmen’ın korkusuz ve cesur çıkışları dikkatı çekiyor .
27 Ocak’ta facebook’a düşen bu görünüde Çin polisleri ile Uygur öğretemen arasında arasında geçen ilginç dialoglar  şöyle ;

Çinli Polisler : biz sizi arama ve kontröle tabii tutacağız !
Uygur Öğretmen : Hangi geçerli sebeple bunu yapıyorsunuz ? Siz sürekli Uygurlar ile Tibetli’lere böyle ayrımcı davranıyorsunuz ? Bu doğru değil. İtiraz ediyorum.
Çinli Polis : Biz yasal görevimizi yapıyoruz. Bize zorluk çıkarmayın.
Uygur öğretmen : Ben bu şehre devletin görevlendirmesi ile geldim.Resmi görevliyim.Bu otel’de kalmam suç mu ?
Çinli Polisler : Sakin olun ve bize zorluk çıkarmayın.
Uygur Öğretmen : Siz Çin polisleri yıl başı ve Çağan(Çin Milli Bayramı) günlerinde biz Uygurlar ile Tibetlilere böyle farklı ve suçlu muamelesi yapıyorsunuz. Biz azınlıklara niye böyle farklı ve kaba davranıyorsunuz ? Ben cinayet mi işledim ? Bir yerleri  ateşe vererek sabotj mi yaptım ? Ailemde suçlular mi var ? Ben işlediğim hangi suçtan dolayı bu muameleye maruz kalıyorum ? Bunu bana izah etmelisiniz !
Polisler : Bu işlemleri yapmak bize yasaların verdiği bir haktır. Biz görevimizi yapamaya çalışıyoruz ? Sakin olun ve bize zorluk çıkarmayın !

Öğretmen : Şu sözlerimi dikkatle dinleyin ; Benim babam Pilot Annem ise Avukat. Benim mesleğim ve görevim ise Güzel Sanatlar ve Uygur Sanat Akademisi’nde geleneksel Uygur Dansları öğretmenliği ve buraya de devlet’in görevlendirmesi ile misafir öğretim üyesi olarak geldim. Sizler benim sakin olmamı ve yasalara uymamı talep ediyorsunuz. Siz benim ülkemde veya Tibet’te etnik Çinlı olarak ,böyle ayırımcı ve aşağılayıcı muameleye uğrarsanız.,ne hissederdiniz  ?
Uygur Türkü Kadın Öğretmen’in bu tür itirazları ve cesur çıkışları,kendisinin aranma ve kontrol edilmesine engel olamıyor.

Uygur Türklerinin sosyal ve siyasi konumu ne olursa olsun Çin polisi tarafından potansiyel  ve muhtemel suçlu muamelesine tabi tutulması ve Uygurların Suç objesi olarak görülmesi Çin yönetiminin Çinli olmayan Milletlere karşı yürüttüğü açık ırkçı ve aşağılayıcı davranışlar sergilemesi 1930-ve 1940 yıllarda Nazi Almanyası’nın Yahudi’lere karşı yürüttüğü  faşizan içerikli  ve ayrımcı uygulamaları hatırlatıyor.
Etnik ayırımcılık ve ıırkı aşağılanmaya maruz kalan Uygur öğretmen ile Çinli polislerin konuşmalarının yer aldığı videonun yayınlandığı 27 Ocak’tan beri onbinlerce kişi tarafından seyredilği ve paylaşıldığı görülüyor.Ayrıca,Uygur Türkleri ve yüzlerce Çinli de buna karşı görüş ve yorumlarını yine aynı platformda paylaştıkları müşahede ediliyor.


Bu yorum ve paylaşımlardan bazıları şöyle ;
Bir Uygur’un yorumu : Uygur Hanım öğretmene yapılan ırkçı ve aşağılayıcı muameleyi bir Uygur olarak şiddetle kınıyorum. Uygur bölgesin’deki şiddet olaylarının esas sebepçisi Çin yönetiminin bu tür ayırımcı ve faşizan tutumudur.
Bir diğer Uygur paylaşımcının yorumu : Bu genç öğretmen hanımın devlet memuru ve öğretmen,babasının pilot ve annesinin ise avukat olması onun Çin’de bir otel odasında  rahatça kalmasını sağlayamamış.Bütün aile Çin devletine hizmet eden elitler.Bu elitlerin bu hizmeti onları polislerin kaba ve aşağılayıcı muameleden kurtararamış.Bu Hanım öğretmen sırf etnik Uygur olduğu için bu aşağılamalara maruz kaldığı açık ve net olarak ortada,Başka ne olabilir ki ?  Bu ve benzer Uygulamalar Uygurların Çin’de karşı karşıya bulunduğu genel bir durum.
Bir diğer Uygur’un yorumu : Bu hanımın Babasının Pilot,annesinin Avukat ve kendisinin de devlet memuru bir akademisyen olması onun aşağılanmasının önlenmesine yetmemiş.Çünkü, onlar ailece Uygur.Bu Hanım ve biz diğer Uygurlar etnik Çinlilerden farklı olduğumuz yanı Müslüman Uygur yaratıldığımız için bu ırkı ayrımcılık ve etnik aşağılanmalara maruz kalıyoruz.Biz Uygur kimliğimizi unuttuk,ama Çinliler hiçbir zaman ve hiçbir yerde unutmuyorlar. Bu ve benezeri olaylar bize iyi bir ders olmalıdır.Biz kimliğimizi asla unutmamamız ve mutlaka ve her zaman aklımızda bulundurmamız lazım.”


Xi soyadlı bir etnik Çinli paylaşımcının yorumu ise şöyle ; Çin polislerinin bu ve benzer şekilde Etnik Uygurlara reva gördüğü aşağılayıcı ve  ayırımcı görüntüler her gün daha da artıyor.Şimdi merkezi Çin’in bazı eyaletlerinde “Xinjianglı Uygurları ve Şizangli Tibetleleri görürseniz derhal emniyet makamlarına ihbar edin ! Aksı halde sorumlu olursunuz ! ” ilanları her yerde göze çarpmakta.Kimliğinde Xinjiang ve Şizhang’lı yazan Uygur ve Tibetelilere otellerde yer verilmiyor.Evler kiralanmıyor. Ev alanlaralar da şu filimdeki gibi aşağılayıcı ve kaba muamelere maruz bırakılıyor.Buna itiraz eden Uygurlar derhal vurularak infaz ediliyorlar.Buna ait haber ve görüntülere hemen hemen her gün rastlıyoruz. Çin yönetiminin Uygur ve Tibetlilere karşı uyguladığı bu muameleler bana Nazi diktatör Hitler’ın ırkı aşağılama politikasını hatırlatıyor.Bu çok korkunç ve kabul edilemez bur durum.

Etiketler: » » » » » »
Share
1715 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ