logo

trugen jacn
24 July 2019

İMZACI İSLAM ÜLKELERİ MÜSLÜMAN DOĞU TÜRKİSTAN İHANETİNDE YARIŞIYORLAR !

Geçtiğimiz haftalarda BM.İnsan hakları Yüksek Konseyi üyesi 22 batılı ülke Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarına son vermesi,Eğitim Merkezi adı altındaki Çin tipi Nazi Kamplarının kapatılması ve bu kamplarda hapsedilen milyonlarca Müslüman’ın derhal serbest bırakılması talep eden bir ortak mektup yazarak Çin yönetimine iletmişti.

Bu mektuptan 3 gün sonra aralarında Rusya,Suudi Arabistan,BAE.Katar Mısır, Pakistan gibi Müslüman ülkelerin yer aldığı 37 ülke Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere yönelik baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarını destekleyen bir ortak mektup yayınlamıştı. Bu mektup savaşından sonra Müslüman ülkelerin devlet adamları Doğu Türkistan Müslümanlarına yaptığı bu ortak hiyanetin karşılığı almak için peş peşe Çin’i ziyaret etmeye başladılar.Suudi Arabistan’dan sonra Çin’i ziyaret eden BAE. Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan, mazlum Müslüman Uygur Türklerini teröristlikle suçladı ve Çin’in Doğu Türkistan politikasını desteklediğini ve birlikte terörizmle mücadele edeceğini açıkladı. Çin devlet başkanı Xi Jingping ise Doğu Türkistan’daki “güvenlik uygulamalarına” verdiği destekten ötürü Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) teşekkür etti. ÇKP Lideri Xi’nin “güvenlik Uygulamalar ” olduğunu iddia ettiği bu insanlık dışı cinayetler aslında Müslüman Türklere yönelik baskı,zulüm,insanlık dışı soykırım ile Çin tipi Nazi Kamplar ve bu kamplarda tutulan milyonlarca suçsuz Müslüman Türktür.

Çin zulmüne BAE desteği: Uygur Türklerine terörist dedi, mücadele sözü verdi

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi Veliaht Prensi ve BAE Genelkurmay Başkan Yardımcısı Muhammed bin Zayed el Nahyan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in resmi davetlisi olarak bu ülkede bulunuyor.

Çin devlet medyasına göre, Devlet Başkanı Şi Cinping, görüşme sırasında bin Zayed’e, BAE’nin Sincan (Doğu Türkistan) meselesinde Pekin’e verdiği “değerli destek” için teşekkür etti ve iki ülkeyi terörle mücadele konusunda iş birliğini daha da güçlendirmeye çağırdı.

ÇİN’E TEBRİK

Abu Dabi Veliaht Prensi de ülkesinin “Çin’in etnik azınlıkların haklarını ve çıkarlarını koruma çabalarını takdir ettiğini” söyledi.

Çin devlet televizyonu CCTV de Muhammed bin Zayed’in, BAE’nin Çin yönetimiyle birlikte aralarında Doğu Türkistan İslam Hareketi’nin de olduğu “terörist ve aşırılık yanlısı gruplara karşı ortak mücadele” etmeye istekli olduğunu söylediğini aktardı.

Veliaht Prens’in açıklamalarının, Çin’in Doğu Türkistan politikalarının uluslararası kamuoyundan sert tepki ve eleştiri aldığı bir zamana denk gelmesi dikkati çekti.

Twitter hesabından bir açıklama yapan bin Zayed, iletisinde, arkadaşı olarak tanımladığı Çin lideri Şi Cinping’le görüşmekten mutluluk duyduğunu belirterek, “Ortak hedefleri, özlemleri ve insana yatırım vizyonunu paylaşıyoruz. Küresel barış ve istikrar için mücadele ediyoruz. Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin gelecek vadediyor.” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığının verilerine göre 3 milyon civarında Uygur ve diğer Müslüman azınlıklara mensup vatandaşları zorla toplama kamplarına alan Çin yönetimi, ilk etapta bu kampların varlığını reddetmişti.

Ancak uluslararası baskıların artması üzerine Pekin, toplama kamplarını dünyaya ‘yeniden eğitim merkezi’ ya da ‘mesleki eğitim merkezi’ olarak lanse etmeye çalışmıştı.

BATILI ÜLKELERDEN “KAMPLARI KAPATIN” ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nda, temmuz başında Japonya ve Avustralya’nın da aralarında olduğu 22 Batılı ülke, Pekin yönetimine ortak bir mektup yazarak Doğu Türkistan’daki toplama kamplarını kapatması ve zorla tutulan Uygurların da derhal serbest bırakılması çağrısı yapmıştı.

Ancak bu mektuptan 3 gün sonra aralarında Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Mısır, Pakistan ve Körfez ülkelerinin de bulunduğu 37 ülke, Çin’in Doğu Türkistan’daki politikalarına destek veren bir açıklamaya imza atmıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) başta olmak üzere, Batılı insan hakları örgütlerinin tepki gösterdiği söz konusu imzaya Suudi Arabistan geçtiğimiz hafta sahip çıkmıştı.

BM, İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü, ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri, Çin’in Doğu Türkistan’da inşa ettiği toplama kamplarını sert ifadelerle eleştiriyor, derhal kapatılmasını istiyor.

Diasporada bulunan Uygurlar da, Çin’in toplama kamplarına aldığı Uygurları, asimilasyona tabi tuttuğunu belirtiyor.


Kaynak : http://www.turkiyeaktuel.com/cin-zulmune-bae-destegi-uygur-turklerine-terorist-dedi-mucadele-sozu-verdi/?fbclid=I

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1533 Kez Görüntülendi.