logo

trugen jacn
01 Şubat 2016

“İSLAM CUMUHURİYETİ” İSTANBUL İLE İSLAM DÜŞMANI ÇİN ARASINDA 60 MİLYARLIK

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in İran’a yaptığı resmi ziyarette iki ülke arasında çeşitli alanlarda 17 işbirliği protokolü imzalandı. “İslam Cumhuriyeti”İran ile ateist ve islam düşmanı Komünist Çin devlet başkanları arasında  imzalan 17 anlaşma ile İki ülke  arasındaki  ticaret hacmininin  10 yıl boyunca yılda ortalama 60 milyar dolarlık  seviyeye  ulaştırlması  hedefleniyor.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi’UYHAM)

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in İran’a yaptığı resmi ziyarette iki ülke arasında çeşitli alanlarda 17 işbirliği protokolü imzalandı. İki ülke lideri ticaret hacmini 60 milyar dolar seviyesine çıkarmak için görüşmelerde bulundu.
İki ülke Tahran’da yaptıkları görüşmelerde stratejik bağları kuvvetlendirme kararı aldı. İran’ın nükleer anlaşma sonrasında, ABD’nin ülkeye yönelik yaptırımları kaldırmasının ardından, Çin bayan escort istanbul devlet başkanının ülkeye ziyareti tüm dünyanın dikkatini İran’a çekti.
İran’a karşı yaptırımların kalkmasının ardından Tahran’a ilk ziyareti Çin Devlet Başkanı Şi Cinping gerçekleştirdi. Çin liderini İran gezisinde üç başbakan yardımcısı 6 bakan ve kalabalık bir işadamı heyeti eşlik ediyor.
Resmi karşılamanın ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Çin Devlet Başkanı ile heyetler arası görüşmelerde bulundu.
Görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuşan Ruhani, “İki ülke stratejik ilişkileri, 25 yıllık kapsamlı bir eylem planının oluşturulması, iki ülke arasındaki ticaret hacmini 10 yıl içinde 600 milyar dolar seviyesine yükseltmek için görüşmelerde bulunduk” diye konuştu.


Ruhani, ” Ekonomik ilişkilerin yanı sıra, güvenlik ve savunma konularında da görüşmeler yapıldı. Bölgeyi etkisi altına alan terörizm, aşırıcılık ve şiddetle mücadele konuları da ele alındı ” dedi.
İki ülke liderinin katıldığı törenle başta ekonomi, sanayi, kültür ve yargı olmak üzere çeşitli alanlarda 17 işbirliği protokolü imzalandı. Nükleer işbirliğinin arttırılması da imzalanan maddeler arsında bulunuyor.
İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’le de görüşmesi planlanan Çin lideri, İran’a gelmeden önce Suudi Arabistan ve Mısır’da temaslarda bulunmuştu.

Kaynak : Dünya Bülteni

Etiketler: » » » » »
Share
890 Kez Görüntülendi.