logo

trugen jacn
30 September 2019

ÇİN’İN GÖZLERİNİ BANTLAYIP ZİNCİRLEDİĞİ BİR UYGUR TUTUKLUNUN KİMLİĞİ AÇIĞA ÇIKTI

elleri ve gözleri bağlı Uygur tutuklu resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’in Korla kenti tren istasyonundan 2018 yılında çekildiği belirlenen el ve ayakları zincirli ve gözleri bantlanmış yüzlerce Uygur tutuklunun tren ile Merkezi Çin’deki bir Hapishaneye nakledildiğini gösteren video görüntülerdeki bir Uygur Türkü’nün kimliğine ulaşıldı.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Türkistan Oğlu : Resimdeki mahkum elbisesi giydirilmiş el ve ayakları zincirli ve gözleri bantlı genç tutuklu Ağabeyimin oğlu ve benim de öz yeğenim Rahman Hüseyin’dır.

Turkistanoğlu Ailesi ile ilgili şu bilgileri de paylaştı

Türkistan oğlu adını kullanan bir sosyal medya kullanıcısı kendi kişisel facebook sayfasında Uygur Türkçesi ile yaptığı paylaşımında Ağabeyi ve Ablasından 2 yeğeninin Haziran 2016’de tutuklandıklarını o tarihten beri kendilerinden hiç bir haber alamadıklarını ve onların nerede tutulduklarını de bilmediklerini açıkladı. Bu kısa videoyu dafalarca seyrettikten sonra resimdeki Yeğeninin tanıyabildiğini bildirdi.

Türkistan oğlu şunlanı ifade etti ; “Tutuklanan Ablamın oğlu Enver İsmail’in nerede tutulduğu hayatta olup olmadığı konusunda her hangi bir bilgi yoktur. Her iki yeğenim Kaşgar’a bağlı Yopurga ilçesi Bayabat Bazarında(merkezi büyük köy) Yemeklik Yağ Fabrikası’nin bayisi ve un ticareti yapıyordu. 2 Yeğenim de aileleri ile birlikte Yopurga ilçesine bağlı Bayabat bazarında oturuyorlardı. O tarihten beri bu yakınlarım ile ilişki ve haberleşmemiz tamamen engellenmiş durumda idi. “

Uzmanlar bu son durumun Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki insanlık dışı baskı ve zulümleri ile birer insanlık suçu olarak nitelenen soykırım uygulamalarının geldiği nokta hakkında açık ve net kanıt olduğunu belirtiyorlar

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
311 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ