logo

trugen jacn

İŞGALCİ VE SOYKIRIMCI ÇİN’DEN UYGUR AKADEMİSYEN PROF.KARLUK’A KÜSTAHÇA TEHDİT !

İşgalci Çin Müslüman Türklere baskı,zulüm ve soykırımda sınır tanımadığı gibi, kibir ve Küstahlıkta ve diplamatik kuralları çiğnemede de sınırları hiçe sayıyor. Çin’in Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Çeng Hitay Ülkemizin merkezinde ÇKP.’nin Uygur Türklerine yönelik insanlık dışı cinayet, katliam ve soykırımlarını anlatan T.C.Vatandaşı Uygur Türkü akademisyen Prof.Dr.Abdurreşit Karluk’u hak hukuk, diplomatik teamüller, ahlaki ve nezaket kurallarını çiğneyerek utanmazca ve arlanmazca kendisini suçlamaktan ve hedef göstermekten çekinmiyor .

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in Doğu Türkistan’daaki Müslüman Türklere yönelik baskı zulüm ve insanlık dışı cinayetlerini savunmakla yükümlü Çin yanlısı yayınları ile bilenen Ulusal kanal bir skandala daha imza attı. Uygur Türkü akademisyen Prof.Dr.Abdurreşit Celil Karluk’un Doğu Türkistan’daa yaşayan Annesi ve kardeşleri ile Uygur Türklerinin uğradığı zulmü gündeme getiren açıklamalarını “Uygur kışkırtmasına Çin’den tane tane yanıt” şeklinde verdi. Türkiye Topraklarında Türk akademisyenleri hedef gösterecek kadar seviyesiz iddialarda bulunan Çin’in Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Cheng Weihua, Doğu Türkistan’ı “sözde” diye geçiştirerek, oradaki soydaşlarımızı “terörist” ilan etti.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk’un, Türkiye kamuoyunda geniş yankı uyandıran “Çin hükumeti cevap versin: Ailem nerede?” açıklamalarının yankısı, Çin’in Ankara Büyükelçiliğinden geldi.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Cheng Weihua, Ankara’da düzenlediği basın toplantısında, Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk’un açıklamalarına karşı Türkleri terörist ilan eden açıklamalarda bulundu 

Doğu Türkistan’ın Kaşgar kenti doğumlu olan Prof. Dr. Karluk, Çin’in Uygur Türklerine sistematik baskı ve asimilasyon politikaları uyguladığı toplama kamplarında tutulan ailesinin şu andaki durumu hakkında bilgiler vermişti. Çin hükumetinin, 2 yılı aşkındır haber alamadığı annesi, kardeşleri ve akrabalarının nerede olduğu hakkında, kendisine ve tüm Doğu Türkistanlılara sağlıklı bilgi verilmesini istemişti.

Büyükelçilik yetkilisinin Türkiye kamuoyunu etkilemek adına, basın toplantısını “Türkçe” gerçekleştirmesi dikkat çekerken; sarf ettiği ifadelerde, Çin’in, Türk ve dünya kamuoyunda ciddi tepkilere yol açan toplama kampları başta olmak üzere Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik baskıları görmezden geldi. Büyükelçilik Müsteşarı konuşmasında, toplama kampları ile ilgili, “bilgisinin olmadığını” söyledi.

Büyükelçilik yetkilisi, basın açıklamasında pek çok çarpıtma ve gafa imza atarken, açıklamalarındaki en dikkat çeken ayrıntı ise, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk’un Türk vatandaşı olduğundan bihaber olmasıydı.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Bay Wang Hitay’ın diplomatik teamül ve karşılıklı ilişkilerde karşılıklı saygı ve nezaket kuralları hiçe sayarak T.C. devletimizin onurlu bir Vatandaşı olan Uygur Türkü Akademisyen Prof.Dr.Abdurreşit Karluk’u itham ederek hedef göstermesine Dışişleri Bakanlığımızın göstereceği tepki ve takınacağı tavrın merakla beklendiği belirtiliyor.

KAYNAK : https://www.turkiyemtv.com.tr/haber/3410276/kustahliginda-bir-siniri-var-uygur-turklerinin-ugradigi-zulmu-anlatan-turk-akademisyeni-hedef-gosterdiler

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1120 Kez Görüntülendi.