logo

trugen jacn

ÇİN,UYGURLARI CASUS YAZILIMLAR KULLANARAK BASKI VE KONTROL ALTINDA TUTUYOR

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistan’da işgalci ve sömürgeci bir yabancı güç olan ÇKP işgal yönetimi bu ülkede yaşayan ve azınlık olarak tanımladıkları Uygur .Kazak ve diğer Müslüman Türkleri sürekli kontrol altında tutmak için casus yazılımları kullardığı açıklandı.

Siber güvenlik firması Lookout’un raporuna göre, firmanın istihbarat ekibi, Çin destekli bilgisayar korsanları tarafından oluşturularak Uygurları hedef alan “SilkBean”, “DoubleAgent”, “CarbonSteal” ve “GoldenEagle” adında 4 casus yazılım keşfetti.

Raporda, Çin destekli bilgisayar korsanlarının 2013’ten beri Uygur Türklerini takip ettiği öne sürülerek, bu durumdan Türkiye ve Kazakistan’ın da aralarında bulunduğu 14 ülkedeki Uygur toplumunun etkilenebileceği belirtildi.

Söz konusu kötü amaçlı yazılımların çoğunlukla Uygur Türklerini hedef aldığı ama diğer Müslüman azınlık grupları ve Tibetlileri de hedefine alabildiğine dikkat çekilen raporda, “Bu gözetim aracı casus yazılımlarının birincil amacı, kişisel kullanıcı verilerini bir komut ve kontrol sunucusuna toplamaktır.” ifadesine yer verildi.

Lookout’ta Siber Tehdit İstihbarat Mühendisi olarak çalışan Apurva Kumar, New York Times’a verdiği demeçte, Çin’in bu yazılımlar aracılığıyla bir avcının avını takip etmesi gibi Uygurlar nereye, hangi ülkeye giderlerse gitsinler onları izlediğini kaydetti.

Yetkililer, casus yazılımların, sahte uygulama mağazaları ya da “kimlik avı e-postaları” yoluyla yüklendiği uyarısında bulundu.

Kaynak : ocakmedya.com/uygur-turklerini-casus-yazılımla-izliyorlar/…

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
458 Kez Görüntülendi.