logo

trugen jacn
01 Nisan 2015

İŞGALCİ ÇİN’İN HOTEN’DE BİR AİLEDEN 3 KİŞİYİ ÖLDÜRÜDÜĞÜ, 2 KİŞİYİ İSE, YARALAYARAK HAPSETTİĞİ ORTAYA ÇIKTI.

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Çin medyası geçen 2014 yılının  01 Ağustos günü,  Hoten’in Purçakçı Kentinde Direniş guruplarına ait 9 Fedai’nin kıstırıldığı ve çatışmalarda tamamının vurularak öldürüldüğünü açıklamış,ancak Direnişçileri arama esnasında meydana gelen çatışmalardan hiç söz etmemişti.
Bir süre önce çatışmanın meydana geldiği bölgeden olduğunu belirten bir kişi
Washington merkezli Özgür Asya Radyosuna mektup yazarak geçen yıl Purçakçı kentinde yargısız infazla öldürülen 9 Uygur Fedai’nın yakalanması sırasında çatışmalar meydana geldiğini ve 5 kişilik bir aileden Anne ve 2 oğlunun Çin işgal Güçlerince öldürüldüğünü Baba ile kızı’nın ise vurularak yaralandığı ve daha sonra tutuklandığını bildirdi.
Bunun üzerine olayı araştırmak ve bu olayla ilgili doğru bilgilere ulaşmak için Purçakçı’ye telefonla ulaşan Hür Asya Radyosu muhabirleri mektupta bildirilen bilgileri teyit etti ve doğruladılar.
Hür Asya Radyosu muhabirleri ile ile yapılan telefon bağlantısı şöyle ;
Purçakçı Polis Merkezi Nöbetçisi : Ben size Yasin Hoşur’un telefonunu vereyim.
Yasin Hoşur(Olayda yaralanan ve halen tutuklu  Aile reisi Tursun’un Ağabeyi) : olay geçen yılın 22 Haziran gecesi meydana geldi. Kardeşim Tursun Hoşor’un evi Terörist olduğu iddia edilen Abdurrahman isimli birini aramak için gece saat 02,oo’de kapısı çalınmış.Kardeşimin Karısı Melike Han kapıyı açana kadar Çin Polisleri kapıyı kırıp içeri dalmışlar.Bunları hırsız sanan Melike elinde sopa veya bıçakla karanlıkta evine girenlere saldırmış ve 2’sini yaralamış.Bunun üzerine eve doluşan İşgal güçleri Yengem 45 yaşındaki Melike Han’a ateş ederek öldürmüş.Bu arada Kardeşim 52 yaşındaki Tursun Hoşor ile 24 yaşındaki kızı Mahinur Tursun’u de vurarak ağır yaralamışlar ve Hastaneye kaldırmışlar.Bir süre sonra Hapishaneye götürdüler.Orada tedavi edeceklerini bildirdiler.Haler hapisteler. Bizim kendisini ziyaret etmemize ve görüşmemize izin vermiyorlar.
Muhabir : Çin Polisleri evi niçin basmışlar ? “Terörcü” olarak aradıkları kişiler gerçekten bu evde saklanmışlar mı ?
Yasin Hoşur : Aranan Abdurrahman ,kardeşi ve bu evin sahibi olan Kardeşim Tursun’un oğulları 17 yaşındaki Tohti Mehmet Tursun ile 22 yaşındaki Nur Mehmet Tursun ve 24 yaşındaki kızı Mahinur’un de birlikte olduğu iddia ediliyor.Kardeşim,karısı Polislere ile boğuşurken,saklanan 9 Fedai evden kmaçmayı başarmışlar.Bunlar Ağustos ayında bir Cuma günü öğleden önce Abdurrahman’ın köyü olan Kudukluk(Kuyuluk)köyünede kıstırıldılar ve hepsi öldürüldüler.Kardeşimin 2 oğlu de bunların içinde imişler.

خوتەن پۇرچاقچىدا بىر ئائىلىدىن بەش كىشىگە ئوق تېگىپ مەلىكىخان ئانا ۋە ئىككى ئوغلى ھاياتىدىن ئايرىلغان
Kardeşim evinde kimse kalmadı.Yengem Melike Han ve 2 oğlu öldürüldü.Kardeşim Tursun ve kızı Melike vurularak yakalandılar.Onlar halen hapisiteler.Evlerinde kimse kalmadı.Kapıları kırılmış vaziyette 3-4 gün bekledi.Ben Köy Güvenlik’Amanlık Saklaş)Müdürü ve Polislerin nezaretinde evin kapısını tamin ettirdim ve kilitledim.Kardeşimin ailesi tamamen dağıldı.Kimsecikler kalmadı.Çok üzgünüm.

Etiketler: » » »
Share
1509 Kez Görüntülendi.