logo

trugen jacn
05 Ocak 2015

İŞGALCI ÇİN’E MANİSA STK. PLATFORMU’DAN DOĞU TÜRKİSTAN TEPKİSİ

      Manisa Sivil Dayanışma Platformu (MASİDAP) dönem Sözcüsü Mehmet Emin Sofuoğlu, Doğu Türkistan’daki Müslüman Türklerin yıllardır Çin zulmüne maruz kaldığını belirterek, “Doğu Türkistan meselesi, Ümmetin meselesidir.

Masidap'tan Çin Zulmüne Tepki

Manisa Sivil Dayanışma Platformu (MASİDAP) dönem Sözcüsü Mehmet Emin Sofuoğlu, Doğu Türkistan’daki Müslüman Türklerin yıllardır Çin zulmüne maruz kaldığını belirterek, “Doğu Türkistan meselesi, Ümmetin meselesidir. Oradaki Müslüman kardeşlerimizin tek umudu Türkiye Cumhuriyeti Devletidir. Hükümetimiz kardeşlerimiz için ivedi olarak bir çözüm üretmeli ve harekete geçmelidir” dedi.

MASİDAP üyesi sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Memur Sen Manisa Temsilciğinde bir araya gelerek yıllardır Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere zulüm eden Çin’i bu uygulamalardan vazgeçmeye davet ettiler.

“Uzak Doğu’da bir katil Çin zulmü yaşanıyor” diyen MASİDAP dönem sözcüsü Mehmet Emin Sofuoğlu, “Doğu Türkistan’da yıllardır süren asimilasyon, baskı ve korku politikası, Uygur halkını zor durumda bırakırken, kardeşlerimizin köle gibi kullanılması, hatta satılması; din ve inançlarının hiçe sayılması, sorgusuz gözaltı ve tutuklamalar insan haklarının ve vicdanın hangi boyutlarda olduğunu gözler önüne seriyor” dedi.

Doğu Türkistan isminin bile yasak olduğu topraklarda, yüzlerce insanın kendi yurtlarının adını kullandıkları için bile infaz edildiklerini anlatan Sofuoğlu, “Geçtiğimiz Ramazan Ayında Müslümanların oruç tutmalarını yasaklayan, engel olmaya çalışan bu vahşi devlet, şimdi de 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yasalar ile Müslümanların iş yerleri ve resmi kurumlarda namaz kılmalarını ve başörtüsü takmalarını yasakladı. Zalim Çin, abluka altına aldığı yerlerde en üst düzeyde baskı uygulayarak, yasaklar koyarak, insanların sokağa dökülmesini istedi. Bu sayede amacı yapılan katliamlara gerekçe oluşturmaktı. Bayramın birinci günü yapılan saldırılarda binlerce Müslüman’ı gözlerini kırpmadan katlettiler. Yapılan bu katliam görmezden gelinerek üzeri kapatıldı. Katil devlet Çin, Doğu Türkistan’da 1949’da işgal ettiği günden 2014’e kadar yaklaşık 65 yıldır uygulamış olduğu uluslararası hukuk ihlallerini, asimilasyonu, soykırımı ve bütün antidemokratik uygulamalarını, meşrulaştırma çabası içerisine girmiştir. Doğu Türkistan’da bulunan Gayr-i Müslim Türkler için hiç bir sorun yok. Zulüm sadece Müslüman Türklere. Doğu Türkistan’da mesele ırk soykırımı değil, İslam’ı ve Müslümanları yok etme meselesidir. Çin’e karşı boyun eğmeyen Müslümanlar katlediliyor. Dünya kamuoyu sadece izlemekle yetiniyor. Doğu Türkistan’daki Müslümanlar, yarım asrı aşan süredir Çin zulmü ve soykırımı altında inim inim inliyor. Din ve vicdan hürriyetini baskı altında tutan bu uygulamalar büyük bir zulme dönüşmüştür. En temel insan hakkı olan dini vecibelerin yerine getirilmesi bile engellenmektedir. Aşırı sert müdahaleler ve idamlar giderek artmaktadır. Yaşanan haksızlığa ve insan hakları ile bağdaşmayan uygulamalara sessiz kalamayız. İnsanlık onuru bu zulme sessiz kalmamalı, mutlaka dur demelidir. Oradaki Müslüman kardeşlerimizin tek umudu Türkiye Cumhuriyeti Devletidir. Hükümetimiz kardeşlerimiz için ivedi olarak bir çözüm üretmeli ve harekete geçmelidir” diye konuştu.

Sofuoğlu açıklamasını şöyle tamamladı:

“Bölgede yaşayan insanların sıkıntılarına derhal çözüm bulunmalı ve kalıcı bir barış inşa edilmelidir. Çin Hükümetini bu çirkin ve insanlık dışı uygulamalarına son vermeye ve derhal bu soykırımdan vazgeçmeye davet ediyoruz!”

Memur Sen Manisa Temsilciliğinde gerçekleştirilen ortak basın toplantısına Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı ve Memur Sen İl Temsilcisi Mehmet Emin Sofuoğlu, Genç Memur Sen İl Temsilcisi Mesut Öner, Memur Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Mehtap Şirin, Hayrat Vakfı İl Temsilcisi Kemal Yalçın, MÜSİAD Başkanı Abdullah Tekin, ÖNSİAD Başkanı Mehmet Çavuşoğlu, Mana-Der Başkanı Adem Aktaş, HAYSİAD İl Temsilcisi Neşet Akgün, MİSDER Başkanı ve Yunusemre Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan, MİMDER Başkanı Ramazan Şevik, Yunusemre ve Şehzadeler Memur Sen ve Eğitim Bir-Sen İlçe Temsilcileri Hasan Çolak ve Nadir Teke ile yönetim kurulu üyeleri katıldı. – MANİSA

KAYNAK  :  haberler.com.05.01.2015

Etiketler: » » » » » »
Share
1249 Kez Görüntülendi.