logo

trugen jacn

ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’İN STRATEJİK SINIR BÖLGESİ TAŞKORGAN’DA HAVA ÜSSÜ KURUYOR

Çin işgal yönetimi Doğu Türkistan’ın Tacikistan,Afganistan,Pakistan ve Hindistan(Jammu-Keşmir)sınırlarının kesiştiği Pamir dağlarının zirvesinde yer alan stratejik Taşkurgan İlçesine askeri amaçlı Hava alanı ve askeri üs kuruyor.İşgalci Çin’in bu bölgede Afganistan toprağı ve stratejik bir geçiş koridoru olan bu bölgenin kuzeyinde Tacikistan güneyinde ise Pakistan yer alıyor. Çin,350 km.uzunluğunda ve 13-65 km genişlikte olan bu çok önemli bir tampon bölgenin doğu ağzı Taşkurgan’da askeri hava alanı ile üs ve batı ağzındaki Badahşan’da ise geçtiğimiz yılda bir askeri üs de kurmuştu.Çin işgal yönetimi bu son girişimi ile Afganistan toprağı olan Vahan Koridorunun tamamını kontrol altına almış ve işgal etmiş bulunuyor.

Doğu Türkistan sınır hattında bir hareketlilik var

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MARKEZİ(UYHAM)

Kaşgar’ın Tacikistan, Afganistan ve Pakistan sınır hattına yakın bölgelerden Taşkorgan bölgesindeki Pamir tepesine havalimanı inşa edilleceği ortaya çıktı.

Pekin’in yakın geçmişte Tacikistan ile Taşkorgan arasındaki Gorni bedehşan (Hilal ay bölgesi)bölgesine Askeri üst kurduğu ve bu üssün Doğu Türkistan’a 30 kilometre Tacikistan ile Afganistana da 14 kilometre yakın olduğu öğrenilmişti.

Kaşgar'ın Taşkorgan  ilçesi resimleri ile ilgili görsel sonucu

Taşkorgan’ın Pamir tepesine inşa edilecek Havalimanının bahsi geçen Askeri üsse sadece 10 kilometre uzaklıkta olması dikkatlerden kaçmadı.

Bilgilere göre Pekin bu yapılacak havalimanı için 1 milyar 630 milyon Yuan bütçe ayırdığı ve oradaki yerleşik Tacik başta olmak üzere Uygur ve diğer etnik guruplardan oluşan ahalileri uyandırmadan ‘’yoksulları kurtarmak’’ adı altında Kaşgar’ın başka bölgelerine tahliye etmekte olduğu ileri sürülüyor.

Gözlemciler Çin’in Doğu Türkistan’ın sınır bölgelerine kurduğu havalimanlarını genellikle askeri işlerde kullandığını kaydetti.

Vahan koridoru haritası ile ilgili görsel sonucu

KAYNAK : rfa.org/Uygurca- habirnida.com

Etiketler: » » » » »
Share
541 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ