logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN’DEN BİLİME VE GERÇEKLERE AYKIRI BİR YALAN DAHA : UYGURLAR TÜRK DEĞİL (!)

İşgalci ÇKP Faşist yönetimi bilime ve gerçeklere tamamen aykırı gülünç bir yalan daha ortaya attı. Çin Devlet Konseyi Enformasyon Ofisi’nin Uygurlar hakkında yayımladığı raporda, Uygurların atalarının Türk olmadığı savunuldu. Raporda, ‘Doğu Türkistan’ diye bir yer olmadığı, İslamiyet’in Uygurlara Araplar tarafından dayatıldığı iddia edildi.

Kaşgarlı Mahmut Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)
 Uygur Türklerine karşı ayrımcı ve baskıcı politikalarıyla tepki çeken Pekin yönetimi geri adım atmıyor. Çin devlet ajansı Şinhua’nın dün yayımladığı resmi bir raporda, Uygurların Türk olmadığı, siyasi bir araç haline getirildikleri ve İslamiyet’i isteyerek seçmedikleri savunuldu.

Çin Devlet Konseyi Enformasyon Ofisi tarafından hazırlanan raporda, Şincan bölgesinin Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğu belirtilirken, ‘aşırılıkçıların ülkeyi bölmek için tarihi çarpıttığı’ savunuldu. Raporda, ‘Müslüman Uygurların Türk kökenli olduğu iddiasının doğru olmadığı’ öne sürülürken, İslam’ın Şincan 10’uncu yüzyılda dini bir savaşla getirildiği belirtilerek şu ifadeler kullanıldı: “Uygurların İslam’ı seçmesi sıradan halkın yaptığı gönüllü bir tercih değil, din savaşlarının bir sonucu ve yönetici sınıfın bir dayatmasıydı.”

‘DOĞU TÜRKİSTAN DİYE BİR YER YOK’ yalan ve saçmalığı

Raporda, İslam’ın Uygurların gerçek ve tek inanç sistemi olmadığı, İslamiyet’in Arap İmparatorluğu’nun yayılması ile dayatıldığı, teokrasinin karşı çıkılması gereken bir ihanet olduğu görüşlerine de yer verildi. Raporda ayrıca, “Şincan uzun zamandır Çin topraklarının ayrılmaz bir parçası olmuştur; burası hiçbir zaman sözde Doğu Türkistan olmamıştır” denildi. Şincan’ın Han Hanedanlığı’ndan bu yana Çin’in bir parçası olduğu belirtilen raporda, bölge halkının uzun bir göç ve entegrasyon süreci ile şekillendiği kaydedildi.

Doğu Türkistan-Kaşgar

“Doğu Türkistan 3. yüzyıldan beri Çin’in bir parçasıdır” yalanı

Raporda ayrıca Şincan Bölgesi’nin 3’üncü yüzyılda kurulan Han Hanedanlığı’ndan beri Çin’in bir parçası olduğu, bölgede yaşayan insanlar ile etnik kültürün, uzun bir göç ve uyum süreci sonucu oluştuğu kaydedildi.

Pekin yönetimi son dönemlerde ‘mesleki eğitim’ adı altında toplama kamplarına aldığı Uygur, kazak ve çoğunluğu Müslüman diğer etnik azınlıklara baskı uyguladığı gerekçesiyle uluslararası çevreler tarafından eleştiriliyordu. Söz konusu toplama kamplarında bir milyonu aşkın Uygurun olduğu tahmin ediliyor.

Çin, söz konusu toplama kamplarının sadece birkaç tanesini uluslararası basın kuruluşlarına açtı. Yapılan araştırmalar kamplardaki eğitimlerin birçok şüpheli unsuru barındırdığını ortaya koymuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in Sincan-Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Müslümanlar üzerindeki baskıcı politikasını eleştirerek bu politikaların ‘yüzyılın kara lekesi’ olduğunu söylemişti.

Pekin yönetiminin Batı Sincan’da bir milyonu aşkın Uygur Türkü, Kazak ve diğer Müslüman azınlıkları toplama kamplarında tuttuğunu kaydeden Pompeo, “Çin, zamanımızın en kötü insan hakları krizine ev sahipliği yapıyor” demişti.

Birleşmiş Milletler (BM) Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi, geçtiğimiz yıl Çin’de etnik Uygur kökenli bir milyona yakın kişinin kitlesel olarak gizli bir şekilde toplama kamplarını andıran yerlerde tutulduğuna dair güvenilir birçok rapor geldiğini bildirmişti.

Bir milyonu aşkın Uygur’u toplama kamplarında tutan Pekin yönetimi, Müslüman azınlıklara baskı uyguladığı suçlamasını reddediyor ve kamplarda mesleki eğitim verildiğini savunuyor. Ancak bu kampların çok azı uluslararası medyaya açıldı. Çin’e bu sebeple ABD ve Türkiye dahil pek çok ülkeden ağır eleştiriler yöneltiliyor.


Kaynaklar :

1.-gazeteduvar.com.tr/dunya/2019/07/22/cinin-dogu-turkistan-raporu-uygurlar-turk-degil/

2.- ttps://tr.euronews.com/2019/07/22/cinin-dogu-turkistan-raporu-uygurlar-turk-kokenli-degil-islam-araplar-tarafindan-dayatildi?/

Share
1441 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ