logo

trugen jacn
31 July 2018

SOYKIRIMCİ ÇİN, YARKENT-İLİŞKU KATLİAMININ 5.YILINDA ALAMANYA’DA PROTESTO EDİLDİ

گېرمانىيەدە ئۆتكۈزۈلگەن «28- ئىيۇل يەركەن قىرغىنچىلىقى» نى خاتىرىلەش نامايىشىدىن بىر كۆرۈنۈش. 2018-يىلى 28-ئىيۇل. ميۇنخېن، گېرمانىيە.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’ın Yarkent’in İlişku ilçesinde 26 Temmuz 2014’te gerçekleştirdiği ve tarihe “ 28 Temmuz Yarkent/İlişku Katliamı” olarak geçen soykırım 4. yıl dönümünde Almanya’da protesto  edilerek kınandı.
Özgür Asya radyosunun verdiği habere göre merkezi Almanya’nın Münih kentinde bulunan Dünya Uygur Kurultayının girişimi ile  yine bu kentte bulunan Avrupa Doğu Türkistan Birliği Derneği ile Almanya Uygur Anneler Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği bu protesto gösterileri 28 Temmuz 2018’de İşgalci Çin’in Münih Başkosolosluğu önünde gerçekleştirildi. Munih’te yaşayan ve civar kentlerden  de gelen Doğu Türkistanlılar  katıldı. Protesto eylemine iştirak edenlerin illerinde  ellerinde kök bayraklar,çeşitli dillerde yazılmış afişler ve özellikle günümüzde Doğu Türkistan’daki Çin Nazi Kamplarında 1.000.000 Müslüman Uygur ve Kazak’ın esir tutuldukları hatırlatılan büyük afişler yer aldı. Ayrıca,gösterilerin yapıldığı meydana Çin Nazi Kamplarında esir tutulan bazı Tutuklular ile Çin’in geçtiğimiz aylarda katlettiği bazı din ve bilim adamlarının da fotoğrafları  de teşhir edildi.

گېرمانىيەدە ئۆتكۈزۈلگەن «28- ئىيۇل يەركەن قىرغىنچىلىقى» نى خاتىرىلەش نامايىشىدىن بىر كۆرۈنۈش. 2018-يىلى 28-ئىيۇل. ميۇنخېن، گېرمانىيە.
Muhammed : Alman Toplumu Çin Nazi Kamplarındaki Uygurların Durumuna Duyarlı
Protesto gösterisinde açıklamalarda bulunan DUK Genel başkan Yrd.cisi Perhat Muhammed Çin’in 28 Temmuz 2014’te Yarkent’in İlişku kenti ve civarında gerçekleştirdiği ve en az 3-5 bin masum sivil halkı katlettiğini hatırlatarak  şöyle dedi : “ Çinli İşgalcilar 28 Temmuz 2014’de Yarkent’te insanlık dışı.acımasız ve vahşi büyük bir katliama imza atmışlardır.Çocuklar yaşlılar ve kadınların içinde bulunduğu binlerce masum Uygur insanlık dışı yöntemlerle katledilmiştir. Günümüzde ise milyonlarca Müslüman Uygur ve Kazak  Çin’in Hitler’i örnek alarak kurduğu Nazi Kamplarında ölümle karşı karşıyadır. DUK.ve diğer Doğu Türkistan Kurum ve Kuruluşlarımızın etkin ve devamlı çalışmaları sayesinde Doğu Türkistan meselesi  belirli bir noktaya gelmiş ve özellikle Çin Nazi Kampları konusunda Alman toplumu duyarlı hale gelmiştir. Şehitlerimizi rahmetle anarken,bu katliamı yapan Çinli işgalciları nefretle  ve en güçlü şekilde  lanetliyoruz. Bu katliamda hayatlarını kaybeden Kardeşlerimizi de rahmetle bir kez daha yad ediyoruz.” Şeklinde konuştu.

گېرمانىيەدە ئۆتكۈزۈلگەن «28- ئىيۇل يەركەن قىرغىنچىلىقى» نى خاتىرىلەش نامايىشىدىن بىر كۆرۈنۈش. 2018-يىلى 28-ئىيۇل. ميۇنخېن، گېرمانىيە.
Münih Çin Başkonsolosluğu önünde yapılan Protesto eylemi yaklaşık 3 saat kadar devam etmiş olup,  protesto eylemleri sırasında çevrede  toplanan  takipçilere ve yoldan geçen Vatandaşlara Doğu Türkistan’ı tanıtan broşürler de dağıtıldı.

Etiketler: » » » » » »
Share
803 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ