logo

trugen jacn
24 Şubat 2016

İŞGALCI ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’İN AKSU İLİ’NDE TOPLU TUTUKLAMALAR YAPIYOR.

aKSU-bAY hARİTASI

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

1949 yılında Bağımsız  Doğu Türkistan Cumuhuriyetini yıkarak bu ülke’yi işgal eden Çinli Komünist İşgel  yönetimi  bu tarihi Türk ve Müslüman ülkesinni  Çin’e  bir an önce kaatmak için her gün yeni baskı,zulüm,assimilasyon ve ırkı ve dini soykırım yöntemleri uyguladıkları bilinen bir gerçek.

İşgalcı Çin(in bu kez Doğu Türkistan’ın tarihi ve önemli merkezlerinden Aksu vilayeti genelinde yeni bir tutuklama kampanyasını uygulamaya koyduğu ve toplu tutuklamalar yaptığı açıklandı.

Washington merkezli Hür Asya radyosu internet sitesiinde yer alan haberlere göre geçtiğimiz yıl’ın ramazan ayında başlatılan “Dini radikalizme Ser Darbeler Vurulması”  adı ile başlatılan tutuklama ve zulüm kampanyasının Aksu  ili genelinde sürdürüldüğü bilgisi yer alıyor. çerçevisinde  başlatılan bu toplu tutuklama kampanyasında şimdiye kadar onlarca  Müslüman Uygur gencinin tutuklandığı vee hapsedildiği bildiriliyor.

Kuçar-3

Adı geçen rodyo muhabirilerinin Aksu bölgesi sakinlerine telefonla ulaşarak bu tutuklamalar ile ilgili bilgi  aldığı ve bölge sakinlerinin bu tutuklamalara bahane ve gerekçe olarak “Yasa dışı dini eylemler” olarak tanımlanan toplu olarak camaat ile namaz kılmak, dini içerikli Vaaz  dinlemek ve kur’an kerim okumak “ olarak açıkladığını bildirdi. Bölge sakinleri ayrıca,  tutuklama kampanyasının hala sürdürüldüğü ve yüzlerce Uygur Türkü gencin tutuklanarak bilinmeyen yere götürüldülerini bildirdiler.

Aksu Vilayeti’nin dini ve milli duyarlılığı ile  tanınan ve öne çıkan Kelpin İlçe merkezi ile bu İlçe’ye bağlı Açal, Eğerçi ve Yorçi kentlerinde de  bu tutuklamalarının çok daha yaygın ve şiddetli olarak  yürütüldüğü bildiriliyor. Tutuklananaların “Yurt dışı menşe’i’lı olduğu iddia edilen sesli ve görüntülü  dini içerikli haber ve diğer  bilgilere erişerek okudukları, akıllı telefon ile bu ve benzeri  gönderi ve yayınları takip ettikleri ve  internet ve sosyal medya üzerinden  bunları izledikleri  ve  yurt dışı ile temas kuranaların da “Yasadışı Dini Eylemlerde Bulundukları” iddiası ile tutuklandıkları ve cihazlarına el konulduğu açıklandı.

İşgalçı Çin’in yurt dışında yaşayan Uygur Aydın ve Aktivistlerinin Akrabalarını Tutukluyor.

Türkiye’de yaşayan Uygur-Erk  Medya  Şirketi’nin sahibi ve sinema yönetmeni Abdurrahman Öztürk’ün Kelpin’de yaşayan yakınları ve yeğenlerindenden toplam 4 genci tutukladığı,bunlardan 2 kişinin 4-7 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdığı  diğerlerinin ise kayıp oldukları açıklandı.

Abdurrahman Öztürk’ünKelpin’in Çılan kentinde yaşayan tutuklanan yakınları şunlar ;

  1. Yasincan Ahmet 1994 doğumlu – 22 yaşında olup geçen  Ramazan’da tutuklanmıştı. 7 yıl hapisle cezalandırıldı
  2. Ömercan Abdurrahman 1994 doğumlu 22 yaşında. 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
  3. Ahmetcan Abdurrahman Ramazan ayında tutuklanmış olup,nerede olduğu bilinmiyor.
  4. Yasın Mehmet Ramazan ayında tutuklanmış olup,nerede olduğu bilinmiyor.

Doğu Türkistanlı Aydın Tuygun Abdulveli : İşgalcı Çin biz Uygurlardan Geçmişin İntikamını Alıyor. 

Aslen Aksu’dan olan ve Kanada’da yaşayan Uygur şair ve insan hakları aktivisti  Tuygur Abdulveli’nın  tutuklama olayalarını şöyle değerlendirdi :  “ Aksu kenti,  Uygur Türklerinin  son asırdaki bağımsızlık savaşlarında çok önemli roller oynamış dini ve milli duyguları çok güçlü bir  bölge’dir. 1944’de  Çinli Cellatlar tarafından diri diri yakılarak yakılarak şehit edilen ateşli bağımsızlık ve hürriyet şairi Lütfullah Muttalip’in memleketidir de aynı zamanda..Bu şehit şairimiz İlk  hürriyet  ve istikla  şiirlerini bu kent’te kaleme almış ve çıkardığı Aksu gazetesinde yayınlamıştır.

Doğu Türkistan’ın siyasi ve toplumsal tarihinde derin izler bırakan bir çok önemli ve tarihi simalar bu şehirde yetişmiştir.  Bu şehrimiz Çinli işgalcıların gözüne batmış bir çivi veya ok’tur.İşgalcı Çin’in bu  aldığı yaranın acısı hiç bitmiyor ve bunu de hiç  unutmuyor:  İşgalcı bunun tarihini de    çok iyi biliyor ve unutmuyor.Her türlü bahane ve gerekçeler uydurarak bunun intikamını hir fırsatta Müslüman Uygur Türklerinden çıkarmaya ve kinini ve öcünü almaya çalışıyor. Atalarımızın Orhon Mengu taşlarındaki sözleri Çin’in Aksu’da uyguladıkları ile bire bir uyuşuyor. Günümüzde de İşgalçı Çin bu kin ve nefretini Uygurlara kusmaktan geri durmuyor. Yurt dışına hicret etmeye  mecbur kalan  Uygur aydın ve aktivistlerinin yakınılarına ve akrabalarını tutuklayarak,onlara baski,zulüm ve işkence ederek   bunlardan  öç   ve intikam almaya çalışıyor.Onların ailelerine şantaj yapıyor ve  tehditler savuruyor. Ancak,İşgalcı Çin’in bu insanlık dışı  baskı ve işkence ve intikam yöntemleri bir gün mutlaka iflas edecektir.Aydınlık,karanlıkları daima yok edecektir.İşgalcı Çin’in Doğu Türkistan’daki istila  ve baskı miadi  dolmuştur.Doğu Türkistan er geç Çin’den kurtulacak ve geçmişte olduğu gibi hür ve bağımsız  bir Türk Devleti olarak yeniden doğacaktır.” Şeklinde konuştu.

Etiketler: » » » » » » »
Share
2176 Kez Görüntülendi.