logo

trugen jacn
24 Mart 2015

İŞGALCI ÇİN, BUGÜN(24 MART) 3 MÜSLÜMAN UYGURU DAHA İDAM ETTİ.

Hamit Göktürk/ Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

      ÇKP.iktidarının emrindeki Kunming Halk Mahkemesi 12 Eylul 2014 tarihinde 3 müslüman Uygur Türkü’ne verdiği verdiği idam kararını infaz ettiği bildirildi.
İnfazları gerçekleştirilen 3 Müslüman Uygur,01 Mart 2014’de Tayland sınırındaki Yunnen eyaletinin merkezi Kunming Tren istasyonuna yapılan bıçaklı intihar eyleminin failleri olduğu ileri sürülmüş ve yapılan hukuk dışı Çin mahkemesinde idam cezasına çarptırılmıştı.
BBC.ajansının Çince internet sitesinde verilen haberlere göre, İskender Ahat,Turgun Tohtiniyaz ve Hüseyin Mehmet’in bugün infazları gerçekleştirildiği bilgisi yer aldı.Geçen yıl verilen idam kararının Yüksek Mahkeme’ce onanmasından sonra infazların gerçekleştirildiği ancak,bu infazaların nerede ve ne zman yapıldığı konusunda her hangi bir bilgi verilmediği ifade edildi.


Kunming Tren İstasyonu intihar saldırısını gerçekleştirenlerden, esir alınan Fatmagül(Patigül)Tohtı hamile olduğu için ömür boyu hapis cezasına çarptırılımıştı.. Fatmagül Tohti’nin eşi de aynı eyleme birlikte katılmış çatışmalarda Çin polislerince yargısız infaz edilerek şehit edilmişti. Fatmagül Tohti ve bebeğinin yaşayıp yaşamadığı ve nerede tutuldukları konusunda her hangi bir bilgiye şimdiye kadar ulaşılabilmiş değil.

         Allah Taala Çin’in binbir türlü işkencelerinden geçirilerek şehit edilen bu Kahraman Fedailerimizi rahmet ve mağfiret eylesin.Amin.

Kaynak : BBC.Çince Haber Sitesi  ( 中国对昆明火车站袭击案三罪犯执行死刑)

Etiketler: » »
Share
1870 Kez Görüntülendi.