logo

trugen jacn
18 Mart 2015

İŞGALCİ ÇİN BU KEZ YARKENT’TE KATLİAM YAPTI : 11 ÖLÜ

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

İşgalci Çin’in Doğu Türkistan’da günden güne artan baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarına karşı Müslüman Müslüman Uygur Türklerinin tepkileri aynı şiddette artarak sürüyor.

28 Temmuz 2014 Yarkent /İlişku katliamını gerçekleştiren ve Müslüman Uygurları acımadan topluca katleden Tagarcı Bölgesi Özel Jandarma Birlikleri(Ucang Bao Cucang’ı ) Komutanı,Li Kaciang,eşi ve amcası ile birlikte kesici alet darbeleri ile öldürüldüğü belirtildi. Yanlarında bulunan 9 yaşındaki kız çocuğuna dokunmadıkları  bildiriliyor.
Olay 8 Mart Pazar günü akşam 20,30 sularında Yarkent şehir merkezi’ndeki Akşam Pazarı (Keçlik Bazar) ile Eski Jandarma Birliği Kışlası ( Kona Korallık Kısımlar Binası) önünde meydana gelmiştir. Çıkan çatışmalarda   toplam 7 kişilik Fedai gurubunun tamamı ile İşgal yönetiminin resmi Güvenlik görevlisi(Amanlık Saklaş Hadım) batur Berat,Karısı Çimengül  ile toplam 11 kişi ölmüş ve 4 kişi yaralanmıştır. Fedailer Gurubunun Yarkent ırmağının karşı kıyısındaki  Beşkent(Beşken) bölgesinden gelerek bu saldırıyı gerçekleştirdikleri bildirildi.

Çin yönetiminin ve Çin medyasının bugüne kadar özenle gizledi bu olay, bir süre önce sosyal medya’da yer almıştı.  Bu olay,  Hür Asya Radyosu Muhabirlerince olay bölgesinde Emniyet Birimleri ve ölenlerin yakınları ile yapılan telefon görüşmeleri ile doğrulandı.
Muhabir Şöhret’in Hür Asya Radyosunda canlı olarak yayınlanan raportaji’nin çözümü aynen şöyle ;
Rahman Berat(Tağarçı Güvenlik Görevlisi ve çatışmalarda ölen           Batur Berat’in Ağabeyi)
Kardeşim Batur Berat ‘in öldüğünü gece saat 03,oo sıralarında bana haber verdiler.Kardeşimin cesedini bizzat gördüm.Olayda ölen karısı Çimengül’ün cesedi ile ayrı ayrı karyolada bulunuyordu. Onlar çatışmalarda yaralanmışlar.Hastaneye yaralı getirilmişler ve burada vefat etmişler. Tağarcı kenti Yarkent şehir merkezine 23 Km.uzaklıktadır.Olayda Karısı,eşi ve Amcası ile birlikte ölen Jandarma Komutanı Li Yarkent’te akşam yemeği yemişler ve Tağarcı’daki birliğinde bulunan evine dönerken suikaste maruz kalmışlar. Olay ana yol’un hemen yakınlarında meydana gelmiştir.Burası eski Jandarma Birliği karargahı idi.Şimdi boş durumda.Ama etrafta oturanlar tamamen Etnik Çinliler.Bu semtte oturan Müslüman Uygur hemen hemen yok gibi. Ayrıca,bu semtte 2 de Otel ve Çinlilerin gittiği eğlence merkezleri de bulunuyor. Beşkent’ten geldikleri belirtilen “Cihatçilar” Allahu Ekber diye tekbir getirerek bunlara saldırmışlar. Saldırıya uğrayan Çinli Komutan,karısı ve yakınının  Olay yerinde hemen öldüğü söylendi. Ölen Jandarma Birliği Komutanı Li’nin 40 yaşlarında imiş.

Sadık Turap ( Eğerci Polis Merkezi Nöbetçisi) : olayın meydana geldiği yer Bizim polis Mernkezi’nin sınırları dahilindedir. Bölge Jandarma Komutanı Li Kacing,eşi ve Amcasının Terröristler tarafından öldürülğünü duyduk.Olay Vergi dairesinin(Bac İdaresinin) arkasında olmuş diye söylediler. Biz de olayı 2-3 gün sonra duyduk.Daha fazla konuşamam.

pichan-lukchun-weqesi-saqchixana-hujum.jpg

     Çin işgal yönetiminin  Müslüman Uygurları bastırma ve öldürme operasyonlarında en önemli uygulayıcısı olan Jandarma Birliği Komutanına suikast düzenlemesi  ilk kez rastlanan bir olay. 28 Temmuz Yarkent/İlişku Katliaminin kattliamların baş sorumlusu ve uygulayıcı  olan Çin’in resmi İnfaz ve Suç Kurumu olan Özel Jandarma Birliği Komutan(UCang Bou) Çinli ile karsı ve bir yakını Fedai’ lerce infaz edilmesinin bir Cezalandırma olarak  kabul ediliyor.

Etiketler: » »
Share
1982 Kez Görüntülendi.