logo

trugen jacn
30 September 2015

İŞGALCI ÇİN, AKSU-BAY’DA BASKI,ZULUM VE DEVLET TERÖRÜ UYGULAMAYI SÜRDÜRÜYOR

tutqun-pidaiy-xitay-saqchi-herbiy.jpg

AKSU-BAY’DA OPERASYONLAR YAPAN ÇİN İŞGAL ASKERLERİ( Görüntüler Çin Tv.dan alınmıştır. rfa.org. uighur)  

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Çin işgal yönetimi 18 Eylul 2015’de Aksu vilayetinin Bay İlçesinde Uygur Fedailer tarafıından etnik Çinli şirketin işlettiği bir Kömür madenine yapılan eylemi bahane ederek Aksu ili,ilçeleri ile kömür madeni ve işletmesinin bulunduğu Tirekbazar kenti ve soğan bölgesi ile civar yerleşim yerlerinde sıkıyönetim ilan ettiği ve giriş çıkışları yasakladığı bildirildi. Müslüman Uygur Türklerinin yaşadığı yerleşim yerlerinin işgal polis ve askerleri tarafından kuşatıldığı, evlerin her gün tek tek arandığı yüzlerce Uygur gencinin gözaltına alınarak götürüldüğü açıklandı. Bölge’de yönetiminin tamamen Çin işgal Ordusuna verildiği Helikopter, tanklar ve zırhlı araçlar ve diğer savaş araç ve gereçlerinin bölgeye yığıldığı ,bölge’de yaşayan Uygur halakının elinde bulunan bütün Atlara el konularak operasyonlarda kullanılmak üzere  götürüldüğü ve bölge’de tam bir Çin devlet terörünün  hüküm sürdüğü  belirtildi.
Bütün bunlara rağmen İşgal yönetiminin Kömür işletmesine baskın olayını gerçekleştiren Uygur Fedai’leri yakalamayı başaramadığı, bütün modern savaş ve araçlarını kullanmalarına rağmen, bu konuda hezimete uğradığı açıklandı. Uygur Fedai’lerin dağlık bölgeyi çok iyi bildikleri için aradan 2 hafta geçmiş olmasına rağmen izlerini kaybettirdikleri açıklandı.
Çin işgal güçlerinin Uygur Fedai’leri yakalama konusunda hezimete uğramalarına temel sebep olarak ; onların izlerini kaybettikleri dağlık bölgenin ve yollarının çok karışık ve çetrefli ve aynı zamanda tehlikeli olması, olarak gösteriliyor.Ayrıca,Uygur Fedai’lerin bu tehlikeli ve karmaşık yolları çok iyi bildikleri ve kömür işletmesine baskın sırasında İşgalcı Çin polis ve askerlerinden ganimet olarak ele geçirdikleri silahlar ve bombaları kullanmalarından çekinip korktukları için daha fazla madahele edemedikleri yolunda.
Özgür Asya radyosu internet sitesinde yer alan bilgilere göre,Çin işgal güçlerinin Bay ilçesi yakınılarındaki yaylalarda sürü bakan ve çobanlık yapan Uygurları sürüleri ile birlikte bölgeden uzaklaştırıdıkları bilgisi yer alıyor. Çin işgal güçleri .Operasyonlarını Tanrı dağlarının eteklerinde bulunan ve Tirekbazar kenti’nin karşısı  ve batı tarafında  yer alan Karabağ kentine kadar genişlettikleri haber veriliyor.
Öte yandan bölge’de yaşayan Uygur Türklerinin erkeklerinin Çin İşgal yönetimi’nce ellerine uzun sopalar tutuşturularak Uygur Fedai’leri yakalama operasyonlarına zorlandıkları bazılarının ise,bölgenin önemli ve stratejik yerlerinde nöbet tutturuluduğu gelen haberler arasında. Bölge’nin Tirekbazar,Bulung(Köşe) ve Karabağ kentlerinde yaşayan Uygur Türkü Hanımların ise, operasyonlara katılan Çin işgal polisi ve askerlerine sıcak yemek yapmaları için bu kentlere zorla getirildikleri bildiriliyor.
Uzmanlar,bölge halkının zorla operasyonlara iştirak ettirilmesi ve hanımlarının yemek yapma bahanesi ile belirli merkezlerinde toplanmasının bölge halkının kontrol altında tutmak ve Uygur Fedai’lere yardım ve yataklık yapmalarını önlemek olduğu fikrinde birleşiyorlar.

Etiketler: » » » » » »
Share
1522 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ