logo

trugen jacn

İNSAN HAKLARI ÖRGÜTÜ(HRW): ÇİN YANLISI MEKTUP MÜSLÜMANLARA BİR TOKATTIR

Doğu Türkistan'ın Kaşgar kentinde bir Uygur ve Çin bayrağı

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere karşı yürüttüğü baskı,zulüm ve soykırımları ile Çin toplama kampları uygulamalarını destekleyerek onaylayan Rusya başta Suudi Arabistan’ın başını çektiği Mısır,BAE.Katar gibi Arap ülkeleri ile Pakistan ve bazı Afrika ülkelerinin içinde bulunduğu 37 ülkenin bu akıl almaz ihanet içerikli tutumuna yönelik uluslar arası toplumdan tepkiler gelmeye devam ediyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) bir açıklama yaparak Çin’in Müslüman Türkleri yönelik baskı ve zulmünü onaylayarak destek veren bu 37 ülkeye sert sözlerle protesto ederek tepki gösterdi.

Ortak Mektup, Müslümanların yüzüne vurulmuş bir tokattır

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Birleşmiş Milletler nezdindeti Direktörü Louis Charbonneau ise Suudi Arabistan Temsilcisi El Muallim’in mektubu savunan ve onun önemini basite indirgeyen sözlerine sert tepki gösterdi.

HRW Temsilcisi Louis Charbonneau, “Mektup, Çin’de baskı gören Müslümanların yüzüne vurulmuş bir tokattır. Mantıksızlık ve saçmalık noktasında büyük bir kusurdur.” sözleriyle yorumladı.

Temmuz başında ABD ve Almanya, Çin’in Doğu Türkistan’daki politikalarını eleştirmiş, BM Güvenlik Konseyi’nde sert tartışmalar yaşanmıştı.

Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman, şubat ayında gerçekleştirdiği Çin ziyareti sırasında Pekin yönetiminin ‘terörle mücadelesini’ desteklediklerini açıklamıştı.

Batılı insan hakları örgütleri, Bin Selman’ın “Çin’in ulusal egemenlik, güvenlik ve istikrarını koruma çabalarını destekliyoruz.” ifadelerini Çin’in Doğu Türkistan’da inşa ettiği ve milyonlarca Uygur Türkünü asimilasyona tabi tuttuğu toplama kamplarını destek olarak yorumlanmıştı.

Salaman Xi resimleri ile ilgili görsel sonucu

Suudi Temsilci : mektup sadece Çin’in gelişim politikasından söz ediyor
Suudi Arabistan’ın BM Daimi Temsilcisi Abdullah el Muallimi, New York’ta yaptığı açıklamada, “Mektup sadece Çin’in gelişim politikalarından bahsediyor. Başka hiçbir şeyle ilgili değil. .” ” sözleriyle bildiriye attıkları imzayı savundu.
Suudi Büyükelçi, Çin’in asimilasyon politikası olarak da tanımlanan Doğu Türkistan’daki faaliyetlerine desteklerini şu sözlerle savundu: ” Hiç kimse, dünyanın hiçbir yerindeki Müslümanların durumuyla ilgili Suudi Arabistan’dan daha fazla endişeli olamaz. Bu mektupta, insanları yoksulluktan kurtaracak kalkınma politikalarına desteğimizi belirttik,” ifadesinde bulundu.
Geçen hafta çoğunluğu Batılı ülkeler ve Japonya olmak üzere 22 ülke, Çin’in Doğu Türkistan’da inşa ettiği ve 1 milyonun üzerinde Uygur Türkünü zorla alıkoyduğu toplama kamplarını derhal kapatmasını ve Uygurları da serbest bırakmasını isteyen bir mektuba imza atmıştı.

Bir gün sonra aralarında Suudi Arabistan, Mısır ve Körfez ülkelerinin de bulunduğu 36 ülke, Çin’e destek mektubuna imza atmıştı.

Çin’e destek bildirisinde, ‘Doğu Türkistan’da güvenliğin sağlandığı ve tüm etnik gruplardan insanların temel insan haklarının güvence altına alındığı’ iddiasında bulunuluyor.

Bildiride ayrıca, “Terörizm ve aşırılıkçılıkla mücadelede ciddi zorluklarla karşı karşıya kalan Çin, mesleki eğitim ve öğretim merkezlerinin kurulması da dahil olmak üzere Sincan’da (Doğu Türkistan) bir dizi terörle mücadele ve radikallikten kurtarma önlemleri aldı” ifadelerine yer verilmişti

Bir gün sonra aralarında Suudi Arabistan, Mısır ve Körfez ülkelerinin de bulunduğu 36 ülke, Çin’e destek mektubuna imza atmıştı.

Kanada'da Çin'in Uygur politikalarına protesto gösterisi

Milyonlarca Uygur kamplarda zorla tutuluyor

Çin, 1949’dan bu yana hakimiyeti altında tuttuğu Doğu Türkistan’da inşa ettiği toplama kamplarında milyonlarca Uygur Türkünü alıkoyuyor.

Aile üyelerinden haber alamadıklarını dile getiren diasporadaki Uygurlar, Çin’in 3 milyon civarında Uygur Türkünü, bu kamplarda asimilasyona tabi tuttuğunu ifade ediyor.

Ayrıca Doğu Türkistanlılar, Çin’in dünyaya, ‘mesleki eğitim merkezi’ olarak lanse ettiği toplama kamplarına alınan Uygur sanatçı, entelektüel ve üniversite hocalarına ne gibi mesleki eğitim verildiğini bilmek istediklerini kaydediyor.

Kaynak : //tr.euronews.com/2019/07/19/suudi-arabistan-cinin-dogu-turkistan-politikalarini-savundu?fbcli

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1585 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ