logo

trugen jacn
08 Eylül 2014

TRT.AVAZ TELEVİZYONU,Dr.İLHAM TOHTİ İLE İLGİLİ ÖZEL HABER YAYINLADI.

306216 (1)

        TÜRKİYE RADYO TELEVİYON KURUMU(TRT.)’YE BAĞLI TRT.AVAZ TELEVUZYONU OCAK AYINDA  ÇİN YÖNETİMİNCE  TUTUKLANAN UYGUR BİLİM İNSANI,İNSAN HAKLARI AKTİVİSTİ VE UYGUR DEMOKRASİ VE HUKUK HAREKETİ LİDERİ  DOÇ.DR.İLHAM TOHTİ İÇİN ÖZEL HABER PROGRAMI HAZIRLAYIP YAYINLADI.

 

       İlham Tohti, Çin’in Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde doğmuş ve Pekin’de uzun süre saygın bir akademisyen olarak görev yapmış biri.

Yıllardır Uygur Türklerine karşı işlenen insan hakları ihlallerine dikkat çekmeye çalışan Tohti, bu kez Çin yönetimin kurbanı olarak dünya basınında.

Tohti, 1982 Özerk Bölge Yasası uyarınca Uygur Türklerine ana dilde eğitim hakkı verilmesi, kültürel kimliğin korunması ve kamuda istihdam önceliği gibi bir takım haklar talep ediyordu.

Faaliyetlerini barışçıl yürüten Tohti, “bölücülük” suçlamasıyla Ocak ayında gözaltına alındı.

Aylarca avukatı ve ailesiyle görüştürülmeyen ve mahkemeye de çıkarılmayan Tohti’nin açıklık grevine gittiği de geçen ay dünya basınında geniş yankı bulmuştu.

Tohti’nin avukatı bölücülükle suçlanan müvekkili aleyhine kendisine ibraz edilen herhangi bir delil olmadığını, ve şimdide dosyanın herhangi bir savunma hakkı verilmeden Urumçi Mahkemesi’ne gönderildiğini kaydediyor.

Olayı devlete ait basın kuruluşlarından duyduğunu ve kendisine hiçbir bildirim yapılmadığını anlatan avukat, “resmen şok oldum. Bu süreç tamamen hukuka aykırı” diye konuştu.

Kendisine telefonla ulaşılan Tohti’nin eşi de çaresizdi.

Tarihi Doğu Türkistan toprakları 1949’da Çin’in hakimiyeti altına girmesiyle Şincan Uygur Özerk Bölgesi adını almıştı.

Şincan, tıpkı Tibet gibi insan hakları ihlalleri yıllardır dünya gündemine geliyor.

http://www.trtavaz.com.tr/haber/ilham-tohti-terorle-suclaniyor/0/138481

Etiketler: »
Share
901 Kez Görüntülendi.