logo

trugen jacn
30 Nisan 2016

UYGURLARIN VİCDANI Dr.TOHTI AİLESİ, NİÇİN VE KİMİN İÇİN PARÇALANDI ?

Dr.Tohtı Mahkeme

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Uygur Hukuk harekatı lideri Dr. İlham Tohti, Doğu Türkistan’da yaşayan Kardeşlerinin ve Uygur toplumunun hakları için  mücadele ettiği ve onların temel insanı ve yasal haklarını savunduğu için  Pekin rejimi tarafından  tutuklandı ve müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Kendisi  2014 yılından beri Urumçi 2. nolu ceza evinde  tek kişilik hücrede dünyadan izole edilmiş bir durumda çile doldurmaktadır. Pekin’de yaşayan   eşi Güzelnur hanım  ve iki küçük oğlu ile,dünyanın en pahalı kentlerinden biri olan Pekin’de tek kişilik maaşı ile   yokluk,muhtaç ve sefalet içinde hayatını sürdürmeye gayret göstermektedir. İlham Tohti ile beraber tutuklanan annesi  72 yaşındaki  Annesi Nasiphan Hanım,daha sonra bırakılmış ve memleketi Artuş’a evine dönmüştü. Nasiphan Anne  Kaşgar’ın ARtuş ilçesindeki evinde çeşitli hastalıklar ile uğraşarak  hasta yatağında  yaşam savaşı vermektedir. Diğer yandan ise, Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan sevgili Oğlu’nun  hasreti ve  onun derdi,  yorgun yüreğinin her gün biraz daha  zayıf düşürmektedir. Dr.Tohtı Çin’de ve Doğu Türkistan’daki yüzlerce vebelki binlerce Uygur bilim insanları gibi davransa idi, ,bütün bu felaketeler belki  başına gelmezdi.Ailesi dağılmaz,eşi ve çocukları ile diğerleri gibi  gibi ÇKP.iktidarının kendilerine sunduğu  ayrıcalıklı imkanlardan yararlanabilirdi. Sorunsuz,mutlu ve huzurlu bir yaşam sürebilirdi.Ancak,o, bu kolay yolu seçmedi.Milletine yapılan haksızlık ve adaletsizliklerin düzeltilmesi ve etnik  Han bir Çin vatandaşı gibi Uygur Türklerinin hak ve hukuklarına sahip olarak yaşaması ve yasal haklarının kendilerine de tanınmasını ve verilmesini istedi ve bu akibete dücar oldu. Ancak,bütün bunlara rağmen,İşgalcı Çin rejiminin tehdit,şantaj ve korkutmaları yüzünden onun eşi ve 2 çocuğu tek başlarına ve tecrit edilmiş bir durumda yaşamaya çalışıyorlar. Olayın en   üzücü olan yanı ise,onun yüz üstü ve yalnız bırakılmasıdır.Toplumun yeteri kadar sahiplenmemesi durumudur.   Pekin Milletler Üniversitesi ekonomi ve hukuk profesörü olan D.r. İlham Tohti niçin ve kimler  için ve hangi dava uğrunda  bugün  ceza evinde yatıyor? Ailesi kimler için, neden parçalandı? Bunu iyi düşünmeli ve tefekkür süzgecimizden çok ayrıntılı bir şekilde  geçirmemiz,gerekir diye düşünmekteyiz.

ilham -3

Dr.Tohti  15 Ocak  2014′ te, Pekindeki evinde Çin polislerince yere yatırılıp,tartaklandı ve elleri arkaya çekilerek  ellerine arkadan kelepçe vurduğunda,onun bu küçül bebeği korkudan çok ağlamıştı.

ilham-5

İlham Tohti,Çin polisleri tarafından tartaklanarak götürüldüğünde bu büyük oğlu korkudan bayılmıştı. Sonra doktorlar çocuğun travma sonucu kalp hastalığına yakalandığını söyledi. Şimdi bir taraftan okula giderken,bir taraftan kalbinden tedavi görmektedir.

İlham-2

Doç. Dr. İlham Tohti’nin  çilekeş ve fedakar eşi Güzelnur Hanım,  ömür boyu hapse mahkum eşi için  hukuk mücadelesi  veriyor.Diğer yandan ise, hem iki çocuğunu bakabilmek için Pekin’de sözleşmeli işçi olarak çalışmaktadır.

ilham-10

Dr. İlham Tohti kendi Urumçi de ceza evinde, annesi memleketi Artuş  İlyçesinde  hasta yatağında, büyük kızı Cevher ABD’de,  İndiana Üniversitesinde öğrenci, eşi ve küçük iki çocuğu  ise Pekin’de bulunmaktadır.

Dr.Tohtı  Ailesi  kimler  için parçalandı ve bugünkü bu dramatik duruma  nasıl geldi  ?

ball-443852_960_720 (2)

Güzelnur Hanım  bir Çinli gazeteci’ye verdiği mülakatta şunları söylemiştir . ”  Pekin’de bir kaç on bin  civarında Uygur  Türkü Kardeşlerimiz yaşamaktadır. Onların büyük bir çoğunluğu , benimle  yol’da   karşılaşınca,   beni görmemezlikten ve tanımamazlıktan geldiklerine ve hatta uzaktan beni  görünce  yollarını değiştirdiklerine şahit oluyorum. Bu beni son derece üzüyor ve kahrediyor. Sebep ne olursa olsun, Uygurların benden kaçmasına  bir  anlam veremiyorum. Eşim, Dr. Tohti Uygurlar için ve onların hak ve hukukunu savunduğu için  ceza evine girdi. Ailemizin parçalanması ve benim iki küçük  çocuğum ile  sefalet içinde kalmışsak yine milletimiz içindir. Eşim,Uygurların onurunu korumak için mücadele etti. Bizler Dr.Tohtı ailesi olarak kendi onurumuzu korumak için her türlü zorluğa göğüs germekten çekinmeyeceğiz .”şeklinde konuşmuştur.

Dr.Tohtı’nin eşi Güzelnur Hanım’ın bu çok önemli ve   bir o kadar de   üzücü ve kahredici sözlerini  siz  değerli okuyucularımızla  paylaşmayı zaruri gördük.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
2344 Kez Görüntülendi.