logo

trugen jacn
23 Ağustos 2014

Haydar Cemal: Orta Asya’yı zor günler bekliyor

haydar-cemal

Rusya İslam Konseyi başkanı Haydar Cemal, Orta Asya’da özellikle Tacikistan ve Özbekistan arasındaki durumun kötüye gittiğini belirterek bölgede savaş ve çatışma döneminin başlayabileceğini, gerilimin artacağını savundu.

REusya’daki en önde gelen Müslüman aydınlardan biri olan Haydar Cemal, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Orta Asya’daki muhalefet vekilleri ve mahalli gazeteciler ile sohbet toplantısında bir araya geldi.

Toplantıda Haydar Cemal yakın gelecekte Orta Asya ülkelerinde önemli siyasi gelişimler yaşanacağını söyledi. Bölgede gerilimin artacağını ve hatta savaşların yaşanabileceğini savunan Cemal “özellikle Tacikistan ve Özbekistan arasındaki durumun kötüye gittiğinin” altını çizdi.

Cemal’e göre Kırım’ı ilhak etmesi Rusya için bir tuzak ve bu durum Rusya’nın Orta Asya’daki etkisini zayıflatacak. Cemal “Bugün Moskova’nın desteğini kaybeden rejimlerin ayakta kalması mümkün görünmüyor. Zaten, Orta Asya devletleri zülüm ve yolsuzluk batağına batmışlardır” ifadelerini kullandı.

Haydar Cemal birkaç yıl önce Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşı öngördüğünü, o zaman kendisinin ciddiye alınmadığını, şimdi ise öngörülerinin pratikte yaşandığını da sözlerine ekledi.

Çin’in bölgedeki etkisi üzerine de değerlendirmelerde bulunan Cemal “Çin bölgede istikrarsızlıktan yanadır. Çünkü bölgede yaşanacak karışıklık burada Rusya’nın etkisini azaltacak ve Çin için bölgeye hakim olma imkanını doğuracak” dedi.

 

 

Etiketler: » »
Share
683 Kez Görüntülendi.