logo

trugen jacn
21 Haziran 2014

GÜZELNUR HANIM,Dr.TOHTİ’NİN GİZLİ YARGILANDIĞI HABERİ HENÜZ DOĞRULANMADI:

 

ilham-toxti-guzelnur-woeser.jpg

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

   15 Ocak’ta Pekin’deki evinde tutuklanan Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi öğretim üyesi ve Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Güzelnur Hanım,eşinin gizlice yargılandığı haberlerini doğrulayacak bir bilgiye sahip olmadığını söyledi.
ABD.den yayın yapan Hür Asya Radyosuna konuşan Dr.Tohti’nin eşi, Dr.Tohti’nin Çin yönetimince gizli celsede yargılandığı yolundaki haberleri doğrulayacak her hangi bir bilgiye sahıp olmadığını, bu haberin Hükümetçe doğrulanmadığını Dr.Tohti’nın avukatı Li Fang Ping’in yakında kendisi ile görüşmek için Urumçi’ye gideceğini ifade etti. Kendisinin bu günlerde Urumçi ve ya Memeleketi Kaşgar’a(Artuş ilçesine) gitmek gibi bir planının de olmadığını belirtti.
Ailesi hakkında de bilgi veren Güzelnur Hanım, Telefon görüşmelerinin sık sık kesintiye uğradığını, eşinin tutuklanması ve ailesinin maruz kaldığı baskılar nedeniyle kalp rahatsızlığına yakalanan küçük oğlunun tedavisinin sürdüğünü de belirtti. Çin yönetiminin eşinin durumu hakkında kendisini, ailesini ve kamu oyunun aydınlatması gerektiğini ve onun yargılanmasının adil ve eşit şekilde yapılmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.
Bilindiği üzere, İngiliz  The Guardian gazetesi  ile Hong  Kong merkezli “Güney Çin Sabah Postası” gazeteleri, 16 Haziran’daki   haberlerinde Dr.Tohtı’nın Çinli avukatı Li Fang Ping’nın açıılamalarına dayanarak 5 aydan beri tutuklu bulunan ve kendisinden haber alınamayan Dr. Tohti’nin Çin yönetimince Bingtüven’e bağlı özel mahkemede gizli olarak yargılanarak ağır hapis cezasına çarptırılmış olabileceğini ileri sürmüştü.
Bu haber üzerine uluslar arası İnsan Hakları Örgütleri harekete geçmiş ve Çin yönetiminin bunu  yalanlamasının bu haberin doğrulanması olarak algılanabileceğini belirtmiş ve Çin’i eleştirmişti.
Ayrıca, Dr.Tohtı’nın gizli yargılandığı haberi insan hakları teşkilatlarının Çin’in sanıkların adil yargılanmasına karşı olumsuz tutumu ve  ve Doğu Türkistan’da Uygurlara karşı yürüttüğü etnik ayırımcılık ve  insan hakları ihlallerini konusundaki kaygı ve endişelerini bir kez daha gündeme getirmesine yol açmıştı.
Dr. Tohti Nisan ayında Uluslar arası Gazeciler Birliği(PEN)’nın 2014 yılı Barbara Goldsmith Özgürlük ödülüne layık görülmüştü. Özgürlük ödülü 5 Mayıs’ta New York’ta düzenlenen görkemli bir bir törenle ABD.’de bulunan ve İndiana Üniversitesinde öğrenim görenDr.Tohtı’nın  kızı Cevher  İlham’a  tevdi edilmişti.

Kaynak  : http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/kishilik-hoquq/ilham-toxti-06202014220612.html

Etiketler: »

Share
759 Kez Görüntülendi.