logo

trugen jacn

GULCA KENTİ ÇİNVİRÜSÜ SEBEBİYLE KARANTINA ALTINDA.BÖLGE’DE SAVAŞ HALI İLAN EDİLDİ

Doğu Türkistan'da aslında ne oluyor?

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ÇKP işgalı altındaki Doğu Türkistan’ın Gulca kenti Çinvirüsü Covid-19 sesebiyle 27 Temmuz 2020 Pazartesi (bugün) sabah 06,oo saati itibariyle karantina altına alındığı,kente giriş çıkışların yasaklandığı sokağa çıkma yasağı tedbirleri uygulanmaya başlandığı, kentte savaş halı ilan edildiği ve kent ve bağlı bölgenin dünya ile her türlü bağlantısının kesildiği bildirildi.

Orta Asya'nın unutulmuş Filistin'i: Doğu Türkistan – Türkistan ...

Gulca kentindeki karantina ve sokağa çıkma yasağı ile ilgili verilen haber şöyle :

” Başkent Urumçi,Kaşgar ve diğer kentlerden sonra Gulca kenti de karantina bölgesi ilan edilmiş bulunuyor. Şuan itibari ile Çin işgal yönetimi Gulca şehrinde yarın 27 Temmuz tarihi itibariyle yerel saat sabah 06.00 dan sonra karantinaya alınacağını ve sokağa çıkma yasağı başlayacağını ilan etti. Halkın ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için bütün Marketler ve AVM.lerin açıldığı bildirildi. Şimdi Gulca’da gece yarısı . Polis sokaklarda devriye gezerek ihtiyaçlarının karşılanması için alış verişlerini şimdiden yapmaları gerektiğini anons ediyor. Yarın Pazartesi saat 06oo’ dan sonra sokağa çıkma yasağının başlayacağını açıkladılar . Şu an itibariyle Gulca halkı yoğun bir şekilde alışveriş yapıyor. Karantina süresi ile sokağa çıkma yasağının ne kadar devam edeceği hakkında her hangi bir bilgi verilmedi.”

Çin'den Doğu Türkistan'da Kurban Bayramı Namazına Kısıtlama: Süre ...

Doğu Türkistan’daki Karantina Tedbirleri ile Sokağa Çıkma yasağı ve Savaş Halı Tedbirleri Şüpheli Bulunuyor

Çin işgal yönetimi bu ayın başlarına kadar 135 gündür (4,5 aydır) bölge genelinde hiç bir vak’aya rastlanmadığını ve hayatın normal devam ettiğini bildiren açıklamalar yapmakta iken,geçtiğimiz haftadan itibaren başkent Urumçi başta Uygur Türklerinin çoğnlukta yaşadığı Kaşgar,Turfan,Yarkent ve Hoten kentlerde Çirvirüsü vak’aları görüldüğünü ileri sürerek karantina altına almış ve savaş halı tedbirleri uygulamaya başlamıştı. Bugün ise bu tedbirler Kazakıstan sınırındaki Gulca kenti de buna dahil edilmiş bulunuyor. Çin’in bu kent üzerinden batı’ya ulaşmasının tek çıkış yolu olan bu kenti dünyaya kapatması ve savaş halı tedbirleri uygulaması manidar ve şüpheli bulunuyor. ÇKP yönetiminin Doğu Türkistan Türklerine yönelik soykırım uygulamalarının sonlandırması için ABD yönetiminin Uygur İnsan Hakları ve Politikası yasasını çıkarmış olması ve geçtiğimiz hafta bölge ÇKP Genel Sekreteri Çen ve 4 yardımcısı hakkında magnetsky kanununu uygulayacağını açıklaması Çin-ABD ilişkilerinde gerginliklerin daha da artmasına yol açmıştı.

Bölge uzmanları Çinli işgalcıların Çinvirüsü salgınını bahane ederek 4 yıldır hiç bir haberleşme ve iletişimin olmadığı Doğu Türkistan’da toptan yeni soykırım cinayetleri işleyebileceğinden endişe ettiklerini belirtiyorlar

Share
328 Kez Görüntülendi.