logo

trugen jacn
29 Haziran 2015

GRAFİK SANATÇISI ORHAN ARDAHANLI’DAN ULUSLAR ARASI DOĞU TÜRKİSTAN AFİŞ SERGİSİ

Orhan

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Erzurum’da yaşayan Grafik sanatçısı Orhan Ardahanlı, İşgalcı  Çin’in Doğu Türkistan’da -Müslüman  Uygur Türklerine karşı   uyguladığı baskı,zulüm ve işkenceler ile dini, etnik,kültürel  ve siyasi soykırımlarını   ortaya koymak için bir Doğu Türkistan Afiş Sergisi  açma etkinliği düzenlemiştir. Sergi  Türkiye ve uluslar arası düzeyde  Doğu Türkistan sorununa dikkat çekmek ve farkındalık  yaratmak amacı ile  düzenleniyor.

Grafiker  Sayın Orhan Ardahanlı  facebook hesabından ve sosyal medya aracılığı ile yaptığı açıklamada ( Türkçe ve İngilizce olarak) şunları ifade etti ;

DT.Afiş Sergisi Logo

1949’dan beri Çin Halk Cumhuriyeti’nin  yönetiminde olan ve  Uygur Özerk bölgesi olarak adlandırılan  Doğu Türkistan’da   günümüzde yaklaşık 22 milyon Müslüman Uygur Türkü yaşamaktadır. Bölge  Çin anayasası’nda özerk olarak tanımlanmasına ve halen bir Özerk Bölge yasası ve  idaresi  mevcut olmasına ve bu topraklarda  yaşayan    Müslüman Uygur Türklerinin etnik,kültürel hakları başta olmak üzere bütün insani hakları güvence altına alınmasına rağmen,rağmen  olmasına rağmen;  bu haklar Çin Komünist partisi iktidarı tarafından  bu hakların hiç biri  pratikte  verilmemektedir.  Çin anayasası ve Özerk bölge yasaları ile taahhüt edilen ve güvence altına alınan bu  yasal hakları komünist Çin yönetimi’nce  gasbedilimiştir. Müslüman Türk halkının dini inanç ve kültürel yaşantıları üzerinde büyük baskılar  uygulanmakta,dini,etnik,siyasi  ve kültürel soykırım yapılmaktadır. İçinde bulundunduğumuz  21.yüzyılda  hala bu tür insan  haysiyeti ile bağdaşmayan ve  kişilere  onur kırıcı  baskılar uygulamanması  ve bunlar da  üstelik bir devlet politikası olarak Çin devleti  eliyle yapılmış olması asla kabul edilebilecek bir durum değildir.  Biz Grafik Sanatçıları,bir insan ve Müslüman Türk olarak  bu insanlık dışı ve hukuksuz uygulamalara sessiz ve  tepkisiz kalamazdık. Bu nedenle, uluslararası afiş sergisi ile tepkimizi ortaya koymak ve bu konuda yeni bir farkındalık yaratmak için  bu yolu seçtik. Uluslar Arası Doğu Türkistan Afiş Sergisi etkinliğini başlatmaya karar verdik. “

  Uluslar arası Doğu Türkistan Afiş Sergisi hakkında da bilgi veren Sayın Orhan Ardahanlı  Sergiye Son Katılım Tarihi   olarak  27.09.2015 tarihinın belirlendiğini ve afiş  ölçülerinin ise   70×50 cm.  olması gerektiğini  de sözlerine ekledi.

          Uluslar arası Doğu Türkistan Afiş Sergisi,Doğu Türkistan sorununa duyarlı kişiler tarafından  gönüllük esasına göre düzenlenmiştır.

 Afişlerin gönderilebileceği  e-mail adresi  : wdposter@gmail.com
Proje Yönetmeni     :  Orhan Ardahanlı
Sergi Komitesi  ise şu sanatçılardan oluşmaktadır ;
1.-Yusuf Kes
2.- Dilek Okuyucu
3.-İhsan Çanakçı
4.-Resul Ay
5.-Ferdi Ayaz
6.- Gonca Arslan
7.- Mustafa Özçiçek
8.-Vedat Şeker
9.- grafik sana

In the East Turkestan region of China almost 22 millions of Muslim Uyghur Turks are living. Although it is a autonomous province, communist Chine administration applies harsh pressure on religious belief and cultural lives of Muslim Turkish community. In the present century; we cannot stand unresponsive against realization of these human honour-breaking applications even by the hand of official government. Hence, we preferred to express our response by an international poster exhibition.

DEADLINE : September 27, 2015
50x70cm
CMYK
JPG
150 dpi
wdposter@gmail.com
Project Director : Orhan Ardahanlı

Exhibition Committee :
Yusuf Kes
Dilek Okuyucu
İhsan Çanakçı
Resul Ay
Ferdi Ayaz
Gonca Arslan
Mustafa Özçiçek
Vedat Şeker
grafik sana

TEŞEKKÜR :  Uluslar arası Doğu Türkistan  Afiş Sergisi düzenlemek suretiyle Müslüman Uygur Türkü Kardeşlerimizin dert ve istiraplarının gündeme getiren ve farkındalık yaratan Grafik  Sanatçısı Sayın Orhan Ardahanlı ve çok değerli  Arkadaşlarını  ile  Komite Üyelerine minnet ve teşekkürlerimizi sunarız.Allah hepinizden razı olsun.(UYHAM)

Etiketler: » » » » »
Share
2416 Kez Görüntülendi.